۱۵۰ کشته در درگیری مسلحانه اطراف کاخ ریاست جمهوری سودان جنوبی
سرویس خارجی: منابع خبری از کشته شدن ده‌ها نفر در حادثه تیراندازی در «جوبا» پایتخت سودان جنوبی خبر دادند.تیراندازی در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری سودان جنوبی حدود ۱۵۰ کشته بر جا گذاشت.در این تیراندازی که ۳۰ دقیقه طول کشید، مهاجمان به افراد غیرنظامی حاضر در صحنه نیز شلیک کردند. این تیراندازی در نزدیکی کاخ «سلوا کر میاردیت» رئیس جمهوری سودان جنوبی صورت گرفت که در هنگام تیراندازی، وی در کنفرانس مطبوعاتی سخنرانی می‌کرد.
از سوی دیگر سخنگوی نظامی معارضان در سودان جنوبی اعلام کرد که درگیری بین نیروهای طرفدار سلواکر میاردیت و «ریاک مشار» معاون اول وی به وقوع پیوست. بر اساس این گزارش، درگیری ها نزدیک کاخ ریاست جمهوری در جریان نشست سلواکر و ریاک مشار درحالی به وقوع پیوست که دو طرف هر گونه اطلاع از این درگیری را تکذیب کرده و خواستار آرامش شدند. خبرگزاری رویترز هم به نقل از یک منبع دولتی گزارش داد که طی چند روز گذشته در نتیجه درگیری ها در جوبا پایتخت سودان جنوبی ۲۷۲ تن کشته شده اند. در این حال شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه ای حملات مسلحانه میان نیروهای جنبش آزادی خلق سودان و نیروهای دولتی سودان جنوبی در جوبا را به شدت محکوم کرد. بیانیه شورای امنیت از دولت سودان جنوبی خواست با تشکیل یک کمیته تحقیق برای پیگیری این حوادث خشونت بار، عاملان این حوادث را شناسایی و مجازات کند. بیانیه شورای امنیت سازمان ملل با اشاره به پنجمین سالروز استقلال این کشور آفریقایی، تصریح کرد: انتظار می رود همه طرف های درگیر با همکاری یکدیگر فوراً خشونت های مسلحانه و تنش های میان دو طرف را پایان دهند.
گفتنی است مشکلات سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی، نبود زیرساخت‌ های
‌لازم برای توسعه، تداوم اختلافات مرزی با ساکنان نوار شمالی به ‌ویژه در مناطق نفتی و وجود گروه‌های مسلح شورشی چالش هایی هستند که سودان جنوبی با آن مواجه است.سودان جنوبی که پس از دو دهه جنگ داخلی در سال ۲۰۱۱ از سودان جدا شد، خارطوم را به تسلیح گروه های مسلح در خاک خود متهم کرده است.خارطوم نیز جوبا را به حمایت از شورشیان اقلیم دارفور و شورشیان جدایی طلب ایالت های نیل آبی و کردفان جنوبی متهم کرده است.مرزهای میان دو کشور از هنگام جدا شدن سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱، تاکنون بارها بسته شده و آخرین بار در ژانویه گذشته باز شد.

نسخه مناسب چاپ