مسکو: مخالفان سوری تسلیحات شیمیایی خود را تحویل دهند
سرویس خارجی: وزیر امور خارجه روسیه گفت، مسکو تاکید دارد تمامی تسلیحات شیمیایی در سوریه از جمله اجزای تشکیل دهنده تسلیحات شیمیایی که احتمالا در دست مخالفان سوری است، منهدم شود.
سرگئی لاوروف افزود: هم مسکو و هم واشنگتن در جریان مذاکرات تاکید کردند که تمامی تسلیحات شیمیایی در سوریه باید منهدم و نابود شود. لاوروف تصریح کرد: نگرانی‌های عمیقی وجود دارد مبنی بر اینکه احتمال دارد مخالفان دولت سوریه فاکتورها و اجزای تشکیل دهنده تسلیحات شیمیایی را در اختیار داشته باشند.
لاوروف در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن همچنان بر اقدام نظامی علیه سوریه در صورت عدم تحقق توافق انهدام تسلیحات شیمیایی از سوی دمشق پایبند است، گفت: ما براساس چارچوب توافقنامه ژنو در حال همکاری و فعالیت هستیم. دراین حال نخست‌وزیر اسبق انگلیس اظهار داشت، از طرح باراک اوباما برای حمله علیه حکومت بشار اسد در پاسخ به حمله با سلاح‌های شیمیایی در سوریه حمایت می‌کند.
تونی بلر اظهار داشت: اکنون هدف این است که تضمین شود بشار اسد به توافق آمریکا و روسیه برای از بین بردن سلاح‌های شیمیایی سوریه پایبند است و جامعه بین‌المللی باید بررسی کند که چطور به بهترین شکل جنگ داخلی سوریه را که تهدیدی علیه ثبات منطقه است حل کند. بلر خاطرنشان ساخت: در ارتباط با توافق درباره سلاح‌های شیمیایی سوریه فشار بر ما وجود دارد اما این فشار بر روسیه و بشار اسد نیز هست تا به آنچه وعده انجام آن را داده‌اند، عمل کنند. وی گفت: باید علیه حکومت بشار اسد در صورتی که سوریه سلاح‌های شیمیایی خود را تسلیم نکند اقدام شود.
ازسویی وزیر امور خارجه مصر گفت: گروه‌هایی در سوریه هستند که بیشترشان از خارج ‌آمده‌اند و این یک معضل پیچیده است. نبیل فهمی هشدار داد: اگر دولت سوریه سرنگون شود، پیامدهای خطرناکی برای تمامی منطقه دارد. فهمی گفت: بحران سوریه به مساله‌ای ژئوپولیتیک تبدیل شده است به همین دلیل برکناری دولت سوریه تاثیری منفی بر شرق و غرب و کشورهای حوزه خلیج فارس می‌گذارد و حتی ممکن است به منافع مصر نیز لطمه وارد کند. وی اظهار داشت: هرگونه تلاش برای تقسیم سوریه به معنای تقسیم تمامی خاورمیانه در چارچوبی همچون معاهده سایکس پیکو است. وزیر امور خارجه مصر با اظهار امیدواری نسبت به برگزاری نشست «ژنو ۲» در آینده‌ای نزدیک اعلام کرد به عقیده وی راه حل فوری برای بحران سوریه وجود ندارد.
تغییر نبرد در سوریه
یکی از مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت: هم‌اکنون مخالفان میانه‌رو دولت سوریه با شبه‌نظامیان وابسته به القاعده در نواحی مرزی شمال و شرق سوریه در حال جنگ هستند. وی گفت: این یک جنگ حقیقی است که میان ارتش آزاد سوریه به رهبری سلیم ادریس با نیروهای شبه‌نظامی موسوم به «دولت اسلامی عراق و شام» وابسته به القاعده در حال رخ دادن است.
این مقام آمریکایی گفت ارتش آزاد سوریه که از سوی آمریکا مورد حمایت قرار دارد، هم‌اکنون تقویت شده و واشنگتن به دنبال راهی است که بتواند به این گروه کمک بیشتری ارائه دهد. وی افزود: این خشن‌ترین و بدترین جنگی است که ما میان نیروهای سلیم ادریس از ارتش آزاد سوریه با نیروهای دولت اسلامی عراق و شام شاهد هستیم. این یک نبرد واقعی است و باید بگویم که افراط گرایان، امور را به دست گرفته اند.
