یادگارگرامی امام: مسائل جهان اسلام فراترازمناقشه ایران وعربستان است
 

یادگارگرامی‌امام درگفتگو با خبرنگار شبکه تلویزیونی جیو پاکستان به سئوالات مختلفی درمورد رابطه ایران با آمریکا و کشورهای منطقه ازجمله عراق، عربستان، پاکستان و افغانستان پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، آنچه درادامه می‌خوانید متن گفتگوی حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید حسن خمینی با این شبکه تلویزیونی است که هفته گذشته انجام شد:

س:چرا جامعه اسلامی‌به این درد عظیم دچارشده است؟

ج- سال‌های پیش یعنی ۵ تا ۱۰ سال پیش شاید بزرگترین معضل را مسأله اسرائیل می‌دانستیم وهمه به دنبال این بودیم که این غده سرطانی را ازجامعه اسلامی‌حذف کنیم. اما امروز تقریبا اسرائیل یک مسأله فراموش شده دراذهان ملت‌های اسلامی‌است و همه به دنبال رفع گرفتاری‌های شدیدی که برای خودمان پیدا شده است هستیم. متأسفانه جریان‌های تکفیری که درعراق و سوریه و جاهای دیگررشد کردند یک فاجعه را برای جامعه اسلامی‌پدید آوردند.

من امروز درنمازعید فطرهم که دردانشگاه امام خمینی‌(ره) اقامه شد این مسأله را گفتم. واقعا فکرمی‌کنم که پیامبراسلام‌(ص) روزهای خوبی را نمی‌گذراند و روح آن بزرگوارازهمه ما و جامعه اسلامی‌ناخشنود است.

عید فطر که باید روز شادی همه مسلمانان باشد،اما می‌بینید که درعربستان، عراق و دیگرکشورها چه اتفاقاتی درحال رخ دادن است یا حتی جنگ برادرکشی بدی که در سوریه وجود دارد که جریان تکفیری فاجعه‌ای را برای دنیای اسلام پدید آورده است.

س: دراین وضع چه کسی سود می‌برد؟

ج- تردیدی نیست بیشترین کسی که از فاجعه عظیمی‌که درجامعه اسلامی‌برقرار است سود می‌برد رژیم صهیونیستی است.

س: ما شاهد کشته شدن۰۰ ۴ هزارنفروآواره شدن دو میلیون نفردرسوریه هستیم. ایران و روسیه درحال حمایت از بشاراسد هستند وکشورهای دیگردر جناح مقابل قراردارند. حمایت ازبشار اسد ارزش این همه کشته و آواره را دارد؟

ج-این که گروهی احساس کنند که با زور می‌توانند کسی را خلع کنند، آن فرد هم دارای طرفدارو زوراست واذیتی پدید می‌آید که امروزاتفاق افتاده است. اشتباهی که بسیاری کردند این بود که می‌خواستند مسأله سوریه را با راه حل نظامی‌حل کنند. سوریه راه حل نظامی‌ندارد. سیاست کلی اعلام شده توسط جمهوری اسلامی‌که به نظرمن سیاست صحیحی است این است که ازراه حل نظامی‌صرف نظروبه راه حل‌های سیاسی پرداخته شود.

س: مناقشه بین ایران وعربستان باعث شده است که دربرخی کشورهای اسلامی‌ازجمله پاکستان مشکلاتی به وجود بیاید. به نظرشما این روند تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

ج- من فکر می‌کنم مسائل جهان اسلام فراترازمناقشه دوکشورمثل ایران و عربستان است؛ البته سیاست‌های عربستان در یمن و بحرین سیاست‌های پذیرفته شده‌ای نیست. رفتارهای بعضا غیرمنطقی و غیر انسانی هم در داخل عربستان بود. مسائل جهان اسلام فراتر از نزاع‌های دو کشور با هم است.

این موضوع به نگاه تکفیری که در بعضی مسلمانان متأسفانه وجود دارد بر می‌گردد و این نگاه باید حل شود. البته طبیعی است که باید دیگر مشکلات جهان اسلام هم با هم در این راستا حل شود.

س: جمهوری اسلامی‌ ایران زائران خود را از رفتن به عربستان منع کرده است. به نظر شما آیا این تصمیم منطقی است؟

ج- ایران زائران خود را منع نکرده است. دولت عربستان نمی‌پذیرد بر مداری که سالیان سال برقراربوده است این مسیرانجام شود. اتفاقا مسئولان ایران چندین ماه برای مذاکره با دولت عربستان رفتند و دولت این کشورموافقت نکرد.

