بدرقه کاروان ایران به المپیک ریو با حضور رئیس جمهوری
 

سرویس ورزشی: حدود ۲۵ روز دیگر، بزرگترین رویداد ورزشی جهان در برزیل آغاز می‌شود.المپیک با اهداف و منشور خاص خود که نشأت گرفته از ایجاد دوستی، صلح، رقابت در شرایط برابر فارغ از هرگونه رنگ، نژاد، گویش در واقع پذیرای نخبه‌ها و برترین‌های ورزش ایران و جهان است. این رویداد بزرگ این بار در کشور برزیل که به قهوه و فوتبال شهره است برگزار می‌شود.

کاروان ورزش ایران هم با کسب ۶۳ سهمیه از نظر کمی و کیفی و تعداد رشته‌ها گوی سبقت را از آتلانتا تا لندن ربوده و برای نخستین‌بار کسب ۹ سهمیه از سوی بانوان ورزشکار و پایان ناکامی ۵۲ ساله حضور والیبالیست‌ها نقطه عطف المپیک ۲۰۱۶ برزیل برای کشورمان است.

در میان رشته‌های ورزشی ایران بیشتر نگاه‌ها به ۱۲ کشتی‌گیر آزاد و فرنگی است سپس ۴ تکواندوکار و پس از آنها ۵ وزنه‌بردار کشورمان هستند که بخت بیشتری برای کسب مدال دارند. ۴۲ ورزشکار دیگر که ۱۲ نفر آنها را تیم والیبال شکل می‌دهد امکان کسب مدال و… را دارند اما در دایره‌ای به وسعت المپیک کسب مدال و موفقیت به پارامترهای مختلفی نیاز دارد از مسائل روحی روانی گرفته تا قرعه خوب، عدم مصدومیت، اوج آمادگی در کوران مسابقات و… فراموش نکنیم رقابت در المپیک هر ۴ سال یک‌بار برای ورزشکاران زبده، برتر، نابغه و نخبه‌ها مهیا است. اصغر رحیمی سرپرست کاروان جمهوری اسلامی ایران در المپیک ریو درباره آخرین وضع کاروان، ‌نحوه اعزام و از همه مهمتر تعداد مدال و شانس ورزشکاران کشورمان برای ایستادن در سکوی پر افتخار المپیک ریو گفت:‌ نمی‌توان عدد دقیقی ارائه کرد فقط اینکه در سه رشته شانس مسلم مدال هستیم و در سه رشته هم امید به مدال داریم.

رحیمی اضافه کرد تمام کارهای لازم در رابطه با برنامه های پیش از اعزام ورزشکاران در رشته های مختلف انجام شده است و هیچ کار عقب مانده ای وجود ندارد.

سرپرست کاروان ورزش ایران ادامه داد: اگر بسکتبال کسب سهمیه می کرد، ۱۲ سهمیه به مجموعه سهمیه های فعلی ورزش ایران اضافه می شد اما با این حال از ارزش های کار این رشته کم نشده است. برای ما شرایط و عملکرد فعلی تیم مهم است چراکه که بعد از المپیک بازی های آسیایی را داریم و باید تیم های ملی رشته های مختلف را برای این رویداد آماده کنیم.

مشکلی برای اعزام نداریم

سرپرست کاروان ورزشی ایران در پاسخ به این پرسش که «با توجه به اینکه خیلی وقت پیش از این و حدود یک سال قبل ثبت نام اولیه کاروان ایران برای بازی های المپیک انجام شد، آیا با توجه به دستیابی به این تعداد سهمیه مشکلی برای انجام کارهای مقدماتی اعزام وجود ندارد؟»، گفت: هیچ مشکلی نداریم ما از همان ابتدا و بر اساس پیش بینی های انجام شده، برای ۷۰ سهمیه ثبت نام اولیه را انجام دادیم، تا به امروز هم تمام کارهای لازم برای تکمیل مراحل ثبت نام و اعزام به اندازه این تعداد ورزشکار را انجام داده ایم و حتی

بلیت های لازم را هم رزرو کرده ایم بنابراین هیچ مشکلی نداریم، حتی اگر به ۶۵ سهمیه هم برسیم. در ۳ رشته شانس قطعی مدال داریم و در ۳ رشته هم امید مدال.

رحیمی در ادامه اضافه کرد: در رابطه با مدال آوری نمی توان محاسبه دقیق داشت و بر اساس آن عدد و ارقام اعلام کرد اما در میان رشته های مختلف ورزشکاران ۳ رشته وزنه برداری، کشتی آزاد و فرنگی و تکواندو شانس قطعی مدال هستند ضمن اینکه تیراندازی،

دو و میدانی و شمشیربازی هم رشته هایی هستند که امید به کسب مدال توسط ورزشکاران آنها را داریم. وی افزود: علاوه بر این، این امید می رود که دربرخی رشته ها ورزشکاران مان بتوانند به رکوردهای خوبی دست پیدا کنند، به طور مثال در دوومیدانی شاهد ثبت رکوردهای خوبی در دوی سرعت باشیم.

نهایی شدن ترکیب کاروان ایران تا یک هفته دیگر

وی در رابطه با ترکیب کاروان المپیک و اینکه چه زمانی نهایی می شود، گفت: کاروان المپیک عملا بسته شده است فقط در یکی، دو رشته آن هم در یکی، دو وزن هنوز بررسی ها ادامه دارد و نتیجه قطعی حاصل نشده است اما نهایتا تا یک هفته آینده ترکیب کاروان المپیک هم نهایی خواهد شد. رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی در پایان گفت: در طول بازی های المپیک و آسیایی این نخستین بار است که در فاصله کمتر از سی روز مانده به المپیک، ترکیب کاروان ایران تقریبا مشخص است و تاکید می کنم تمام کارهای لازم در قالب مرحله پیش از اعزام انجام شده و هیچ مشکلی وجود ندارد.

***

با تصمیم مسئولان وزارت ورزش مراسم بدرقه کاروان ایران به المپیک ریو مشخص شد.

به گزارش فارس، معاونان وزیر ورزش دیروز جلسه‌ای را در باره زمان بدرقه‌ کاروان المپیک ایران به ریو برگزار کردند.

بر این اساس مراسم بدرقه با حضور رئیس جمهوری روز ۳۰ یا ۳۱ تیرماه برگزار خواهد شد زمان دقیق بستگی به مکانی دارد که وزارت ورزش برای این مراسم تدارک دیده است. در روز بدرقه هدایایی هم برای ملی‌پوشان کاروان ایران در نظر گرفته شده است. بازی‌های المپیک قرار است از ۱۶ مرداد به طور رسمی آغاز شود.

نسخه مناسب چاپ