نتایج اولیه کنکور ۱۸ مرداد اعلام می شود
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۹۵در مرداد ماه اعلام می شود و ظرفیتی که تاکنون دانشگاه‌ها به ما اعلام کرده اند حدود ۷۵۰هزار نفر است.

به گزارش مهر، دکتر ابراهیم خدایی در حاشیه بازدید از حوزه کنکور سال ۹۵در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی افزود: آزمون سراسری در تمامی حوزه‌ها از صبح امروز با نظم و ترتیب برگزار شده و خوشبختانه تاکنون مشکل خاصی گزارش نشده است.

وی افزود: امسال ۸۶۰هزار نفر در آزمون سراسری ثبت نام کردند که با توجه به میزان اعلام علاقه مندی در سایر گروه‌های آزمایشی یک میلیون و ۱۴هزار کارت ورود به جلسه صادر شده است.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به زمان بندی اعلام نتایج اولیه در آزمون سراسری گفت: دفترچه سوالات آزمون هر یک از گروه‌های آزمایشی دو ساعت پس از پایان آزمون بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و کلید نیز روز یکشنبه ساعت ۸شب به بعد منتشر خواهد شد.وی افزود: نتایج اولیه به صورت کارنامه در روزهای ۱۸تا ۲۰مرداد ۹۵اعلام می شود و یک هفته پس از آن انتخاب رشته صورت می گیرد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: نتایج نهایی کنکور سراسری ۹۵ اواخر شهریور ماه اعلام می شود.وی با اشاره به ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری ۹۵گفت: ظرفیتی که تاکنون از سوی دانشگاه‌ها به ما اعلام شده است ۷۵۰هزار نفر است که این میزان ممکن است تغییر کند.خدایی درباره موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور یادآور شد: تاثیر سوابق تحصیلی برای کنکور ۹۵به صورت مثبت است اما برای سال ۹۶تا اوایل مهر ماه بررسی کارشناسی صورت گرفته و نتیجه آن اعلام خواهد شد.وی درباره موضوع شانس قبولی داوطلبان در کنکور گفت: شانس قبولی داوطلبان در گروه‌های ریاضی و انسانی بیشتر است چرا که تعداد داوطلبان از میزان ظرفیت و پذیرش کمتر است اما رقابت اصلی در گروه علوم تجربی است که با توجه به اینکه ۶۰درصد داوطلبان در این گروه هستند رقابت شدیدتری در این بخش صورت می گیرد.

رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: در واقع رقابت اصلی داوطلبان در کنکور در نوع دانشگاه و رشته است.خدایی گفت: در حال حاضر ۸۲درصد کل ظرفیت بر اساس صرفا سوابق تحصیلی پذیرفته می شوند .وی درباره آموزش رایگان و پذیرش دوره‌های روزانه در کنکورهای مختلف گفت: با توجه به اینکه بودجه آموزش عالی محدود است در کنکور ۱۵درصد در دوره‌های غیرشهریه پرداز پذیرفته می‌شوند. این روند در ۱۰سال گذشته ثابت مانده و گسترش و کاهشی نداشته است.رئیس سازمان سنجش افزود: در کنکور دوره‌های کارشناسی بین ۱۱۵تا ۱۲۰هزار نفر در دوره‌های روزانه پذیرفته می‌شوند. اما در دوره‌های دکتری پذیرش در دوره‌های روزانه حدود ۷۰درصد و در کارشناسی ارشد ۳۵تا ۴۰درصد است.

از تعداد ۸۶۰هزار و ۱۰۹نفر ثبت نام کننده درکنکور امسال، تعداد ۱۶۲هزار و ۸۷۹نفر در علوم ریاضی، تعداد ۵۱۹هزار و ۴۸۸نفر در علوم تجربی، تعداد ۱۶۱هزار و ۵۰۰نفر در علوم انسانی، ۹هزار و ۸۸۱نفر در هنر و ۶هزار و ۳۶۱در زبان‌های خارجی شرکت کردند.

نسخه مناسب چاپ