آمریکا نقش ایران را در مبارزه با داعش عراق ستود
 

سرویس خارجی: وزیر خارجه آمریکا به نقش مفید ایران در مبارزه با داعش در عراق اعتراف کرد.

جان کری گفت: حضور ایران در عراق، در مبارزه با داعش «مفید» بوده است. به گزارش شبکه سی‌ان‌ان، کری افزود، ما با ایران چالش‌هایی داشته‌ایم و روی آن چالش‌ها کار می‌کنیم، اما می‌توانم به شما بگویم که ایران در عراق بسیار مفید بوده است. کری ادامه داد، ایرانی ها به وضوح بر داعش متمرکز هستند و به همین خاطر قطعا منافع مشترک با آنها داریم. پیشتر، «برت مک‌گورک» نماینده رئیس‌جمهوری آمریکا در ائتلاف نیز نقش نیروی حسد الشعبی عراق را مفید خوانده و گفته بود، اغلب این نیروها تحت فرمان ارتش و دولت فعالیت می‌کنند.

از دیگر سو، نخست‌وزیر عراق نسبت به احتمال حملات انتقام جویانه داعش در داخل شهرهای این کشور برای جبران شکستش در فلوجه هشدار داد.حیدر العبادی گفت:‌ یگان‌های نظامی ما در موصل به سرعت پیشروی کردند و موفقیت‌های سریعی را به دست آوردند. وی افزود، ما در عین حال برای بهبود وضع آوارگان و فراهم آوردن سرپناه برای آنان تلاش می‌کنیم و از سازمان ملل می‌خواهیم در زمینه انسانی به ما کمک کند.از طرفی، «مسعود بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق ضمن تبریک به نخست وزیر و مردم این کشور به خاطر آزادی شهر فلوجه از اشغال داعش، بر لزوم ادامه هماهنگی‌ها برای ریشه‌کن کردن تروریسم در عراق تاکید کرد.

در تحولی دیگر، دادگاه فدرال عراق جلسه اخیر پارلمان برای رأی‌گیری درباره اصلاحات کابینه «حیدر العبادی» را غیرقانونی خواند و به این ترتیب مهم‌ترین تصمیم نخست‌وزیر برای حل بحران سیاسی را باطل کرد. نخست‌وزیر عراق پیشتر پس از تظاهرات گسترده مردم به ویژه حامیان مقتدا صدر، اصلاحاتی در کابینه دولت انجام داد و وزرای تکنوکرات به پارلمان معرفی کرد که پنج تن از آنها رأی اعتماد گرفتند.در این میان، عراق دو بالگرد روسی۲۸ MI- موسوم به «شکارچی شب» را بر اساس قرارداد از مسکو تحویل گرفت.از سویی، نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا قصد دارند در عملیات آزادسازی شهر موصل مشارکت کنند. « برت ماک گورک»، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف ضد داعش در این باره گفت: در حال حاضر برنامه ریزی عملیات جریان دارد. به گفته وی، جدا کردن تروریست های مستقر در رقه و موصل یکی از مهمترین اهداف این عملیات است. در این میان، نوری مالکی رئیس ائتلاف دولت قانون در دیدار با «استوارت جونز»، سفیر آمریکا در بغداد بر لزوم مشارکت نیروهای بسیج مردمی در عملیات غریب الوقوع آزادسازی شهر موصل از تصرف داعش تاکید کرد. در همین راستا، یک افسر عراقی نیز از هماهنگی‌ها برای شورش مردم علیه داعش در موصل به همراه حمله نیروهای عراقی به این شهر، خبر داد. وی افزود، برنامه نظامی برای درگیری با داعش در چندین جبهه همزمان رخ خواهد داد و این فرصتی به مردم شهر می‌دهد تا علیه تروریست‌ها اقدام کنند.در خبری دیگر، نیروی هوایی عراق در حمله هوایی به یک کاروان بزرگ گروه تروریستی داعش که از فلوجه به سمت شهرک «عامریه» درحال حرکت بود، خسارت زیادی به این گروه تروریستی وارد کرد.براساس این گزارش، یک کاروان که برخی رسانه های

عراقی آن را بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ خودرو گزارش کردند در حال فرار از فلوجه به سمت عامریه بود که نیروی هوایی عراق آن را هدف قرار داد.

«عدنان الدراجی» یکی از فرماندهان لشگر ۱۹ ارتش عراق اعلام کرد، بعد از امتناع جنگنده های آمریکایی از هدف قرار دادن این کاروان داعشی، نیروی هوایی عراق به سرعت وارد عمل شد و بزرگترین خسارت مادی و انسانی را به داعش وارد کرد.

این فرمانده عراقی افزود، کاروان داعشی ها بعد از بمباران به سه دسته تقسیم شده و هریک به سمتی فرار کردند که هواپیماهای عراقی به هدف قرار دادن این عناصر فراری ادامه دادند. در همین راستا، «حاکم الزاملی»، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق نیز اعلام کرد، دولت عراق از آمریکا خواسته بود تا کاروان خودروهای انتحاری داعش را در جنوب فلوجه هدف قرار دهد، اما آمریکایی‌ها نپذیرفته بودند.

نسخه مناسب چاپ