اخبار کوتاه
میزان مرگ و میر افزایش ۵ر۱ درصدی یافت

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور گفت: در پنج ماهه اول سالجاری در هر ساعت به طور متوسط تعداد ۴۰ واقعه فوت در کشور به ثبت

رسیده است.

علی اکبر محزون در گفتگو با مهر افزود: در پنج ماهه اول امسال ،۱۵۰ هزار و ۳۶۹ واقعه فوت به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱٫۵ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: از کل واقعه فوت ثبت شده در پنج ماه اول امسال، ۱۱۶ هزار و ۹۶ مورد فوت در مناطق شهری و ۳۴ هزار و ۲۷۳ رویداد فوت در مناطق روستایی به ثبت رسیده است.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت اظهارنظر کرد: از تعداد کل موارد فوت شده در این مدت، ۸۵ هزار و ۱۹ مورد فوت مرد و ۶۵ هزار و ۳۵۰ مورد فوت زن به ثبت رسیده است.

محزون تصریح کرد: در این مدت، در مقابل هر ۱۰۰ فوت ثبت شده زنان تعداد ۱۳۰٫۱ مورد فوت مردان به ثبت رسیده است که همین نسبت در مدت مشابه سال قبل ۱۲۸٫۹ بوده است.

وی اظهار کرد: همچنین تعداد فوت ثبت شده تا یکسال پس از وقوع برابر ۱۴۲ هزار و ۱۴۷ واقعه و تعداد فوت‌های ثبت شده در مهلت قانونی در همین زمان برابر با ۱۳۵ هزار و ۷۶۵ واقعه است.مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت با بیان این که در پنج ماه اول امسال در هر ماه به طور متوسط ۳۰ هزار و ۷۴ واقعه فوت به ثبت رسیده است گفت: در همین زمان در هر شبانه روز هم به طور متوسط ۹۷۰ واقعه فوت به ثبت رسیده است.

اعزام ۲۰۰ هزار زائر ایرانی به عتبات عالیات در دوره جدید

مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت از مشخص شدن اولویت های پیش ثبت نام دوره جدید اعزام های عتبات عالیات خبر داد و گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در این دوره ۲۰۰ هزار زائر ایرانی به زیارت عتبات عالیات مشرف می شوند.

مسعود اخوان دیروزدرگفتگو با ایرنا، افزود: متقاضیان اعزام دوره جدید می توانند برای اطلاع از اولویت ثبت نام خود به سایت اینترنتی پیش ثبت نام عتبات به نشانی

www.atabat.haj.irمراجعه کنند.

این مقام مسئول در سازمان حج اضافه کرد: نام نویسی در کاروان های دوره جدید اعزام ها براساس اولویت های اعلامی از ابتدای مهرآغاز شده است.اخوان گفت: متقاضیان این دوره از ۱۶ مهرامسال به عتبات عالیات اعزام می شوند.

به گفته مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج هزینه اعزام زائران ایرانی در دوره جدید مانند دوره های گذشته بوده و هیچ فرقی نکرده است. براساس این گزارش، زائران عتبات عالیات ۲۰۰ دلار ارز به نرخ مبادلاتی دریافت می کنند و افراد اعزامی می توانند برای دریافت ارز خود به بانک های ملت و سامان مراجعه کنند.

تصمیم جدید دولت درباره نقل و انتقال حق بیمه یا بازنشستگی

با موافقت دولت، ماده(۳) آیین نامه اجرایی تبصره(۳) ماده واحده قانون نقل و انتقال حق بیمه یا بازنشستگی -مصوب ۱۳۶۵- اصلاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیات وزیران بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد تبصره(۳) ماده واحده قانون نقل و انتقال حق بیمه یا بازنشستگی -مصوب ۱۳۶۵- اصلاحات ماده(۳) آیین نامه اجرایی تبصره یاد شده را تصویب کرد.بر این اساس، در مورد اشخاصی که طبق ضوابط قانونی و یا به لحاظ تغییر محل کار یا خدمت، مشترک صندوق دیگری بشوند حق بیمه یا کسور بازنشستگی متعلقه هر ماه از سنوات خدمت مورد نظر به ماخذ نرخ کسور مورد عمل صندوق جدید(طبق قوانین و مقررات مربوط) و بر اساس حقوق و مزایای ماهانه زمان تقاضا در محل خدمت جدید که مبنای کسر بازنشستگی قرار

می گیرد، محاسبه و مابه التفاوت آن با کسور بازنشستگی یا حق بیمه که از صندوق قبلی به صندوق جدید منتقل شده است از شخص متقاضی وصول خواهد شد.

