برگزاری جشنواره شعر و گویش محلی در سرایان
سرایان ـ خبرنگار اطلاعات: نخستین نمایشگاه ـ جشنواره استانی شعر و گویش محلی خراسان جنوبی در کاروانسرای قدیمی سرایان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، فرماندار سرایان، جمعی از شاعران استان و مسئولان ادارات ارشاد شهرستان‌ها برگزار شد.

محمد مطهری‌فر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی در مراسم افتتاح این جشنواره با اشاره به نگاه فرهنگ دینی به شعر و جایگاه آن در اسلام گفت: فرهنگ دینی برای شعر ارزش معنوی قائل است و اگر در مسیر حق باشد و به قصد شاد کردن دل مسلمین باشد، بخشی از رسالت فرهنگ دینی و همان فرهنگی است که پیامبر(ص) نیز برای آن ارزش ویژه‌ای قائل بود انجام شده است.

وی افزود: زبان سند هویت و تبلور ذات هر ملت و قومی است یعنی موجودیت هر ملتی، نشانگر حضور زبانی اوست و گویش‌ها به انتقال ارزش‌های هر جامعه کمک می‌کند و باید حفظ شود که سدی در برابر هجمه‌های عظیم و برای تداوم حیات و موجودیت باشد.

بنی‌زاده فرماندار سرایان نیز با اشاره به اهمیت و جایگاه شعر و شاعری و گرامیداشت یاد و خاطره «شهریار» بر لزوم پرداختن شعرا به مشکلات و اولویت‌های جامعه، جدا نبودن شعر و شاعری از وضع جامعه و رعایت چارچوب‌ها و خط قرمزها در شعر و هر هنر دیگر اشاره کرد.

محمود رمضانی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سرایان هم در این جشنواره با ارائه گزارشی از چگونگی برگزاری این جشنواره گفت: از اوایل تیر امسال فراخوان و پوستر جشنواره به همه شهرستان‌های استان ارسال شد و در مجموع ۱۱۳ اثر از ۴۰ شهر به دبیرخانه رسید که از بین آثار ارسالی توسط داوران استانی ۲۳ اثر انتخاب و در مراسم جشنواره قرائت شد که بیشترین آثار ارسالی از شهرستان‌های بیرجند و سرایان بود.

در پایان این مراسم با اهدای جوایز و لوح سپاس از منتخبین این جشنواره قدردانی به عمل آمد.

نسخه مناسب چاپ