ممنوعیت عرضه سیگار در دکه های سراسر کشور از هفته آینده
تمامی دکه های موجود در سراسر کشور از هفته آینده حق عرضه سیگار به مردم را ندارند و فروش سیگار به صورت نخی در فروشگاه ها هم ممنوع است.

علی اصغر رمزی مدیرعامل شرکت دخانیات ایران دیروز در جمع خبرنگاران ضمن تشریح برنامه جدید دولت برای ساماندهی بازار سیگار در کشور گفت: قرار بود از اول تیر عرضه سیگار در واحدهای فاقد مجوز ممنوع شود، ولی با توجه به مشکل برخی اصناف متقاضی برای ورود به سامانه الکترونیک ثبت نام دریافت مجوز، این مهلت یک ماه تمدید شد. بنابر این از هفته آینده فقط سه اتحادیه صنفی سوپرمارکت داران، خواربار فروشان و سقط فروشان مجاز به عرضه سیگار هستند و تمامی واحدهای تحت پوشش این اتحادیه های صنفی برای عرضه سیگار در سطح خرده فروشی باید در سامانه ویژه به نشانی Asnaf.ir ثبت نام کنند و مجوز رسمی داشته باشند.

وی گفت: بدیهی است به محض دریافت اولین گزارش مردمی در مورد تخطی هریک از واحدهای دارای مجوز مبنی بر فروش سیگار به صورت نخی یا عرضه سیگار به افراد کمتر از ۱۸ سال، مجوز آنها برای همیشه باطل می شود.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران گفت: طبق آمار در سال ۹۱بالغ بر ۱۴ میلیارد نخ سیگار به کشور وارد شده است، ولی سیاست جدید ما مشارکت با برندهای بزرگ خارجی برای تولید در داخل است.

وی گفت: ۱۹ فروردین امسال کارخانه تولید مشترک سیگار با یک برند معتبر خارجی در ایران راه‌اندازی شد و تاکنون ۳ برند دیگر هم واحدهای خود را در داخل کشور تکمیل کرده اند.همچنین چند واحد دیگر با مشارکت سرمایه گذاران خارجی بزودی در ایران راه اندازی خواهد شد تا دیگر نیازی به واردات سیگار نداشته باشیم.

رمزی با اشاره به افزایش تعرفه واردات سیگار گفت: افزایش تعرفه واردات سیگار که اکنون اجرایی شده، ممکن است منجر به افزایش واردات غیررسمی شود که اکنون در حال اصلاح آن هستیم.

وی اعلام کرد: در قالب سامانه پیگیری کالاهای قاچاق، سیگار نخستین کالایی خواهد بود که بزودی کد رهگیری دریافت می کند و فروش هرنوع سیگار بدون کد رهگیری به منزله عرضه کالای قاچاق خواهد بود.

نسخه مناسب چاپ