توسعه شبکه حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی
 

‏ ارومیه ـ خبرنگار اطلاعات: ۳۸ پروژه راهسازی در آذربایجان‌غربی با هدف گسترش راه‌های استاندارد و ارتقای ضریب ایمنی شبکه حمل و نقل جاده‌ای اجرا می‌شود.
داریوش نصرمدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی این خبر را اعلام کرد و افزود: ۱۳۲ کیلومتر بزرگراه ۱۴۹ کیلومتر راه اصلی و ۲۷ کیلومتر راه فرعی در قالب ۳۸ پروژه راهسازی در استان ساخته می‌شود.
وی با اشاره به این که مراحل ساخت آزادراه ارومیه ـ تبریز از سمت آذربایجان غربی به سرعت اجرا می‌شود، گفت: همت مضاعف برای تکمیل پروژه‌های بالای ۸۰ درصد پیشرفت اجرایی به ویژه بزرگراه ارومیه ـ مهاباد ـ میاندوآب و تعریض و بهسازی محور سلماس ـ خوی ـ ایواوغلی داریم.
او با اشاره به این که ۹۶۰ کیلومتر راه روستایی در حال ساخت است، افزود: اجرای پروژه‌های ساخت و توسعه راه‌های ارتباطی علاوه بر صرفه جویی کلان در هزینه‌های بخش حمل و نقل، آمار سوانح رانندگی در محورهای مواصلاتی استان را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.
مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی از اجرای طرح‌های راهسازی و راهداری در قالب پروژه‌های اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: اصلاح نقاط پرحادثه و تعمیر و بازسازی ابنیه افنی و تاسیسات جاده‌ای با استفاده از امکانات و نیروهای این اداره کل عملیاتی شده و تاثیر بسزایی در ارتقای ضریب ایمنی جاده‌ای داشته است.
ساخت ۶۹ کیلومتر راه ایمن در شهرستان میاندوآب
‏ وی گفت: ۶۹ کیلومتر بزرگراه، راه اصلی و راه روستایی در شهرستان میاندوآب ساخته می‌شود که در صورت تامین اعتبار امسال به بهره برداری می‌رسد.
مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی افزود: با توجه به گذر کریدور غرب کشور از شهرستان میاندوآب، این شهرستان به عنوان چهارراه ترانزیتی جنوب استان مطرح است و توسعه راههای ارتباطی استاندارد و امن نیاز حیاتی منطقه است.‏
داریوش نصر با اعلام اینکه ۲۰ کیلومتر از بزرگراه ارومیه ـ مهاباد ـ میاندوآب از سمت میاندوآب برنامه‌ریزی شده است، در صورت تامین اعتبار امسال به بهره‌برداری برسد، گفت: همچنین اگر منابع مالی به موقع تامین شود امسال سه کیلومتر از محور میاندوآب ـ شاهین دژ افتتاح خواهد شد.
وی همچنین از ساخت و توسعه ۱۰ کیلومتر از محور میاندوآب ـ بوکان خبر داد و گفت: شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در آذربایجان غربی؛ مجری ساخت این محور بوده و دو کیلومتر از این محور آسفالت شده است.
نصر به اجرای عملیات راهسازی در ۱۰ کیلومتر از محور میاندوآب ـ سرچم اشاره کرد و افزود: امسال ۲۱ کیلومتر راه روستایی در شهرستان میاندوآب بهسازی و آسفالت خواهد شد.
این مقام مسئول با بیان این که بهسازی ورودی و خروجی‌های شهر چهار برج از سمت تپه رش به طول ۲۷ کیلومتر و ۲۸ کیلومتر از سمت فسندوز جزء برنامه‌هاست، ادامه داد: در این محورها معادل ۱۴۰ میلیاردریال در قالب دو پروژه قرارداد داریم که ۱۴۰ میلیاردریال دیگر برای اتمام این طرح مورد نیاز است.
خسارت ۲۰ میلیاردی سیل به جاده‌های چالدران
رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان چالدران گفت: خسارت اولیه بارش باران شدید و جاری شدن سیل به جاده‌های شهرستان چالدران افزون بر ۲۰ میلیارد ریال برآورد شده است.
محمدامین شاطویی اضافه کرد: شستگی شانه محورها، تخریب آسفالت، دیوار نگهداری و جسم جاده از جمله خسارت‌های وارده به محورهای ارتباطی منطقه است.
وی با بیان این که چهار گروه راهداری عملیات رسوب برداری و پاکسازی را در جاده‌های شهرستان چالدران را اجرا کردند، افزود: مسیر دسترسی به ۳۰ روستا در پی جاری شدن سیل اخیر آسیب وارد شد.‏

نسخه مناسب چاپ