این مصوبه از سوی اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهوری برای اجرا ابلاغ شده است

۶۰۰ هزار مدد جوی کمیته امداد خودکفا می شوند

سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت:حدود ۶۰۰ هزار پرونده شغلی مددجویان زیر پوشش این نهاد در دو سال گذشته تشکیل شده که خودکفا شدن این مددجویان به تدریج و در سال های آینده صورت خواهد گرفت .

حسین انواری در گفتگو با ایرنا افزود: امسال ۵۰۰ هزار فرصت شغلی پیش بینی شده است که از این آمار ۲۰۰ هزار فرصت شغلی روستایی و ۳۰۰ هزار فرصت شغلی شهری خواهد بود. وی تصریح کرد: این نهاد در دو سال گذشته ۱۸۰ هزار خانواده زیر پوشش را خودکفا کرده به گونه ای که از دریافت خدمات مالی این نهاد خارج و توانسته اند مشاغل پایدار با درآمدهای مناسبی را برای خود داشته باشند. انواری افزود: هم اکنون افراد زیر پوشش کمیته امداد که سنی پایین تر از۵۰ سال دارند در قالب طرح های بیمه اجتماعی با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه به عنوان مستمری بگیر حقوق دریافت می کنند که در حال حاضر در خراسان رضوی ۱۵ هزار نفر زیر پوشش بیمه اجتماعی هستند.

خدمات تامین اجتماعی برای بیماران خاص رایگان شد

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: از این پس علاوه بر دارو، تمامی وسایل و خدمات ارائه شده به بیماران خاص در مراکز تأمین‌اجتماعی رایگان است.

دکتر سیدتقی نوربخش در دیدار با اعضای هیأت ‌مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایان ایران ، افزود: با پرداخت مطالبات داروخانه‌های طرف قرارداد و تزریق نقدینگی به بخش دارویی شرایط داروخانه‌ها و شرکت‌های داروسازی بهتر شده و اثرات مثبت این اقدام را در آینده نزدیک لمس خواهیم کرد.

وی از تشکیل شش کمیته راهبردی با حضور ‌مدیران با سابقه سازمان و کارشناسان زبده خبرداد و افزود: بخش”آ ی تی “سازمان تأمین‌اجتماعی در نقطه مطلوب نیست که با تشکیل کمیته”آی تی “و کار دقیق و کارشناسی شده در این حوزه به نقطه مطلوب و در خور شأن سازمان تأمین‌اجتماعی و بیمه‌شدگان آن دست خواهیم یافت .

اجرای طرح بانکداری سبز با همکاری دفتر عمران ملل

همکاری بانک کشاورزی و دفتر عمران ملل متحد با امضای تفاهم‌نامه‌ای توسط محمد طالبی مدیرعامل این بانک و گری لویس نماینده دفتر عمران ملل متحد به منظور اجرای بانکداری سبز در تهران آغاز شد.

به گزارش ایرنا، همکاری های بانک کشاورزی و دفتر عمران ملل متحد براساس سند امضا شده به مدت سه سال ادامه خواهد داشت و در این مدت رویه های موجود بانک در زمینه رشد فراگیر و توسعه پایدار ارزیابی می شود و علاوه بر آن، بررسی و مرور و ارتقای رویه های موجود در بانک کشاورزی مورد توجه قرار می گیرد.

طبق این سند، رویه های جدید طراحی شده ابتدا به صورت آزمایشی در زنجان، خراسان شمالی و استان مرکزی بکار گرفته می شود و بعد از تهیه مدارک لازم ،ترویج این رویه ها در کل کشور آغاز خواهد شد.

بر اساس این گزارش، رشد درآمد، کارآمدی در استفاده از منابع، کاهش ضایعات، بهره وری نیروی کار، ایجاد ارزش افزوده برای قشر کم درآمد و بهبود و دسترسی این قشر به خدمات بهتر از دیگر اهداف اجرای این طرح ذکر شده است.

به دنبال امضای این سند همکاری، جمهوری اسلامی ایران از حضور کارشناسان دفتر برنامه عمران سازمان ملل متحد برای اجرای طرح بانکداری سبز بهره مند می شود و علاوه بر آن، سازمان ملل متحد پنج تا هفت درصد منابع مورد نیاز (این پروژه یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان و ۱۲۵ هزار دلار) اجرای این طرح را تامین می کند.

نسخه مناسب چاپ