استقلال – اف‌ سی سئول؛ تلاش برای رسیدن به فینال
 

مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا، امروز با برگزاری دو مسابقه پیگیری می‌شود که در یکی از این دیدارها، استقلال تهران در زمین «اف‌ سی سئول» کره‌جنوبی در اندیشه کسب نتیجه‌ای مطلوب است تا راهش را برای رسیدن به فینال هموار کند، سرزمینی که ۲۸ خرداد امسال، مسیری خوش یمن برای صعود تیم ملی به جام جهانی بود.

دور رفت از مرحله نیمه نهایی دهمین دوره لیگ قهرمانان آسیا، امروز با برگزاری دو دیدار در شهرهای «سئول» کره‌جنوبی و «کاشیوا» ژاپن آغاز می‌شود که در یکی از این دیدارها، استقلال ایران در ورزشگاه جام جهانی شهر سئول، میهمان اف‌سی سئول کره‌جنوبی است؛ تیمی که در سال ۱۹۸۳ با نام «لاکی گلدستار اف سی» تاسیس شد و چند سال بعد با نام «آنیانگ ال جی چیتاز» در مسابقات به میدان رفت و در سال‌های اخیر با نام «اف‌سی سئول» در مسابقات داخلی کشور کره‌ جنوبی و رقابتهای آسیایی به میدان می‌رود.

آنان ۱۱ سال پیش، استقلال را در مرحله نیمه نهایی جام باشگاه‌های آسیا در ورزشگاه آزادی تهران با نتیجه ۲ بر یک شکست دادند؛ محمد نوازی در آن بازی، یک ضربه پنالتی را از دست داد تا آبی‌پوشان تهرانی، از صعود به دیدار فینال

بازبمانند.

این تیم، بار دیگر در حالی مقابل استقلال به میدان می‌رود که بسیاری از شاگردان امیر قلعه‌نویی، ۲۸ خرداد امسال در ورزشگاه «مونسو» شهر اولسان با شکست تیم ملی کره‌جنوبی، خاطره تلخی را برای فوتبال این کشور رقم زدند. آنها امروز می‌خواهند با مغلوب کردن دوباره آبی‌پوشان تهرانی در یک بازی مهم، شانس خود را برای فینالیست شدن افزایش دهند و به نوعی، انتقام شکست تیم ملی کشورشان را از نماینده ایران – که کاپیتان تیم ملی و برخی از نفرات اصلی تیم ایران را در ترکیب خود دارد- بگیرد.

نمایند فوتبال کره‌جنوبی، سه بازیکن خارجی در ترکیب خود دارد. «سرجیو اسکودرو» هافبک تهاجمی این تیم که از خانواده‌ای آرژانتینی است، ولی ملیتی ژاپنی دارد. «دژان دامیانوویچ»، مهاجم مونته‌ نگرویی که در ۱۷۱ بازی ۱۰۶ گل برای اف سی سئول به ثمر رسانده است و خطرناکترین بازیکن این تیم محسوب می‌شود و «مائوروسیو مولینا»، هافبک کلمبیایی که در ۸۷ بازی برای این تیم ۳۳ گل به ثمر رسانده است. شاگردان «چوی یونگ سو» برای موفقیت در این بازی، علاوه بر ملی‌پوشان خود به توانایی این سه بازیکن مطرح دل بسته‌است.

این تیم کره‌ای که در ۱۲ هفته گذشته لیگ این کشور، شکستی را تجربه نکرده و آخرین باختش در لیگ قهرمانان آسیا، مربوط به هفت بازی پیش است، می‌خواهد مقابل استقلال ایران، این روند را ادامه دهد تا از فرصت بازی خانگی، راهی هموار برای صعود به مرحله نهایی فراهم کند. آنهم مقابل تیمی که همانند خود، هفت بازی بدون شکست را در این جام، پشت سرگذاشته است.

اما استقلال که خسرو حیدری را به دلیل محرومیت در اختیار ندارد، با روحیه بالا برای کسب نتیجه‌ای مطلوب در زمین سئول به میدان می‌رود. آنها که امروز نماینده فوتبال ایران در آسیا بوده و به نوعی تیم ملی استقلال هستند، برای شاد کردن دل میلیون‌ها هوادار، اگر همانند نیمه دوم دیدار برگشت با بوریرام تایلند، بازی کنند، خاطره خوش فوتبال ایران را در کره‌جنوبی، دوباره زنده خواهند کرد.

استقلالی‌ها، برای موفقیت در این بازی به عملکرد خوب دروازه‌بان، درخشش نفرات میانی و خط حمله خود دل بسته‌اند تا با موفقیت در این بازی، شانس صعود خود را به دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا افزایش دهند و انتقام شکست ۱۱ سال پیش را بگیرند و به عنوان سومین تیم ایرانی ( پس از سپاهان و ذوب‌آهن اصفهان) به دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا، صعود کنند.

