ارائه آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای از دوره دبستان
وزیرکار،‌ تعاون و امور اجتماعی از ابلاغ بخشنامه آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای از دوره دبستان برای تمام دانش‌آموزان خبر داد.

دکتر علی ربیعی در گفتگو با ایسنا ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد: تاکنون آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای از نیمه دوم دوره دبیرستان شروع می‌شد، اما بر اساس بخشنامه جدید، آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای از سنین پایین برای دانش آموزان ابتدایی انجام می‌شود که متولی آن سازمان فنی و حرفه‌ای خواهد بود. وی در ادامه تصریح کرد: بر اساس مطالعه صورت گرفته در برخی کشورها، مشخص شد که آموزش برخی مهارت‌های فنی و حرفه‌ای در دوران کودکی بیشتر نهادینه می‌شود، بنابراین در بخش آموزش غیررسمی که متولی آن وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است، سن این آموزش پایین می‌آید و دانش آموزان از نیمه دوم دبستان می‌توانند در مراکزی که مشخص می‌شود، آموزش‌های مهارت ببینند. وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی تاکید کرد: دانش آموزان ابتدایی که آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای کسب کنند می‌توانند از همان سن هم صلاحیت حرفه‌ای خود را با توجه به میزان آموزش دریافتی کسب کنند.

وی با اشاره به اجرایی شدن آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای دانش آموزان دبستانی از سال تحصیلی جدید افزود: خانواده‌ها همچنان که برای آموزش زبان انگلیسی فرزندان خود تلاش می‌کنند می‌توانند از امسال بچه‌های خود را برای فراگیری مهارت فنی و حرفه ای در موسساتی که مشخص خواهند شد، ثبت نام کنند. ربیعی همچنین راه‌اندازی مراکز و پارک‌های آشنایی با شغل از کودکی را از دیگر برنامه‌های وزارتخانه تعاون ، کار و رفاه اجتماعی دانست و خاطر نشان کرد: در واقع تلاش می‌کنیم با راه‌اندازی این پارک‌ها و بازی‌های شغلی، بچه‌ها بتوانند از همان دوران کودکی با مشاغل مختلف آشنا شوند. این تجربه‌ای است که در برخی کشورهای توسعه یافته بسیار موفق بوده است.

نسخه مناسب چاپ