دلایل مخالفت سازمان نظام مهندسی با آیین نامه جدید کنترل ساختمان
اگر چه آیین نامه کنترل ساختمان از سوی وزارت راه و شهرسازی تهیه و به هیات وزیران ارائه شده است،اما سازمان نظام مهندسی مدافع این آیین نامه نیست.

به گزارش فارس، اکبر ترکان رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به برگزاری اجلاس سالانه هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان و انتخابات هفتمین دوره شورای مرکزی در ۲۶ تیر سال جاری در کیش گفت: در این اجلاس گزارش عملکرد یکساله استان‌ها ارائه و سیاست‌های یکساله سازمان نظام مهندسی تعیین می‌شود.

به گفته وی، امسال دوره سه ساله شورای مرکزی تمام می‌شود و باید اعضای شورا از نو تعیین شوند؛ بنابراین در دوره بعد به دلیل اینکه من کاندیدای انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی نبودم نمی‌توانم کاندید هفتمین دوره شورای مرکزی باشم.

ترکان ادامه داد: در این انتخابات ۱۱۷ نفر کاندید شورای مرکزی هستند و وقتی که به تعداد دو برابر مورد نیاز انتخاب شدند، به وزیر راه و شهرسازی معرفی می‌شوند و وی ۲۵ نفر را به عنوان عضو اصلی و۷ نفر را برای اعضای علی البدل انتخاب می‌کند.

وی در خصوص آیین نامه کنترل ساختمان گفت: ما مدافع آیین نامه جدید کنترل ساختمان نبوده و پیشنهاد دهنده آن هم نیستیم و به دلایل مختلفی مخالف آیین نامه جدید کنترل ساختمان هستیم.زیرا در آیین نامه جدید نقش سازمان‌های نظام مهندسی در کنترل نقشه حل و این ماموریت از سازمان نظام مهندسی حذف شده است.

نامبرده افزود: دومین دلیل مخالفت ما با این آیین نامه این است که پیش از این سازمان‌های نظام مهندسی ناظر ساختمان تعیین می‌کردند، در حالی که در این آیین نامه این وظیفه از سازمان نظام مهندسی گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: سومین دلیل مخالفت ما این است که در زمان اعطای پایان کار ساختمان سازمان‌های نظام مهندسی شناسنامه فنی ملکی را باید تغییر دهند که متاسفانه این وظیفه هم از سازمان های نظام مهندسی گرفته و حذف شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور در خصوص تخلفات هیات مدیره وقت سازمان نظام مهندسی استان تهران گفت: آنچه که رئیس کنونی سازمان نظام مهندسی تهران به بنده گزارش کرده است، از وجود تخلفات میلیاردی در هیات مدیره سابق نظام مهندسی تهران حکایت دارد.

وی با اشاره به اینکه گزارش کتبی این تخلف از سوی بی طرف رئیس سازمان نظام مهندسی تهران به ما گزارش شده است، گفت: هیات رئیسه وقت سازمان نظام مهندسی تهران بدون اطلاع بخشی از منابع مالی سازمان نظام مهندسی را نزد بانک سپرده‌گذاری کرده است. هرچند این موضوع یک مورد معمول و متداول است، اما خطایی که از سوی هیات رئیسه سابق نظام مهندسی رخ داده، این بوده است که این منابع در نزد بانک سپرده گذاشته شده و در مقابل آن تسهیلات گرفته شده است.به گفته ترکان، این سپرده‌گذاری‌ها در سه فقره به مبالغ ۲۰ میلیارد تومان و دو فقره سپرده گذاری ۱۰ میلیارد تومانی بوده است. اما اینکه چقدر هیات مدیره سابق نظام مهندسی بابت این سپرده گذاری‌ها تسهیلات گرفته‌اند، رقم دقیقی ندارم.وی ادامه داد: این اقدام یک نوع اختلاس است؛ بنابراین پرونده این موضوع به شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی و دستگاه قضایی ارائه شد و در حال بررسی است.

نسخه مناسب چاپ