داعش با موشک‌های آمریکایی بالگرد ارتش روسیه را ساقط کرد
سرویس خارجی: گروه تروریستی داعش با موشک های ارسالی آمریکا برای معارضان سوری یک بالگرد جنگی ارتش روسیه را در شهر تاریخی تدمر در استان حمصِ سوریه هدف قرار داد و دو خلبان آن کشته شدند.
وزارت دفاع روسیه تایید کرد که دو خلبان روس در پی سقوط بالگردی از نوع «ام آی ۲۵» در نزدیکی تدمر (پالمیرا) در شرق حمص کشته شده‌اند. در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: گروه زیادی از تروریست های داعش به مواضع نیروهای دولتی سوریه در شرق شهر تدمر حمله کردند که در صورت پیروزی می‌توانستند بلندی‌های راهبردی این منطقه را به کنترل خود در آورند اما این دو خلبان روس با یک بالگرد ارتش سوریه از نوع «ام آی ۲۵» به پرواز در آمدند و با هجوم به تروریست‌ها حمله آن‌ها را ناکام گذاشتند. زمانی که این بالگرد قصد بازگشت داشت هدف اصابت موشک تروریست‌ها از نوع «تاو» قرار گرفت و در منطقه‌ای تحت کنترل ارتش سوریه سقوط کرد و دو خلبان آن نیز کشته شدند.
در این حال دبیرکل ناتو گفت، رهبران ناتو با استقرار هواپیماهای پیشرفته برای پشتیبانی از جنگ آمریکا علیه داعش در سوریه موافقت کرده‌اند. ینس استولتنبرگ در نشست ورشو گفت که رهبران حاضر در نشست به طور کامل با استقرار هواپیماهای آواکس و پروازشان در حریم هوایی بین‌المللی و کمک به ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش موافقت کرده‌اند. وی گفت: هواپیماها می‌توانند در حریم هوایی بین‌المللی و ترکیه و سپس عراق و سوریه پرواز کنند. از سویی رئیس جمهوری فرانسه خواستار اقدام بین‌المللی علیه شاخه القاعده در سوریه شد و هشدار داد که شکست‌های اخیر داعش ممکن است به دیگر گروه‌های افراط گرا جرات و جسارت ببخشد. فرانسوا اولاند گفت: بدون شک داعش در حال عقب نشینی است اما نباید از وضعیتی که به موجب آن داعش ضعیف‌تر و دیگر گروه‌های افراط گرا قوی‌تر می‌شوند نیز غافل شویم. اولاند به جبهه النصره مرتبط با القاعده اشاره کرد که به گفته وی آماده است تا از کمپین ضد داعش تحت رهبری آمریکا سوء استفاده کند.
درچنین شرایطی وزارت خارجه سوریه درباره حملات تروریستی مستمر به مناطق مسکونی در شهر حلب دو نامه به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت فرستاد. وزارت خارجه سوریه در این نامه‌ها تاکید کرد: اقدامات تروریستی بزدلانه‌ای که شهروندان بی‌دفاع را در محل‌های سکونت‌شان و در خیابان‌ها، بازارها و ادارات هدف قرار می‌دهد از حمایت عربستان، قطر، ترکیه، فرانسه، انگلیس و آمریکا برخوردار است. این وزارتخانه افزود: دولت سوریه از شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد این اقدامات تروریستی را فورا محکوم کند و براساس قطعنامه‌های شورای امنیت در این زمینه تدابیری را مقابل این کشورها و سازمان‌های حامی تروریسم به ویژه ریاض، دوحه و آنکارا در پیش گیرند. خبر دیگر اینکه صدها تروریست جیش الفتح (تحت حمایت ترکیه) عملیات سنگینی را برای عقب راندن ارتش سوریه از نزدیکی جاده راهبردی کاستیلو در شمال شهر حلب آغاز کردند که با مقابله ارتش و مقاومت و تلفات سنگین منجر به عقب‌نشینی شدند. عناصر تروریستی ابتدا با دو خودروی انتحاری به مواضع نیروهای سوری و مقاومت در مزارع جنوبی الملاح و شمال اتوبان کاستیلو حمله کردند. نیروهای سوری و مقاومت از پیش‌ برای مقابله با این حملات آمادگی لازم را داشتند و موفق شدند خودروهای انتحاری را قبل از رسیدن به مواضع منهدم کنند. در این حال بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور در پیامی صوتی پیروزی‌های ارتش سوریه در حلب را به نیروهای ارتش این کشور تبریک گفت. خبر دیگر اینکه رسانه‌ها گزارش دادند که بشار اسد و برادر وی ماهر اسد، در حال حاضر از سوی دستگاه قضاء آمریکا به دلیل کشته شدن دو خبرنگار در سوریه، تحت تعقیب هستند. به گزارش روزنامه ساندی تایمز انگلیس، در اخبار منتشر شده آمده است که این اقدام به دلیل کشته شدن “ماری کالوین”، خبرنگار زن آمریکایی و “ریمی اوشلیک”، عکاس فرانسوی در فوریه ۲۰۱۲ در حمص سوریه صورت گرفته است.

نسخه مناسب چاپ