کوتاه از سراسر جهان
 

پوتین عیدفطر را به مسلمانان تبریک گفت

فارس: رئیس‌جمهوری روسیه در پیامی به تمامی مسلمانان، فرا رسیدن عید سعید فطر را به ویژه به مسلمانان روسیه تبریک گفت. «ولادیمیر پوتین» در پیامی کوتاه گفت: «تبریک به مسلمانان روسیه که بر سنت‌های فرهنگی، تاریخی و مذهبی چندین قرن اسلام تکیه کرده‌اند، چه در جوامع و چه در حلقه دوستان و خانواده شان.»

‌رئیس‌جمهوری روسیه در ادامه بر اهمیت مشارکت جامعه مسلمانان در توسعه گفتگوهای بین‌مذهبی و بین قومی، همکاری فعال با سازمان‌های دولتی و خصوصی در زمینه خیریه و مسائل آموزشی تأکید کرد.

انفجار تروریستی در ایستگاه قطار پایتخت تایوان

ایسنا: منابع خبری از وقوع یک انفجار در ایستگاه قطار پایتخت تایوان خبر دادند که ۲۵ زخمی بر جای گذاشت. اگرچه پلیس تایوان اعلام کرده که علت اصلی این انفجار هنوز دقیقاً مشخص نیست اما خبرگزاری مرکزی تایوان به نقل از یک منبع پلیس گفت که ماده منفجره در قالب لوله‌ای به طول ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر توسط یک فرد ناشناس در قطار کار گذاشته شده بود. این لوله در داخل یک کوله سیاه‌رنگ کشف شد. برخی از شاهدان عینی هم گفتند لحظاتی پیش از انفجار دیدند که مسافری با یک بسته مشکوک سوار قطار شد.

برزیلی‌ها در اعتراض به میزبانی المپیک تظاهرات کردند

تسنیم: شمار زیادی از مردم برزیل در مخالفت با میزبانی المپیک در ریودوژانیرو تظاهرات کردند.درحالی که کمتر از یک ماه تا شروع سی و یکمین دوره بازی‌های المپیک باقی مانده است اما همچنان شهر ریودوژانیرو برای میزبانی بازی‌ها آماده نیست و هزاران نفر از مردم این شهر در مخالفت با میزبانی بازی‌های المپیک در خیابان‌های ریودوژانیرو گرد آمدند و با سر دادن شعارهایی از میزبانی برزیل ابراز نارضایتی کردند. مردم ریودوژانیرو علت اعتراض خود را اعتصاب معلمان حاضر در این شهر به‌مدت چهار ماه و ارائه مطلق خدمات عمومی برای پیشبرد میزبانی بازی‌های المپیک اعلام کردند.

دولت فرانسه، لایحه جنجالی اصلاح قانون کار را تصویب کرد

فارس: دولت فرانسه با استناد به یک بند قانون اساسی، لایحه جنجالی اصلاح قانون کار را بدون رأی پارلمان تصویب کرد. «مانوئل والس»، نخست‌وزیر فرانسه در حالی که قانونگذاران به نشانه اعتراض مجلس سفلی (پارلمان) را ترک می‌کردند با استناد به یک بند خاص قانون اساسی، این لایحه را که با اعتراض‌های گسترده در فرانسه رو به رو بود، به تصویب رساند. لایحه جدید اصلاحات قوانین کار از آنجا که امنیت شغلی کارگران را تهدید می‌کند، دست کارفرمایان را برای اخراج کارگران بازتر می‌کند و نرخ پرداخت‌های اضافه کاری و به ویژه اضافه کاری در شب را کاهش می‌کند.

تظاهرات ضدصهیونیستی در محل موزه هولوکاست آلمان

فارس: تظاهراتی در شهر فرانکفورت آلمان که مقر موزه هولوکاست است به مناسبت روز جهانی قدس با حضور صدها نفر از شهرهای مختلف آلمان، هلند و فرانسه برگزار شد و در آن دولت اشغالگر صهیونیستی، رژیم سعودی، آل خلیفه در بحرین و دولت ترکیه به علت اشغالگری و ستم محکوم شدند و در مقابل این وحدت شوم دول اشغالگر در منطقه، حمایت از جبهه مقاومت یک وظیفه دانسته شد. تظاهرکنندگان با در دست داشتن پرچم های ایران،سوریه، بحرین، عراق، فلسطین و لبنان حمایت خود را از آزادی فلسطین و تمامی سرزمینهای اشغال شده اعلام کردند. در کنار پرچم کشورهای خط مقاومت، عکس‌های رهبران مقاومت و در راس همه عکس حضرت آیت الله خامنه ای در دست تظاهرکنندگان بود. در پایان این راهپیمایی قطعنامه ای صادر شد که در آن نژاد پرستی رژیم اشغالگر قدس محکوم و از دولتهای حامی این رژیم نیز به شدت انتقاد شد.

