کوتاه از سراسر جهان
 

نخست وزیر بنگلادش: داعش دین شریف اسلام را خدشه دار نکند

فارس: نخست وزیر بنگلادش در سخنانی از تروریست‌های داعش خواست تحت نام دین و مذهب، مردم بی‌گناه را نکشند. «شیخ حسینه واجد» در نطقی تلویزیونی پس از حمله خونین دو روز قبل داعش به رستورانی در داکا پایتخت بنگلادش گفت: اسلام دین صلح است. کشتن مردم را تحت لوای مذهب متوقف کنید. لطفا دین شریف ما را خدشه دار نکنید. من از شما عاجزانه می‌خواهم به مسیر حق و حمایت از سرافرازی و افتخار اسلام بازگردید. نخست‌وزیر بنگلادش از مردم کشورش خواست علیه افراط‌گرایی مبارزه کنند و کمیته ضد خرابکاری در بخش‌ها و دهستان‌ها در اقصی نقاط این کشور مسلمان نشین اما سکولار تشکیل دهند. گفتنی است به دنبال وقوع حادثه تروریستی مذکور دو روز عزای عمومی در بنگلادش اعلام شد.

بودایی‌های افراطی مسجدی را در میانمار به آتش کشیدند

ابنا: گروه زیادی از بودایی های افراطی به مسجدی در شمال میانمار حمله کرده و آن را آتش زدند.این دومین حمله به مساجد در میانمار در هفته اخیر است .هفته گذشته نیز گروهی از مردان بودایی، در ادامه اختلاف بر سر ساخت و ساز یک مسجد در مرکز میانمار، دست به تخریب آن زدند.گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرده که دولت تحت رهبری آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل باید خشونت‌های مذهبی در این کشور را مهار کند.گزارش‌ها حاکی است که عاملان حمله اخیر، ماموران پلیس را که از مسجد حفاظت می‌کردند هدف قرار داده و مانع رسیدن ماموران آتش‌نشانی به محل شدند.

«میشل روکار» نخست وزیر اسبق فرانسه درگذشت

مهر: میشل روکار نخست وزیر فرانسه در دوره ریاست جمهوری «فرانسوا میتران»، در سن ۸۵ سالگی درگذشت. وی از سیاستمداران بنام حزب سوسیالیست فرانسه بود که مدتی ریاست این حزب را نیز بر عهده داشت. روکار همچنین در پارلمان اروپا نیز به عنوان یک سیاستمدار فعال تا سال ۲۰۰۹ فعالیت داشت و همواره از وی به عنوان یکی از چهره های

‌سیاسی موثر در سیاستگذاری های اروپا نام برده می شد. وی از حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود، زیرا معتقد بود که انگلیسی ها مانع از رشد و ترقی سیاست های اتحادیه می شوند.

هشدار شهردارهای آمریکا به اوباما و ناتو درباره تحریک روسیه

ایسنا: شهرداران شهرهای مختلف آمریکا با صدور بیانیه ای به دولت اوباما و ناتو هشدار دادند که ادامه اقدامات تحریک‌آمیز ضد روسیه برای بشریت خطر بزرگ نابودی هسته‌ای را به همراه دارد. کنفرانس شهرداران ایالات متحده آمریکا که سازمانی رسمی و غیر حزبی برای مدیران شهری است، رزمایش‌ ناتو با عنوان “آناکوندا” در مرز روسیه را افزایش‌دهنده تهدید درگیری هسته‌ای توصیف کرد. این نهاد در آستانه نشست نظامی ائتلاف ناتو در هشتم و نهم ژوئیه در ورشو، اعلام کرد: این بزرگترین رزمایش‌ ناتو در دهه های اخیر با مشارکت ۱۴ هزار سرباز آمریکایی و استقرار سامانه دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا، تنش‌ها میان دو غول هسته‌ای را افزایش می‌دهد.

نسخه مناسب چاپ