خطیب جمعه تهران:برداشت های غیرقانونی باید به خزانه کشور بازگردد
 

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به برداشت های غیرقانونی گفت: آنهایی که برداشت نادرستی ازبیت المال کرده اند باید قبل ازعذاب خدا درقیامت و گرفتاری دربرزخ، درهمین دنیا این اموال را برگردانند.

به گزارش ایرنا،آیت الله امامی کاشانی دیروز درخطبه های نماز جمعه تهران با اشاره به فرمایش رهبرمعظم انقلاب درروزعید فطردرباره حقوق های ظالمانه افزود: این که رهبرمعظم انقلاب فرمودند مساله حقوق های ظالمانه و برداشت‌های غلط؛ گرچه براساس آیین نامه وچیزی به عنوان مقررات و قانون برای خودشان درست کرده بودند اما ظالمانه است.

وی افزود: این که ازگذشته بوده و ادامه یافته است، بلا ومصیبتی است که باید جدا جلوآن را گرفت و دستورهم فرمودند. باید با همت واهتمام جلوگیری شود.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به کلام امیرالمومنین درنهج‌البلاغه گفت:هم برای آنان که این برداشت ها را کردند و شاید بگویند حق ماست وهم برای سه قوه ای که الان مسئولیت دارند نظم دهند و قانون درستی براساس نیازو لیاقت و براساس کار باشد، نامه ۴۱ امیرالمومنین است که حضرت به حاکم بصره می نویسد.

وی با قرائت کلام امیرالمومنین درنهج البلاغه ادامه داد: تو نزدما اولی‌الاباب بودی وما به تو اعتماد داشتیم وچطورشده است؟ چگونه می نوشی و چگونه می خوری؟ خوردنت، نوشیدنت و ازدواجت حرام است؛ چرا از نقاش نمی ترسی؟ این مال، مال بیت المال است، تو این مال ها را به نام خود برداشتی، برای خود قانون وماده درست کردی و براین اساس برداشت کردی، تو ازقیامت نمی ترسی؟

امامی کاشانی اظهارداشت: قسم به خدا دو نورچشم من حسنین اگرمثل توکار می کردند، پیش من و این دو فرزندم دیگررفاقت فرزندی و پدری نمی کردم. به چشم من پدر و فرزند نبود و اگرچنین می‌کردند ازچشم من افتاده بودند، از خدا بترس و این کاری که تو کرده‌ای گناهی است بزرگ. آنچه برداشته‌اند از آنها بگیرم و به بیت‌المال برگردانم؛ تا ازمظلمه ای که مرتکب شده اند، پاک شوند.

وی اضافه کرد:آنهایی که برداشت کرده اند باید قبل ازعذاب درقیامت و گرفتاری در برزخ، برگردانند. خطیب نماز جمعه تهران خطاب به مسئولان هم گفت:به مسئولان عرض می‌کنم بیان امیرالمومنین است که می فرماید قسم به خدا اگر حسن و حسین چنین کرده بودند با من مصالحه ای ندارند تا این که حق را برگردانند واین نکته ای مهم است، منحصر به پول خزانه دولت هم نیست،اموال عمومی است، چه خزانه دولت وچه غیر دولت و چه مراکزوچه موقوفات. وی تصریح کرد: برداشت از اینجا و آنجا به این نام و آن نام گناه بزرگی است که آدم با نام‌های مختلف بخواهد چنین ظلم و ستمی نسبت به آنهایی که این مالها ازآنهاست، بکند.

تاکید بر رعایت عفاف و حجاب

امامی کاشانی همچنین با تاکید برضرورت رعایت عفاف و تقوا اظهارداشت: جامعه ما باید به امام عصر(عج) متعهد باشد. عفاف و تقوا به نفع تمام زنان است. جامعه‌ای که منتظرامام عصراست باید به آن سویی که خواست آن حضرت است، حرکت کند.

