جهان حملات تروریستی بغداد را محکوم کرد
 

سرویس خارجی: حملات تروریستی بغداد که بیش از ۲۰۰ کشته برجا گذاشت، سیلی از محکومیت های بین المللی را در پی داشت و بسیاری از کشورها و مقامات جهان این حملات را به شدت محکوم کردند.

«بان‌کی‌مون»، دبیرکل سازمان ملل انفجارهای بغداد را «جنایت وحشتناک» خواند و آن را محکوم کرد. وی از مردم عراق خواست تا از هر اقدامی برای دامن زدن به ترس و تضعیف وحدت کشور اجتناب و آن را رد کنند. «پاپ فرانسیس»، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز در بیانیه‌ای ضمن همدردی با خانواده‌های قربانیان انفجارهای بغداد این حملات را محکوم کرد. وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید نیز در بیانیه‌های جداگانه حمله تروریستی به منطقه کراده بغداد را محکوم و بر حمایت از دولت مردم عراق تاکید کردند. از سویی، رئیس جمهوری روسیه ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان انفجار تروریستی منطقه الکراده بغداد، این فاجعه را به آنها، رئیس جمهوری و نخست‌وزیر عراق، تسلیت گفت.

«‌فلیپ هاموند»، وزیر خارجه انگلیس هم ضمن محکوم کردن این حملات، بار دیگر بر حمایت کشورش از عراق در جنگ علیه داعش تاکید کرد. از طرفی، «فرانسوا اولاند»، رئیس جمهوری فرانسه ضمن محکوم کردن این انفجارها که آن را اقدام «جنایتکاران حقیر» توصیف کرد بار دیگر عزم کشورش را برای جنگ با تروریست‌ها در هر مکانی از جهان اعلام کرد. «جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا نیز در بیانیه‌ای مشابه تاکید کرد، داعش بار دیگر ثابت کرد که دشمن تمامی مسلمانان است. از دیگرسو، وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، ترکیه در کنار عراق دوست و برادر، در این شرایط خواهد ایستاد. «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری و «بینالی ییلدیریم»، نخست‌وزیر ترکیه نیز به طور جداگانه انفجارهای پایتخت عراق را محکوم کردند. وزارت خارجه سوریه، اتحادیه عرب، وزارت خارجه مصر، وزارت خارجه‌ پاکستان و دولت اردن نیز در بیانیه هایی جداگانه ضمن محکومیت حملات تروریستی، به دولت و مردم عراق تسلیت گفتند.

در داخل عراق نیز «فواد معصوم»، رئیس جمهوری این کشور با صدور بیانیه ای این حادثه را محکوم کرد و آن را نوعی انتقام داعش از شکست در فلوجه خواند. وی به هسته های خفته داعش در داخل و حومه بغداد اشاره کرد و از نیروهای امنیتی خواست برای برچیدن این هسته ها، برنامه ریزی کنند. «هادی العامری»، رهبر سازمان بدر در بیانیه ای تند ضمن محکوم کردن جنایت تروریستی و تسلیت به مردم عراق، اطمینان داد، انتقام این جنایت را از تروریست ها خواهند گرفت. وی تاکید کرد، زمان این انتقام نزدیک است. همچنین، شیخ «اکرم الکعبی»، دبیرکل مقاومت اسلامى نُجَباء عراق گفت: سفارت آل سعود در عراق پشتیبان همه انفجارها است. وی تاکید کرد، انتقام شهداى الکراده را مى گیریم. «رزاق الحیدری»، نماینده پارلمان عراق نیز از جمع‌آوری امضا در پارلمان عراق برای اخراج سفیر عربستان خبر داد.

در تحولی دیگر، «حیدرالعبادی» ،

نخست وزیر عراق دستور سریع اعدام متهمان حمله تروریستی بغداد را به وزارت دادگستری این کشور ابلاغ کرد. العبادی همچنین سه روز عزای عمومی در عراق اعلام کرد و خواستار تغییرات گسترده در تدابیر امنیتی پایتخت شد. همچنین العبادی به محل انفجار تروریستی پریروز در کراده بغداد رفت.

خبر دیگر اینکه، فرمانده عملیات استان نینوا اعلام کرد، دست کم ۵۰ تن از عناصر داعش در عملیات نیروهای عراقی برای آزادسازی روستای «الکرمه» واقع در جنوب موصل از پای درآمدند. در چنین شرایطی یک انفجار تروریستی دیگر در منطقه کراده در پایتخت عراق روی داد و شماری کشته و زخمی بر جا گذاشت. از سویی، نیروهای امنیتی، یک خودروی بمب‌گذاری شده را در شرق پایتخت عراق خنثی کردند.

نسخه مناسب چاپ