طبیعی است که هر دولتی نسبت به امنیت مردم خود در کشورهای دیگرحساسیت داشته باشد. من فکر می‌کنم فاجعه ای که سال گذشته در عربستان اتفاق افتاد هیچ جای تردیدی را باقی نمی‌گذارد که ما باید نسبت به مسائل حج نگاه دیگری داشته باشیم.

س: پاپ سعی کرد که بین همه گروه‌های مسیحی اتحاد برقرار کند، اما در مسلمانان چنین چیزی دیده نمی‌شود. آیا ما مسلمانان نباید ازپاپ درس بگیریم؟

ج- من نمی‌خواهم وارد تاریخ مسیحیت شوم. تاریخ مسیحیت هم الزاما تاریخ خوبی نیست. جنگ‌های تلخی بین آنها اتفاق افتاده است. امروز هم اگرنزاعی از این نوع بین مسیحیان نیست به خاطر این است که مسیحیت دخالتی در مسائل زندگی عادی مردم ندارد، اما جدای از این که مسیحیان چگونه زندگی می‌کنند یک نکته بسیار مهم را باید توجه کنیم که بین مسلمانان انشقاق بدی است. رهبر معظم انقلاب فرمودند اهل سنتی که ریشه در تفکرات آمریکایی و شیعه‌ای که ریشه در تفکرات انگلیسی دارند باید افراط خود را کنار بگذارند و روی به وحدت و انسجامی‌ بیاوریم که جزو آرمان‌های بزرگ امام در آغاز انقلاب بود.

س: رئیس جمهوری اسلامی‌ایران در سفربه واتیکان دیداری هم با پاپ داشته است. آیا شما هم برای حضور در مراسم بزرگداشت امام خمینی‌(ره) برای تعمیق روابط بین مسلمانان و مسیحیان از پاپ دعوت می‌کنید؟

ج – به نظرمن پاپ به هرمناسبتی که بخواهند به ایران سفرکنند سفر بسیار خوبی است و فکر می‌کنم که دولت و مردم ایران آمادگی میزبانی دارند.

س: دونالد ترامپ معروف به احمدی نژاد آمریکا ست. آیا شما هم همین فکر را می‌کنید؟

ج – من هیچ کدام از رؤسای جمهوری ایران را در هیچ دوره‌ای با هیچ کدام از رؤسای جمهوری آمریکا مقایسه نمی‌کنم.

بی‌تاثیری انتخابات درسیاست‌های آمریکا

س: نظرشما در مورد ترامپ چیست؟

ج- به نظرمن انتخابات آمریکا چندان تأثیری در سیاست‌های منطقه‌ای آنها ندارد. ولی دلم نمی‌خواهد که چنین شخصیتی رئیس جمهوری آمریکا شود. اما به خود مردم آمریکا بستگی دارد.

س: آیا ترامپ تأثیری بر روابط ایران و آمریکا که آقای ظریف برای آن تلاش کرد، خواهد داشت؟

ج – البته من نشنیده ام آقاى ظریف درحوزه روابط دوجانبه فعالیتى کرده باشد. آنچه بوده در مورد برجام است. ولى به هر حال بگذارید پیش بینی نکنیم.

س: به نظرمی‌رسد به دلیل نفوذ پنتاگون اگرحتی هیلاری کلینتون روی کار بیاید خط لوله گاز ایران به پاکستان به بهره برداری نمی‌رسد. نظر شما در این مورد چیست؟

ج – به نظرمن این ضرری است که بیش از همه متوجه پاکستان است. پاکستان باید سیاست‌های خود را مستقل از دیگران پیش ببرد.

س: امام خمینی‌(ره) آمریکا را شیطان بزرگ می‌دانست. با توجه به کارهایی که آقای ظریف انجام می‌دهد به نظر شما سیاست ایران درقبال آمریکا تغییرکرده است؟

ج- فکرنمی‌کنم آقای ظریف تا به حال تلاشی برای روابط دو جانبه داشته باشند. بحث برجام که سیاست کلی جمهوری اسلامی‌بود که انجام شد. ارتباطات ما هم طبیعتا درمحدوده برجام بوده است؛ البته همیشه نگاه ما به آمریکایی‌ها به رفتارآنها بستگی دارد.