خطیب جمعه تهران دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت پیشگیری دربخش بهداشت و درمان اظهارداشت: بحمدالله تکنولوژی درکشور آن قدربالاست که خیلی از کشورهای پیشرفته این وسایل را ندارند. باید در بخش پیشگیری کارکرد. صدا و سیما کارکند و وزیر محترم بهداشت هم کاملا به این معنا حمایت دارند.

امامی کاشانی تاکید کرد: باید با پشتیبانی همین تشکیلات علمی و اهتمام و اطلاع رسانی صدا و سیما،زنان وهمسرانشان بدانند که می توانند با پیشگیری بموقع جلو فرزندان معلول و عصبی و ذهنی را پیشگیری کنند.

خطبه دوم

خطیب موقت نماز جمعه تهران همچنین رژیم سعودی را دنباله رو سیاست های غرب و صهیونیست‌ها دانست وگفت: درسوریه، عراق، یمن و نقاط مختلف، اراذل و اوباش وهابی را به نام مسلمان جمع می‌کنند و به نام مبارزه با تروریسم، جنایت می کنند.

امامی کاشانی افزود: درمجلس آمریکا مصوبه می گذارند و می‌گویند که ایران از تروریسم حمایت می کند درحالی که آنها ازتروریسم و درراس آنها از داعش حمایت می کنند.

وی با اشاره به این که جنایات وهابی ها دردنیا با پول آل سعود انجام می شود، افزود: این وهابی‌ها که نام مسلمان برخود گذاشته‌اند،ازسیاست صهیونیست ها و آمریکا حمایت می کنند و به راحتی به جنایات خود ادامه می دهند تا اسلام و مردم مسلمان را تروریسم معرفی کنند.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: آنها فلسطین را می کوبند، مسلمانان را از خانه هایشان بیرون می کنند و می گویند فلسطین مال ماست و آنها که در فلسطین مبارزه می کنند، تروریست هستند. یا دریمن، آل‌سعود، زنان و کودکان را می کشد و می گوید این راه درست است و به مردم یمن می گوید که ما سرنوشت شما را تعیین می کنیم.

وی، ظهورحضرت ولی عصر (عج) را موهبتی برای جامعه بشریت دانست و افزود: شاید امروز کسانی باشند که ظهور حضرت را واجب ندانند اما باید منجی بیاید و جهان پرازعدل و داد شود واگر بخواهیم منتظرواقعی حضرت باشیم، باید تقوی پیشه کنیم، خدا را حمد و سپاس گوییم و با اندیشه و فکر منتظرظهورآن حضرت(عج) باشیم.

پرداخت مطالبات مراکز درمانی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، طرح تحول سلامت را یکی از محوری ترین طرح های اجتماعی دولت اعلام کرد وگفت: سازمان تامین اجتماعی در این زمینه موفق شده است برای ارتقای ارزش دفترچه های تامین اجتماعی، همه مطالبات مراکزدرمانی دولتی و دانشگاهی را به روز پرداخت کند.

سیدتـقی‌نـوربـخـش دیروزدرسخنرانی پیش ازخطبه‌های نماز جمعه تهران به مناسبت روز تامین اجتماعی افزود: پرداخت به روز مطالبات داروخانه ها هم موجب ارتقای اعتباردفترچه ها خواهد بود.

وی اظهارداشت: این اقدامی است که پس از۲۰ سال از تصویب بیمه همگانی رخ داده است تا بتواند تامین منابع برای طرح تحول سلامت را تامین کند. نوربخش درادامه به افزایش پرداخت مستمری دردولت یازدهم اشاره کرد و گفت: درسه سال دولت یازدهم ۷۹ درصد مستمری ها افزایش یافته است آن هم درحالی که درهشت سال گذشته درمجموع ۴۶ درصد افزایش یافته بود.

وی همچنین افتتاح پروژه‌های درمانی را ازجمله برنامه های اصلی هفته تامین اجتماعی اعلام کرد و گفت: دراین هفته نزدیک به ۴۰ پروژه در۱۸ استان کشور بهره برداری می شود که این پروژه ها درمناطق محروم کشور قراردارند.

