اوباما: همه طرح‌های ضدبرجام درکنگره را وتو می‌کنیم
طرح ممنوعیت خرید آب سنگین از ایران، در حالی در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد که قانونگذاران آمریکایی طرح های دیگری هم برای اخلال در برجام تهیه کرده اند، اما «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا گفته است که هیچ یک از آنها را امضا نخواهد کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا بامداد پنجشنبه به وقت تهران طرحی را با ۲۴۹ رای موافق در برابر ۱۷۶ رای مخالف تصویب کرد تا دولت آمریکا از خرید آب سنگین از ایران منع شود.

این طرح را که ‘مایک پومپیو’ (Mike Pompeo) نماینده کانزاس تهیه کرده بود، اکنون باید برای تصویب به مجلس دیگر آمریکا (سنا) برود و پس از آن زمانی تبدیل به قانون خواهد شد که رئیس جمهوری آن را امضا کند.

این در حالی است که پیشنهادی مشابه همین طرح، دو ماه پیش در سنای آمریکا مطرح شد و رای نیاورد.

از سوی دیگر، کاخ سفید با انتشار بیانیه ای از تصمیم رئیس جمهوری برای وتوی طرح یادشده خبر داد.

وتوی رئیس جمهوری تنها زمانی باطل خواهد شد که دو سوم از اعضای هر دو مجلس آمریکا، دوباره به آن طرح رای دهند. با توجه به ترکیب نمایندگان کنگره، بسیار بعید است که حزب مخالف دولت (جمهوریخواه) بتواند به چنین رائی دست یابد.

بیانیه اوباما

اوباما در بیانیه‌ای به مناسبت سالگرد برجام با اشاره به این که هنوز اختلافات جدی میان آمریکا و ایران باقی مانده است تاکید کرد: برجام جهان را امن‌تر کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از واشنگتن تایمز، باراک اوباما گفت: اکنون آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ( IAEA) تضمین می‌کند که ایران در چارچوب تعهدات خود در برجام گام برداشته است.

او در ادامه مدعی شد: اکنون تمامی مسیرهای ایران برای حرکت به سمت ساخت سلاح هسته‌ای مسدود شده و گریز هسته‌ای ایران از دو تا سه ماه به یک سال افزایش یافته است. ما و متحدان‌مان تعهداتمان را در لغو تحریم‌های هسته‌ای انجام داده‌ایم و تا زمانی که ایران به توافق پایبند بماند؛ ما نیز به برجام متعهد خواهیم ماند.

اوباما اظهارنظر کرد: برنامه جامع اقدام مشترک، نشان می‌دهد که دیپلماسی اصولی چه دستاوردهایی دارد و چگونه تعهدات پایدار برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای ایجاد شود.

او افزود: تمایل آمریکا برای تعامل مستقیم با ایران درهای گفتگو را باز کرد و باعث اتحاد جامعه بین‌المللی و تعامل پایدار شد که در نتیجه آن بود.

روز پنج‌شنبه پس از تصویب طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به اتهام حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و برنامه موشکی ؛ جمهوریخواهان مجلس نمایندگان طرح دیگری را برای ممنوعیت دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا تصویب کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، طرح ممنوعیت دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا با ۲۴۶ رای موافق در برابر ۱۸۱ رای مخالف در مجلس نمایندگان به تصویب رسید.

جمهوریخواهان با در دست داشتن اکثریت کنگره و در میان مخالفت دموکرات‌ها توانستند سه طرح منع خرید آب سنگین از ایران در روز چهارشنبه و دو طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران و ممنوعیت دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا را در روز پنج‌شنبه به تصویب برسانند.

این طرح‌ها در حالی تصویب شدند که قرار است نمایندگان کنگره و سنا به مدت هفت هفته به تعطیلات تابستانی بروند و هنوز مشخص نیست که چه زمانی در سنا به این طرح‌ها برای تصویب نهایی رسیدگی خواهد شد.

پیام توییتری «ظریف» به مناسبت یک سالگی برجام

وزیرخارجه کشورمان در صفحه شخصی خود در توییتر به مناسبت یک سالگی برجام نوشت: توافق هسته‌ای پیروزی دیپلماسی بر زور بود.

ترجمه فارسی این توییت که به زبان انگلیسی منتشر شده به شرح زیر است :

توافق هسته‌ای پیروزی دیپلماسی بر زور بود.هنوز هم همان انتخاب روشن پیش روی ایالات متحده است. یادآور می‌شوم که روش‌های قدیمی همان شکست‌های قدیمی را به بار می‌آورد. تا زمانی که رجزخوانی‌های کوته‌بینانه، اجرای کم‌رمق تعهدات و شعارهای نخ‌نما ارجح باشند، امکان پیشرفت در ابهام خواهد بود. احترام متقابل و اجرای تعهدات برجامی برای اطمینان از رسیدن به مزایای معهود، افق‌های جدید خواهد گشود.

نسخه مناسب چاپ