کوتاه فرهنگی
 

«ماهی» از جشنواره بین‌المللی هلدزبورگ آمریکا جایزه گرفت

فیلم کوتاه «ماهی» به کارگردانی سامان حسین‌پور در ادامه موفقیت‌های بین‌المللی خود این بار جایزه بهترین فیلم جشنواره هلدزبورگ آمریکا را از آن خود کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، جشنواره «هلدزبورگ» که با هدف به نمایش گذاشتن فیلم‌های کوتاه فیلم‌سازان مستقل در ژانرهای مختلف برگزار شد، به یک فیلم کوتاه ایرانی جایزه داد. جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره به «ماهی» ساخته سامان حسین پور به نمایندگی از ایران اهدا شد. ماهی داستان پیرزن و پیرمردی است که ناگهان با اتفاقی روبه‌رو می‌شوند و باید چاره‌ای بیابند.

نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه هلدزبورگ آمریکا از ۱۷ تا ۱۹ ژوئن ۲۰۱۶ برگزار شد.فیلم کوتاه «ماهی» به نویسندگی و کارگردانی سامان حسین پور از تولیدات حوزه هنری کردستان است که تاکنون جوایز مختلفی را در جشنواره‌های بین‌المللی کسب کرده است.

اجرای ۳ نمایش در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران

تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران از ۱۰ تیر میزبان سه نمایش «خواهران پاپن»، «ترنسمیترها» و «سزارین» است.

به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران از ۱۰ تیر میزبان سه نمایش «خواهران پاپن» به کارگردانی و نویسندگی مریم مالمیر، «ترنسمیتر ها» به کارگردانی و نویسندگی حمیدرضا مهنانی و «سزارین» به نویسندگی آرین لطفعلیان و کارگردانی محمد رضا تک زارع است.نمایش «خواهران پاپن» به کارگردانی و نویسندگی مریم مالمیر که اقتباسی از کلفت‌های ژان ژنه است، ۱۰ تا ۳۰ تیر هر روز از ساعت ۲۱ با بازی ساناز روشنی، رکسانا قاری و مونا سهراب حقیقت در تماشاخانه استاد انتظامی روی صحنه می‌رود.نمایش «ترنسمیتر ها» به کارگردانی و نویسندگی حمیدرضا مهنانی نیز با بازی سعید سالمی، شیده بیگ، حمیدرضا مهنانی ۱۰ تا ۳۰ تیر هر روز از ساعت ۱۸ در تماشاخانه استاد انتظامی روی صحنه می‌رود.نمایش «سزارین» به نویسندگی آرین لطفعلیان و کارگردانی محمد رضا تک زارع ۱۰ تا ۳۰ تیر هر روز از ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه در تماشاخانه استاد انتظامی روی صحنه می‌رود.

نمایش همسرایان کیارستمی و فیلمی از مهر جویی امروز

در موزه هنرهای معاصر تهران

فیلم همسرایان به کارگردانی عباس کیارستمی و فیلم مدرسه ای که می رفتیم به کارگردانی داریوش مهر جویی در هفته فیلم های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، امروز پنج شنبه ۱۰ تیرساعت ۱۷ در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛ در این روز فیلم های «همسرایان» به کارگردانی عباس کیارستمی به مدت ۱۷ دقیقه و فیلم «مدرسه‌ای که می رفتیم» به کارگردانی داریوش مهرجویی به مدت ۸۶ دقیقه درسالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می‌آید. فیلم همسرایان هم طنز معصومانه کیارستمی را نمایندگی می‌کند هم با ارجاع به گیلان،سنگ بنای بازگشت مکرر کیارستمی را به این استان شمالی فراهم می آورد. «مدرسه‌ای که می رفتیم» نیز ششمین فیلم بلند داریوش مهرجویی و البته اولین فیلم او پس ازانقلاب است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از برنامه های نمایش فیلم‌های کانون به صورت رایگان و آزاد، به موزه هنرهای معاصر تهران، واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه کنند.

شاهکارهای خطی دیوان حافظ در فرهنگسرای ارسباران

تصویر ۱۴ نسخه خطی دیوان حافظ موجود در گنجینه خطی کتابخانه و موزه ملی ملک، هم‌زمان با ماه مبارک رمضان با هدف نمایش نفایس هنری متعلق به فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی، در فرهنگسرای ارسباران به نمایش درآمده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، نمایشگاه «نسخه‌های خطی دیوان حافظ» که با همکاری کتابخانه و موزه ملی ملک از سوم تا هجدهم تیر برگزار شده، شاهکارهایی از خوش‌نویسان بزرگ ایرانی همچون میرزا علی‌نقی شیرازی را پیش روی دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی گذارده است. در این نمایشگاه، نسخه‌هایی کهن از دیوان حافظ که به زمان زندگی شاعر و عارف پرآوازه ایران نزدیک‌اند، به نمایش درآمده‌اند.علاقه‌مندان به دیدار از این نمایشگاه می‌توانند از ساعت ۱۰تا ۲۰به فرهنگسرای ارسباران به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا مراجعه کنند.

نسخه مناسب چاپ