۲ زن نامزد نهایی انتخابات نخست‌وزیری انگلیس شدند

فارس: «ترزا می» و «آندره‌آ لیدسام» به عنوان نامزدهای نهایی انتخابات نخست‌وزیری انگلیس معرفی شدند. «گوو» از این دور رقابت‌ها باز ماند. رأی‌گیری میان نمایندگان حزب محافظه‌کار بریتانیا در پارلمان این کشور به منظور تعیین نخست‌وزیر جانشین «دیوید کامرون» که پس از اعلام نتایج همه‌پرسی خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، استعفا کرده بود، با پنج نامزد آغاز شد. در رأی‌گیری اولیه، سه کاندیدا موفق شدند به دور دوم رأی‌گیری راه یابند: «ترزا می» وزیر کشور انگلیس، «آندره‌آ لیدسام» وزیر انرژی این کشور و در نهایت «مایکل گوو» وزیر دادگستری. دور دوم رأی‌گیری میان نمایندگان حزب محافظه‌کار نیز برگزار شد که در این رأی‌گیری دو زن یعنی ترزا می با ۱۹۹ رأی و آندره‌آ لیدسام با ۸۴ رأی موفق شدند به دور نهایی انتخابات راه یابند.

راحیل شریف: حمایت پاکستان از افغانستان مشروط است

فارس: فرمانده ارتش پاکستان با بیان اینکه کشورش از هیچ تلاشی برای حمایت از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان دریغ نخواهد کرد، اعلام کرد، اسلام آباد از کابل انتظارهایی دارد و حمایت ما مشروط است.راحیل شریف افزود،صلح و ثبات در طول مرز پاکستان و افغانستان اولویت نخست ما است و برای محقق شدن آن از هیچ اقدام و تلاشی دریغ نخواهیم کرد.خبردیگر اینکه ‌همزمان با عید فطر، گروهی از افراد مسلح ناشناس در شمال غرب پاکستان یک حقوقدان ارشد وابسته به جامعه شیعیان این کشور را به قتل رساندند.

کوربین: ضداسرائیل نیستم

فارس: رئیس حزب کارگر انگلیس که به خاطر گفته‌هایش در انتقاد از رژیم صهیونیستی و حمایت از گروه‌های مقاومت به مجلس کشورش احضار شده بود، داشتن هرگونه احساسات ضداسرائیلی و دوستی با حماس و حزب‌الله را رد کرد. «جرمی کوربین» در برابر اعضای کمیته امور داخلی مجلس انگلیس اتهام موضعگیری ضدیهودی حزب کارگر را رد کرد و اگرچه حمایت از حزب‌الله و حماس را قبول کرد اما گفت که به خاطر آن شرمسار است! کوربین در توجیه سخنان ضداسرائیلی خود در برابر نمایندگان گفت: من آن موقع همین ادبیاتی که اینجا دارم را استفاده کردم و منظورم ایجاد پیشرفت در مذاکرات سازش و تشویق طرفین به مباحثه در خصوص روند صلح بود.

حمله تروریستی به مراسم نماز عیدفطر در بنگلادش با ۲ کشته

ایسنا: حمله مسلحانه به نمازگزاران عید فطر در بنگلادش سبب کشته شدن دو افسر پلیس و زخمی شدن ۱۲ نفر دیگر شد. در این حمله یک کوکتل مولوتف به سوی نمازگزاران در ناحیه کیشورگنج بنگلادش پرتاب شد. به گفته حسن الحق وزیر اطلاع رسانی بنگلادش، هدف این حمله، کاروان گشتی پلیس بود که از این مراسم مذهبی حفاظت می‌کرد.

سقوط بالگرد نظامی ترکیه با ۱۱ سرنشین در سواحل در‌یای سیاه

سرویس خارجی: یک فروند بالگرد نظامی ترکیه با ۱۱ سرنشین در منطقه «آلوجرا» از توابع استان «گیره سون» در کناره دریای سیاه در شمال این کشور سقوط کرد.این در حالی است که، برخی از رسانه ها با توجه به افزایش برخی فعالیت های پ.ک.ک در شمال ترکیه تلویحا از احتمال دست داشتن این گروه در سقوط کردن بالگرد نظامی ترکیه خبر می دهند.از طرفی، در ادامه چندین عملیات علیه اعضای جماعت نور به رهبری فتح الله گولن در ۱۰ استان ترکیه، هشت نفر دستگیر شدند.خبر دیگری حاکیست، «اولگا گلدتس» معاون نخست وزیر روسیه از لغو تحریم‌های ترکیه که مانع همکاری‌های دوجانبه میان آنکارا و مسکو می‌شود، در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

نسخه مناسب چاپ