س: درافغانستان هرکشوری به دنبال منافع خود است. گفته شده که ملا اختر منصورازایران به این کشورآمده و کشته شده است. نظرشما دراین مورد چیست؟

ج – شایعه بود. ایشان درایران نبوده است. وزارت امورخارجه کشورمان هم به شدت این موضوع را تکذیب کرده است.

س: دشمن دشمن دوست ما‌ست. با توجه به دشمنی طالبان با ایران آیا ایران نظرمثبتی به این گروه دارد؟

ج – من فکرنمی‌کنم سیاست‌های طالبان با آمریکا دشمنانه باشد. ممکن است درظاهردشمنی داشته باشند ولی سیاست‌های آنها به نفع آمریکا تمام می‌شود؛ کما این که داعش هم همین طوراست.

س: یکی ازدیپلمات‌های آمریکایی اشاره کرده است که بیشترین سود را از داعش رژیم صهیونیستی برده است و رژیم صهیونیستی الآن احساس امنیت می‌کند. آیا شما فکرمی‌کنید که رژیم صهیونیستی ارتباط و سنخیتی با داعش دارد؟

ج- من فکر می‌کنم که آن دیپلمات واقعیتی را بیان کرده و خیلی چیز پیچیده‌ای هم نبوده است. من نمی‌دانم درپشت پرده داعش با رژیم صهیونیستی ارتباط دارد یا ندارد، ولی شک ندارم که سیاست‌های آن به نفع رژیم صهیونیستی است؛ البته قرائنی هم برای ارتباط آنها وجود دارد.

س:اتهاماتی وجود دارد مبنی براین که جمهوری اسلامی‌ایران دربلوچستان پاکستان مداخله می‌کند. نظرشما دراین مورد چیست؟

ج – فکرمی‌کنم روابط ایران و پاکستان فراترازاین است که چنین نکاتی بتواند تأثیربگذارد. این موارد را هم کسانی که اهل فن هستند و می‌دانند رد می‌کنند. احتمال نمی‌دهم که این گونه مسائل هیچ تأثیری برروابط ایران و پاکستان داشته باشد؛ کما این که تا الآن هم نگذاشته است. ایران و پاکستان احتیاجی به چنین عملکردهایی نسبت به یکدیگر ندارند.

س: تصور می‌شود که شما داراى برخى گرایش‌هاى سیاسى هستید؛ نسبت آنها با اندیشه امام چیست؟

ج – من فکرمی‌کنم که درداخل ایران این تقسیم بندی‌ها را چندان نمی‌توان پیاده کرد. اما من و دیگر گروه‌هایی که درایران هستند قرائت و برداشتی را از فرمایش امام دارند. من هم اگرحرفی می‌زنم برداشتم این است که اگرامام درروزگارما بود حتما همین حرف را می‌زد. دیگران هم همین گونه هستند. من هیچ کدام از جریان‌های داخل ایران را به مخالفت با امام و اندیشه ایشان متهم نمی‌کنم. البته قرائت‌های مختلفی وجود دارد. همین امرنیزنقطه قوت اندیشه‌های امام است که امکان اجتهادها و قرائت‌های مختلف درون آن وجود داشته باشد.

س: به عنوان آخرین سئوال، به نظرشما اگرانقلاب اسلامی‌به پیروزی نمی‌رسید، افراطی که امروزدرجهان و به خصوص کشورهای اسلامی‌شاهد هستیم را درایران شاهد بودیم؟

ج – من نمی‌توانم الزاما در مورد این سئوال پاسخ کاملی بدهم. ولی مطمئن هستم بیداری اسلامی‌درجهان اسلام معلول انقلاب اسلامی‌است. اما این که گروه‌هایی درصدد برآمدند که این بیداری را به رادیکالیزم غیرمنطقی سلفی ترجمه کنند هم ممکن است و حتما بوده است که افراد مختلف و جریاناتی از دشمنان ما در درون این جریان نفوذ کرده باشند.

پیام تسلیت یادگارگرامی امام به محسن آرمین

یادگارگرامی‌امام با صدور پیامی، درگذشت همسردکترمحسن آرمین را به وی تسلیت گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، متن پیام حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید حسن خمینی در پی می‌آید:

بسمه تعالى

جناب آقاى دکترمحسن آرمین‌(دامت توفیقاته)

درگذشت همسر بزرگوارتان را تسلیت عرض نموده، براى آن مرحومه علو درجات و براى همه بازماندگان صبرو اجر مسالت دارم.

سید حسن خمینى

نسخه مناسب چاپ