مخالفت قاطع سازمان بدر و حزب الله عراق با مشارکت آمریکا در آزادسازی موصل
سرویس خارجی: دبیر کل سازمان بدر و سخنگوی گردان های حزب الله عراق به طور جداگانه مخالفت قاطع خود را با ورود نیروهای جدید آمریکایی به خاک این کشور اعلام کردند.
«هادی العامری»، دبیرکل سازمان بدر عراق و از فرماندهان بلندپایه نیروهای الحشدالشعبی در واکنش به این تصمیم آمریکا در بیانیه‌ای تأکید کرد، عراقی‌‌ها می‌توانند بدون دخالت نیروهای زمینی خارجی، خاکشان را از دست تروریست‌ها آزاد کنند. در این بیانیه همچنین آمده است، عراق جای داعش و آمریکایی‌ها نیست، چرا که مردم عراق جایگزین شدن آمریکایی‌ها به جای تروریست‌های داعش را رد می‌کنند. سازمان بدر افزود، عراقی‌ها همان‌طور که بیجی، فلوجه و القیاره را آزاد کردند، موصل را نیز می‌توانند آزاد کنند و با توجه به توان حرفه‌ای نیروهای الحشدالشعبی و نیروهای امنیتی آزادسازی موصل نزدیک است. «جعفر حسینی»، سخنگوی گردان های حزب الله عراق نیز هر گونه افزایش نقش و حضور نیروهای آمریکایی در عراق را مردود دانست و گفت: هر گونه دخالت آمریکا در عراق در حقیقت سنگ اندازی در مسیر آزادسازی موصل است. وی افزود، هدف از سفر اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا به بغداد این است که به جهانیان اینگونه القا کند که آمریکایی ها هم در مبازره با داعش نقش دارند. حسینی تاکید کرد، داعش بهانه آمریکا برای حضور در عراق است و نیروهای مردمی عراق در سنگری که آمریکایی ها
در آن باشند، مشارکت نمی کنند.
گفتنی است، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در دیدار پیش بینی نشده ای
از عراق رسما اعلام کرد، درنظر دارد در آستانه عملیات مشترک نیروهای ائتلاف در شهر موصل عراق ۵۶۰ نیروی تازه نفس را برای تامین نیاز های پشتیبانی وحمل نقل درپایگاه هوایی منطقه قرایه به این کشور اعزام کند. در همین راستا، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید هدف اصلی اعزام ۵۶۰ نیروی تازه نفس به یک پایگاه هوایی عراق از سوی وزارت دفاع آمریکا را حمایت از نیروهای عراقی در نبرد با داعش ذکر کرد که به گفته او همچنان در راستای سیاست های همیشگی اوباما مبنی برعدم دخالت مستقیم نظامی در این کشور است.
از طرفی، رئیس مجلس اعلای عراق گفت: پیروزی ارتش و نیروهای مردمی در فلوجه عراق یک گام مهم برای پاکسازی کامل عراق از وجود تروریست های داعش است. وی ادامه داد، طرح و عملیات مهم دیگری برای آزاد سازی موصل داریم که امیدواریم در همین سال میلادی جاری در چهار تا پنج ماه آینده اجرایی شود و بتوانیم به طور رسمی عراق خالی از داعش را اعلام کنیم.در تحولی دیگر، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق از موضع‌گیری‌های بان کی‌مون و برخی رهبران کشورهای جهان که انفجار تروریستی الکراده بغداد را محکوم کردند، قدردانی کرد. وی گفت: داعش پس از شکست در فلوجه دست به اقدام شنیعی در منطقه الکراده بغداد زد و نیروهای مسلح ما با از پای درآوردن صدها تن از تروریست‌ها طی روزهای گذشته در منطقه الزنکوره در رمادی و القیاره در نینوا، انتقام خون شهدای الکراده و شهرستان بلده در
صلاح الدین را گرفتند.
در چنین شرایطی، مقتدا صدر رهبر جریان صدر عراق از عراقی ها خواست در تظاهرات برای نجات کشور از فساد و مفسدان روز جمعه آینده در میدان التحریر بغداد تجمع کنند .در خبری دیگر، «العجیلی» از عوامل اصلی جنایت اسپایکر که به عنوان والی صلاح الدین شناخته می شد در حملات هوایی نیروهای ائتلاف به مواضع داعش در القیاره صلاح الدین کشته شد. وی به همراه شماری از سرکردگان نظامی داعش دراین استان کشته شد. خبر دیگر اینکه، عملیات در استان نینوا و در منطقه القیاره در جنوب مقر داعش، موصل با پیشروی نیروهای عراقی ادامه داشت و این نیروها توانستند سه روستای دیگر را در منطقه القیاره از دست تروریست‌های داعش آزاد کنند.

نسخه مناسب چاپ