نحوه صعود ۲ تیم

استقلال ایران در گروه چهارم مرحله مقدماتی که به «گروه مرگ» لقب گرفته بود، به مصاف تیم‌های مطرح الهلال عربستان، العین امارات و الریان قطر رفت. شاگردان قلعه‌نویی، مرحله گروهی را با تساوی ۳ بر ۳ در زمین الریان قطر آغاز کردند؛ مسابقه‌ای که تا دقیقه ۸۶ از میزبان پیش بودند.

در بازی دوم، العین امارات را با نتیجه ۲ بر صفر در ورزشگاه آزادی شکست دادند و در مسابقه سوم با پیروزی ۲ بر یک در عربستان مقابل الهلال که نتیجه‌ای بسیار ارزشمند برای آبی‌پوشان تهرانی بود، خود را به عنوان یکی از مدعیان، مطرح کردند.

شکست یک بر صفر خانگی مقابل الهلال عربستان، شروعی تلخی برای شاگردان قلعه‌نویی در دور برگشت بود، ولی دو پیروزی ۳ بر صفر مقابل الریان قطر و یک بر صفر مقابل العین در امارات باعث شد، استقلال با ۱۳ امتیاز به عنوان تیم نخست گروه، راهی مرحله حذفی شود.

استقلال که تنها نماینده ایران در این مرحله از مسابقات بود، بر اساس تغییر قوانین در مرحله یک‌هشتم نهایی، باید در دو دیدار رفت و برگشت به مصاف الشباب امارات می‌رفت، مسابقه‌ای که طبق قوانین جدید در بازی برگشت، میزبان بود.

بازی رفت با نتیجه ۴ بر ۲ به سود آبی‌پوشان تهرانی به پایان رسید و بازی برگشت با تساوی بدون گل همراه شد تا استقلال به عنوان سومین تیم ایرانی، به مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.

شاگران قلعه‌نویی در بازی رفت، مقابل بوریرام تایلند به برتری ضعیف یک بر صفر در ورزشگاه آزادی دست یافتند، ولی در بازی برگشت به پیروزی ۲ بر یک رسیدند و در مجموع دو بازی رفت و برگشت، برتری ۳ بر یک را تجربه کردند و راهی مرحله نیمه نهایی شدند.

اف‌سی سئول کره‌جنوبی، قهرمان کی‌لیگ در سال ۲۰۱۲، مسابقات فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا را با پیروزی ۵ بر یک مقابل «جیانگ‌سو» چین در ورزشگاه خانگی آغاز کرد. تساوی بدون گل در بازی دوم با بوریرام و پیروزی ۲ بر یک مقابل «وگالتا سندای» باعث صدرنشینی این تیم کره‌ای در پایان دور رفت مرحله گروهی شد. اف‌سی سئول، دور برگشت را با شکست یک بر صفر مقابل وگالتا سندای آغاز کرد، ولی پیروزی ۲ بر صفر در زمین «جیانگ سو» چین و تساوی ۲ بر ۲ خانگی مقابل بوریرام تایلند، باعث شد این تیم کره‌ای به عنوان تیم نخست گروه، راهی مرحله حذفی شود.

«بیجینگ گوآن» چین، حریف اف‌سی سئول در مرحله دوم مسابقات بود که بازی رفت دو تیم با تساوی بدون گل به پایان رسید، ولی نماینده کره در بازی دوم با نتیجه ۳ بر یک پیروز شد و به مرحله یک‌چهارم نهایی صعود کرد.

الاهلی عربستان، نایب قهرمان دوره گذشته لیگ قهرمانان آسیا در بازی رفت مقابل اف‌سی سئول به تساوی یک بر یک رسید، ولی برد یک بر صفر در بازی برگشت، آنهم با گل دقیقه ۹۰ «دژان دامیانوویچ» زمینه‌ساز حضور این تیم در مرحله نیمه نهایی شد.

کاشیوا ژاپن – گوانگجو چین

دیگر دیدار مرحله نیمه نهایی، بین تیم پنجم فصل گذشته جی‌لیگ و قهرمان جام حذفی یا جام امپراتور ژاپن با قهرمان سوپر لیگ چین برگزار می‌شود. «کاشیوا ریسول» ژاپن با«گوانگجو اورگرانده» چین.

برنامه دیدارهای مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا به این شرح است:

کاشیوا ریسول ژاپن – گوانگجو اورگرانده چین، ساعت ۱۳:۳۰ در ورزشگاه هیتاچی کاشیوا شهر کاشیوا

اف‌سی سئول کره‌جنوبی – استقلال ایران، ساعت ۱۴ در ورزشگاه جام جهانی سئول

نسخه مناسب چاپ