نوربخش ادامه داد: ۹ بیمارستان که دردولت یازدهم درسازمان تامین اجتماعی افتتاح شده است، درمناطق مرزی و محروم کشورقرار دارند تا عدالت در توزیع خدمات درمانی رعایت شود.

مهار شیب افزایش طلاق

رئیس سازمان بهزیستی کشور، مهارشیب افزایش طلاق، اشتغالزایی برای معلولان، ارتقا بخشیدن دانش جامعه درزمینه اعتیاد و جلوگیری از تولد یکهزار و ۳۰۰ کودک معلول طی دو سال اخیر را از مهمترین اقدامات سازمان بهزیستی کشوردرجهت مقابله با آسیب های اجتماعی بیان کرد.

انوشیروان محسنی بندپی دیروزپیش ازخطبه های نمازجمعه تهران به مناسب روز بهزیستی و تامین اجتماعی با تاکید براین که طلاق دومین آسیب اجتماعی به شمار می رودافزود: برای کنترل و کاهش آمارطلاق ، اقدامات و برنامه های اولویت داری از سوی سازمان بهزیستی انجام شده است که از جمله این برنامه ها می توان به برنامه آموزش پیش ازازدواج ، آموزش مرتبط با زندگی خانواده و مهارت های زندگی و آموزش فرزندپروری اشاره کرد.

محسنی بندپی ادامه داد: یکهزارو۶۰۰ مرکز مشاوره، ۴۰۰ خانه سلامت روان محلی ،۴۵۰ پایگاه سلامت اجتماعی و سه هزارو۹۰۰ مدرس آموزش دیده برای کنترل و مهارطلاق درسراسرکشور با سازمان بهزیستی درحال همکاری هستند.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور، به کارگیری این تیم ها وانجام این اقدامات ، شرایطی فراهم کرد که براساس آماررسمی سازمان ثبت احوال کشوردرسال ۹۳ به ازای هر یک ساعت، ۱۹ طلاق داشتیم واین آماردرسال ۹۴ به ۱۸ طلاق درهریک ساعت کاهش یافت و توانستیم شیب افزایش طلاق را مهارکنیم.

محسنی بندپی، اعتیاد را نخستین آسیب اجتماعی خانمان برانداز نامید و گفت: بیش از۴۰ درصد طلاق‌ها و۶۰ درصد جرائم خرد به اعتیاد ارتباط پیدا می کند.

وی اظهار داشت: نخستین اقدام سازمان بهزیستی کشوربه عنوان تخصصی ترین نهاد حاکمیتی دربحث پیشگیری ازشیوع اعتیاد ارتقا بخشیدن آگاهی های جامعه نسبت به این پدیده شوم است.

رئیس سازمان بهزیستی کشوردرباره اقدامات این سازمان در پیشگیری از معلولیت ها هم گفت:غربالگری شنوایی سنجی برای کودکان زیریک سال درنظام برنامه های بهزیستی استقراریافته است ودرسال ۹۳، ۶۳ درصد کودکان زیریک سال ودرسال ۹۴، ۹۶۶ هزارکودک از یک میلیون و ۵۰۰ هزار کودک متولد شده، تحت پوشش این طرح قرارگرفتند وازناشنوایی آنان جلوگیری شد.

محسنی بندپی خاطرنشان کرد: برای سال ۹۵ تعهد کردیم که بیش از۹۰ درصد کودکان کمترازیک سال زیر پوشش آزمایش های غربالگری قرار بگیرند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: هدف بعدی ما درسازمان بهزیستی، توانمندسازی و توانبخشی برای کسانی است که نتوانستیم برنامه‌های پیشگیری را برای آنان انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۴ ، ۹۸ هزار معلول را از تجهیزات توانبخشی برخوردارکردیم و متعهد شدیم با کمک دولت و مجلس شورای اسلامی درسال ۹۵ ، ۲۲۰ هزار– یعنی دو و نیم برابرجمعیت معلول سال ۹۴- معلول را ازاین امکانات بهره مند سازیم.

نسخه مناسب چاپ