گفتنی است در جریان دیدار اخیر احمد الجربا، رئیس ائتلاف مخالفان سوری با جان کری، وزیر خارجه آمریکا الجربا ناامیدی خود را از تصمیم آمریکا برای عدم حمله به سوریه به خاطر حمله شیمیایی ۲۱ اوت سال جاری ابراز داشت. این درحالی است که افزایش تاثیر حضور شبه‌نظامیان رادیکال و بی‌نظمی‌ نیروهای مخالف دولت سوریه باعث شده تا قدرت‌های جهانی نظرات متفاوتی را در قبال حمله مستقیم به سوریه داشته باشند.
خبر دیگر اینکه در پی تشدید اختلافات داخلی معارضان سوری، ۱۳ گروهک تروریستی تندرو که در سوریه در حال مبارزه با ارتش این کشور هستند اعلام کردند ائتلاف معارضان خارج نشین سوریه یا هر تشکیلات دیگری از جمله دولت موقت معارضان به نخست وزیری «احمد طعمه» را به رسمیت نمی‌شناسند. «جبهه النصره»، «لواء التوحید» و «لواء الاسلام» از مهم ترین گروهک‌های تروریستی هستند که این بیانیه‌ را صادر کرده‌اند. گروه‌های تروریستی ضمن اینکه خواستار اتحاد همه گروه های مسلح موجود در سوریه شده‌اند اعلام کردند گروه‌های خارجی نمی‌توانند نماینده گروهی باشند که در داخل در حال ایثارگری و جانفشانی هستند.
مرگ رهبران تروریست ها
مؤسس گروهک تروریستی موسوم به گردان «عمر الفاروق» در کمین نیروهای ارتش سوریه در ریف دمشق کشته شد. «احمد محمد» در منطقه بابا عمرو نزدیکی شهرک معلولا به دست نیروهای ارتش سوریه کشته شد. وی که به «ابو بری» معروف بود، از چهره‌های نزدیک به یکی از نمایندگان جریان المستقبل در پارلمان لبنان بود که نقش برجسته‌ای در انتقال سلاح به خاک سوریه ایفا می کرد.
ازسویی «زیاد خازم»، سرکرده گروهک تروریستی موسوم به «نوادگان محمد» در درگیری با نیروهای ارتش در دیرالزور واقع در شرق سوریه، کشته شد. مناطق «الصناعة» و «الجبیلة» در دیرالزور نیز صحنه درگیری نیروهای ارتش سوریه با تروریست‌های مسلح بود که در جریان آن، شماری از تروریست‌ها از جمله فردی به نام «باسل أسعد» کشته شدند. محل استقرار تروریست‌های القاعده در روستاهای «خشام» و «عکیدات» نیز هدف حمله ارتش قرار گرفت. همچنین «ابو اسعد الحضرمی» فرمانده جبهه النصره‌ در استان رقه ربوده شد.
از طرف دیگر، ارتش سوریه شماری از افراد مسلح را در منطقه «درعا البلد» هدف قرار داد و تلاش آنها برای یورش به ساختمان قدیم گمرک را ناکام گذاشت. در این عملیات ۱۰ تروریست کشته شدند. در حمص نیز نیروهای ارتش سوریه با ایجاد کمین برای تروریست‌هایی که از شهرک «جندر» به سوی شهر «حسناء» در حرکت بودند، ده‌ها تن از آنها را کشته و شماری را زخمی کردند.
جسد فردی به نام «محمد حامو» از سرکردگان افراد مسلح در میان قربانیان این عملیات شناسایی شد. دراین حال ارتش سوریه با هدف قرار دادن تعدادی از مقرهای تجمع افراد مسلح در حومه شمالی لاذقیه، ۴۰ تن از عناصر القاعده را کشت. کشته های این عملیات ارتش را تروریست‌های غیر سوری تشکیل می‌دهند. اجساد کشته هایی به نام‌های «تاج الدین السباهی» از سرکرده های مصری القاعده و «مصطفی زیتونی» از فرماندهان عراقی تروریست‌های مسلح در سوریه شناسایی شدند. ازسویی حمله تروریست‌های مسلح به یک شهرک در نزدیکی منطقه مسیحی‌نشین معلولا در ریف دمشق، موجب کشته شدن سه شهروند سوری و زخمی شدن چند نفر دیگر شد.

نسخه مناسب چاپ