کشف ۹۹۰ میلیون تن سنگ آهن ، زغالسنگ و طلا
براساس برنامه اکتشافات جدید تاکنون در مرحله مقدماتی ۴۰۰ میلیون تن سنگ آهن ۵۰۰ میلیون تن زغالسنگ و ۹۰ تن طلا کشف شده است.

مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(‌ایمیدرو) با بیان این مطلب به ایرنا گفت: برنامه جدید اکتشافی سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) که از سال ۱۳۹۳ باهدف بهره برداری بهینه از ذخایر کشور آغاز شده است، حوزه ای گسترده به مساحت ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع در شرق کشور را در بر می گیرد.

وی خاطرنشان ساخت: اقدام یادشده در حقیقت ۵ر۲ برابر اکتشافات انجام شده در ۸۰ سال گذشته است و می تواند نقشی ارزنده در چارچوب توسعه متوازن کشور و ارتقای نقش معادن در اقتصاد ملی و دستیابی به هدف اقتصاد بدون اتکا به درآمدهای نفتی ایفا کند.

مدیرعامل ایمیدرو اضافه کرد: فعالیت اکتشافی از منطقه مستعد معدنی سنگان (خراسان رضوی) آغاز و پس از آن به نوار شرقی و دیگر نقاط تسری یافت. دستاورد این فعالیت عظیم در ۲۵ پهنه، شناسایی ۳۰۰ محدوده معدنی است و اکنون پیش بینی می شود برای تعدادی از این محدوده ها فراخوان داده شود و شماری هم برای سرمایه گذاری برود.

به گفته وی، اجرای ۷۴ پروژه اکتشافی در مراحل اکتشاف عمومی، تفصیلی و تکمیلی در مناطق مختلف کشور روی مواد معدنی مختلف همچون آهن، زغالسنگ، پلی متال، طلا، مس، آنتیموان، سرب و روی، کرومیت، تیتان، نیکل، مولیبدن، باریت، فسفات و بوکسیت دستاوردهای ارزشمندی برای کشور داشته است. کرباسیان یادآورشد: استخراج مواد معدنی پتاس، منیزیم، لیتیم و … از شورابه ها از جمله دیگر برنامه های در دست اجراست و در عین حال پروژه های اکتشاف تکمیلی یکی از نتایج آن در معدن طلای زرشوران (آذربایجان غربی) افزوده شدن ۵۰ درصدی به ذخایر این معدن است.

وی افزود: همکاری با شرکت‌های آلمانی و کانادایی برای عملیات اکتشافی در معادن ایران دنبال می شود؛ در واقع در شرایط پساتحریم اولویت اصلی باهدف توسعه معادن، نخست جذب سرمایه و بعد انتقال فناوری ‌های جدید است.

به گفته معاون وزیر صنعت، شرکت‌های آلمانی و کانادایی درشرایط کنونی به طور آزمایشی عملیات معدنکاری‌ را شروع کرده‌اند و توانسته‌اند با بهره گیری از فناوری ماهواره تا ۱۰ هزار متر زیر زمین را اکتشاف کنند پیش از این ایران حداکثر میزان اکتشافات‌ خود را در عمق ۴۰۰ تا ۵۰۰ متری انجام داده بود.

وی گفت: استفاده از فناوری ماهواره، زمان اکتشاف را کوتاه و کیفیت آن را ارتقا می بخشد و در بحث سرمایه گذاری، زنجیره از معدن شروع می شود و تا دستیابی به بالاترین ارزش افزوده مواد معدنی ادامه می یابد. رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان ساخت: بهره گیری از فناوری های جدید عملیات معدنی را تسریع می‌کند و اکنون ۳۸ هزار کیلومتر ژئوفیزیک هوایی در استان های یزد، کرمان و شرق اصفهان اجرا شده که این امر امکان دستیابی به اطلاعات دقیق را فراهم می سازد. به گفته وی، جمع آوری اطلاعات در عملیات اکتشافی معادن به شکل معمول به پنج تا ۶ ماه زمان نیاز دارد، درحالی که شرکت‌های معدنی خارجی ۱۰ روزه این اطلاعات را ارایه می کنند.

نسخه مناسب چاپ