اعلام آمادگی افغانستان برای واردات گاز از ایران
ایران بطور همزمان صادرات گاز به افغانستان از طریق خط لوله و سی.ان.جی (گاز طبیعی فشرده) را بررسی می کند.

علیرضا کاملی مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز با بیان این مطلب به ایرنا درباره آخرین وضع مذاکره ایران و افغانستان برای صادرات گاز به این کشور، افزود: بخش خصوصی افغانستان تمایل خود را برای واردات گاز از ایران اعلام کرده و مذاکره هایی را انجام داده است.

وی درباره حجم و قیمت گاز صادراتی به این کشور گفت: بر‌اساس طرحی که طرف افغانستانی ارایه می کند، مشخص خواهد شد این کشور قصد دارد چه میزان گاز از ایران خریداری کند و در گام بعد درباره قیمت آن مذاکره می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ادامه داد: همچنین طرف افغانستانی باید مشخص کند در صورت تمایل برای دریافت گاز از طریق خط لوله، قصد دارد گاز را در کدام شهر و نقطه مرزی تحویل بگیرد.

وی گفت: پس از دریافت گزینه‌های طرف افغانستانی درباره میزان، مسیر و مبلغ، در مرحله بعد درباره صادرات به شکل خط لوله یا سی.ان.جی تصمیم گیری خواهد شد.

کاملی افزود: بخش خصوصی افغانستان پس از انجام مذاکره و تعیین گزینه نهایی مجوزهای لازم را از دولت این کشور اخذ خواهد کرد.

اکنون ترکیه به عنوان بزرگترین خریدار گاز ایران به شمار می رود؛ بر اساس قرارداد مشترک گازی تهران – آنکارا، باید سالانه حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی ایران به این کشور صادر شود.

همچنین ایران با جمهوری آذربایجان سواپ گاز دارد و بر این اساس گاز این جمهوری را به منطقه خودمختار نخجوان منتقل می کند.

کشورمان همچنین با ارمنستان گاز را در مقابل برق تهاتر می کند؛ خط لوله صادرات گاز ایران به عراق (بغداد) هم به تازگی تکمیل شده و قرار است پس از رفع تهدیدات امنیتی صادرات گاز به این کشور آغاز شود. پاکستان کشور دیگری است که تمایل خود را برای واردات گاز از ایران اعلام و قراردادی را هم امضا کرده اما تاکنون اقدامی برای ساخت خط لوله انتقال گاز انجام نداده است.

عمان مقصد دیگر گاز صادراتی ایران است. بر اساس تفاهم نامه میان دو کشور، سالانه‌ ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز به عمان صادر می شود.

نسخه مناسب چاپ