کشف قیمت اسناد خزانه اسلامی در فرابورس
ششمین مرحله از اسناد خزانه اسلامی در فرابورس ایران، کشف قیمت شد .

این اسناد، سود پرداختی طی دوره ندارد و صرفا مبلغ اسمی اوراق در سررسید قابل پرداخت است؛ بنابراین سود خریداران از مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش یا دریافت مبلغ اسمی آن در سررسید حاصل خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از فرابورس ایران، قیمت این اسناد در روز عرضه با مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین شد و با نزدیک شدن به زمان سررسید، به قیمت اسمی نزدیک‌تر و در نهایت هنگام سررسید، معادل ارزش اسمی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، معاملات اسناد خزانه اسلامی ششم پس از عرضه اولیه و کشف قیمت در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران آغاز ‌شد و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌های عضو نسبت به خرید و فروش این اوراق اقدام کنند. این اسناد، سود پرداختی طی دوره ندارد و صرفا مبلغ اسمی اوراق در سررسید قابل پرداخت است؛ بنابراین سود خریداران از مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش یا دریافت مبلغ اسمی آن در سررسید حاصل خواهد شد. گفتنی است، اسناد خزانه مرحله ششم مطابق با بند ط تبصره شش قانون بودجه سال ۹۴ کل کشور و با هدف تسویه بخشی از بدهی‌های دولت به پیمانکاران بخش خصوصی منتشر شده است و سررسید آن هم ۲۵ اسفند سال جاری خواهد بود. طبق این گزارش بازار فرابورس ایران در حالی به کار خود پایان داد که ارزش معاملات آن به ۴ هزار و ۴۷۷ میلیارد ریال رسید.‏

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، در معاملات ۱۳ تیر بالغ بر ۳۱۸ میلیون ورقه بهادار در ۲۷ هزار نوبت دادوستد شد و با توجه به پذیره‌نویسی نخستین اوراق رهنی در بازار فرابورس، ارزش معاملات معادل ۴ هزار و ۴۷۷ میلیارد و ۴۷۰ میلیون ریال شد. در همین حال شاخص کل فرابورس پس از افت و خیز چند باره با رشد ۲ واحدی به رقم ۸۲ر۷۷۹ واحد رسید.

بیشترین حجم معاملات به داد و ستد ۱۵ میلیون سهم تابان هور مربوط بود و بالاترین ارزش معاملات متعلق به نماد ذوب آهن اصفهان بود به طوری که ارزش آن به ۲۸ میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال رسید.

در بازار اول،مقدار ۷۴ میلیون و ۳۵۰ هزار اوراق بهادار به ارزش ۱۶۶ میلیارد و ۲۱۰ میلیون ریال داد و ستد شد که طی آن بالاترین حجم معاملات به نام تابان هور ثبت شد و ۱۴۳ میلیون و ۷۶۰ هزار اوراق بهادار در بازار دوم به ارزش ۳۵۴ میلیارد ریال دست به دست شد و بیشترین حجم و ارزش این بازار مربوط به بانک گردشگری بود. پذیره‌نویسی ۳ میلیون اوراق رهنی به ارزش ۳ هزار میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی در کسری از ثانیه انجام شد و مجموع معاملات اسناد خزانه اسلامی در این بازار به ۲۳۴ میلیارد ریال رسید. در میان ETF ها، صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان، بیشترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کرد و حجم معاملات این صندوق به ۳ میلیون و ۵۸۰ هزار ورقه بهادار رسید صندوق آرمان آتی کوثر و گنجینه آینده روشن به ترتیب در رده‌های بعدی قرار گرفتند. طبق این گزارش، نماد شرکت‌های آهن و فولاد ارفع، سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین و همکاران سیستم بیشترین افزایش قیمت و نماد شرکت‌های نیرو سرمایه، بیمه کوثر و بیمه کارآفرین بالاترین کاهش قیمت را تجربه کردند. همچنین‏ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در اغلب نمادها با افت قیمت مواجه و در بازه ۸۴۷ تا ۸۹۳ هزار ریال معامله شد. گفتنی است ، نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی مارون پس از برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم و نماد معاملاتی شرکت آهن و فولاد ارفع پس از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام در زمینه افزایش سرمایه بازگشایی و در پایان معاملات هم نمادهای معاملاتی شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا، شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی و شرکت بیمه دی جهت برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام متوقف شدند.

نسخه مناسب چاپ