تبریز، میزبان جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری
 

تبریزـ خبرنگار اطلاعات: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از برگزاری جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» به میزبانی تبریز خبرداد. مرتضی آبدار در نشست هماهنگی برگزاری این جشنواره، گفت:‌ غذا اهمیت بسیاری در صنعت گرشگری دارد به طوری که گردشگری غذا، به‌عنوان یک زیرشاخه مهم این صنعت معرفی شده است و از همین رو جشنواره منطقه‌ای امسال با عنوان «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» از ۲۳ تیر تا ۱۰ دی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که در جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری استان‌ها به ۸ منطقه فرهنگی و اقلیمی تقسیم‌بندی شده‌اند، افزود: در این تقسیم‌بندی آذربایجان شرقی، آذربایجان‌غربی، زنجان و اردبیل در ردیف استان‌های منطقه ۲ قرار دارند و شهر تبریز از ۱۳ تا ۱۵ مرداد میزبان این جشنواره در منطقه ۲ خواهد بود.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور نیز دراین نشست گفت: غذا در صنعت گردشگری اهمیت بسیاری دارد چرا که دیگر نگاه به غذا صرفا برای رفع گرسنگی نیست و در نگاه گردشگران به عنوان یک فاکتور مهم، در انتخاب قملداد می‌شود.

نعمتی زرگران افزود: بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰درصد گردش مالی صنعت گردشگری مربوط به غذا و ۸۸درصد گردشگران آشنایی با روش‌های مختلف پخت غذا و خوردن غذاهای سنتی را از مهمترین فاکتورهای سفر می‌دانند که با توجه به تنوع غذایی موجود در ایران این مورد می‌تواند یک عامل برای جذب گردشگران باشد.

وی گفت: در ایران ۱۴۰۰ نوع غذای اصلی برای ناهار و شام وجود دارد اما در حال حاضر تنوع جای خود را به چند غذا داده است بر همین اساس ضروری دارد تا با برگزاری این جشنواره‌‌ها در احیای تنوع غذایی گام برداریم.

مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور نیز در این نشست با تبیین چرایی برگزاری جشنواره سفره ایرانی، گفت: احیای غذاهای سنتی، تنوع‌بخشی به جاذبه‌‌های گردشگری و تبدیل غذاهای بومی و سنتی به یکی از جاذبه‌های هر منطقه و ترغیب رستوران‌ها برای قراردادن غذاهای محلی در منوی خود از اهداف برگزاری این جشنواره است.

وی افزود: جشنواره شامل دو بخش اصلی عرضه و مسابقه است و داوری مرحله مسابقه توسط داوران مطرح کشور انجام می‌شود و در هر بخش از هر استان ۳ برگزیده برای حضور در جشنواره تهران انتخاب خواهند شد.

رنجبر با اشاره به این‌که رقابت‌ها درون استانی خواهد بود، یادآور شد: رویکرد اصلی این جشنواره فرهنگی است و به همین ‌منظور در بخشی از جشنواره به معرفی فرهنگی منطقه پرداخته خواهد شد و نمایشگاه صنایع‌دستی مرتبط با تهیه و پخت غذا نیز در کنار جشنواره برپا می‌شود.

در این نشست همچنین مدیرکل و معاونان گردشگری ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان به بحث و تبادل نظر پیرامون نحوه برگزاری جشنواره سفره ایرانی پرداختند.

نسخه مناسب چاپ