اعتراض بخش خصوصی ایران به اتحادیه اروپا درباره مشکلات بانکی
 

بخش خصوصی ایران به تاخیر اتحادیه اروپا در لغو تحریم‌های بانکی ایران اعتراض کرد.

مهندس مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در دیدار با ریچارد هویت (Richard Howit) نماینده بریتانیا در پارلمان اتحادیه اروپا به طور صریح مراتب اعتراض بخش خصوصی ایران را به تعلل بانک‌های اروپایی در همکاری با بانک‌های ایرانی اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، در این دیدار خوانساری از نماینده اتحادیه اروپا خواست که برای رفع مشکلاتی که مانع همکاری اقتصادی میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا تلاش کند.

وی با اشاره به روابط ایران و انگلیس در طول دهه‌های گذشته گفت: اگرچه مناسبات دو کشور طی۱۰۰ سال با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بوده، اما روابط تجاری ایران و انگلستان ظرف این دوره کماکان حفظ شده است؛ چنانکه تا پیش از لغو تحریم‌ها، حجم مبادلات تجاری ایران و انگلیس در سطح ۲ میلیارد و۵۰۰ میلیون دلار قرار داشت، اما پس از آن این رقم به ۴۵۰ میلیون دلار کاهش یافت.

رئیس اتاق تهران گفت: اکنون با اجرایی شدن برجام، فضای مناسبی برای ارتقای سطح مناسبات تجاری دو کشور فراهم شده است. نکته دیگری که حائز اهمیت به نظر می‌رسد، آن است که در گذشته تجارت ایران و انگلستان روی خرید و فروش کالا معطوف بود، اما در شرایط جدید انتظار این است که همکاری‌ها با محوریت سرمایه‌گذاری‌های مشترک انجام گیرد.

وی با اشاره به برخی زمینه‌های همکاری از جمله نفت و پتروشیمی گفت: در حال حاضر، فرصت مناسبی برای رفع مشکلاتی که بر سر راه سرمایه‌گذاری مشترک وجود دارد، فراهم است و انتظار می‌رود این مشکلات که عمدتاً در حوزه بانکی است، هرچه سریع‌تر برطرف شود.

خوانساری با اشاره به اینکه ریچارد هویت به عنوان نماینده انگلستان حداقل تا دو سال آینده که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به طور رسمی اجرا شود، در پارلمان اتحادیه اروپا حضور دارد، از او خواست برای رفع این مشکلات تلاش کند.

در ادامه این جلسه، «هویت»نماینده بریتانیا در پارلمان اتحادیه اروپا به ایراد سخن پرداخت و گفت: مایل هستم اعلام کنم اتحادیه اروپا از آمادگی کافی برای حمایت از توافق (برجام) به عمل آمده برخوردار است تا تحریم‌ها از میان برداشته شود.

وی خواستار معرفی زمینه‌های بالقوه همکاری با ایران شد و با اشاره به مشکلاتی که مانع روان‌سازی مبادلات بانکی شده است، گفت: ما این مشکلات را درک می‌کنیم. اما باید پذیرفت که در سال‌های گذشته تغییراتی در قواعد بانکی بین‌المللی ایجاد شده که عادی‌سازی روابط بانکی ایران با سیستم بانکی بین‌المللی را دشوار کرده است و این مساله‌ای نیست که به سرعت قابل حل باشد. در واقع می‌خواهم بگویم این تعلل به اتحادیه اروپا باز نمی‌گردد.

نماینده بریتانیا در پارلمان اتحادیه اروپا با اشاره به مذاکراتی که اکنون میان بانک‌های ایرانی و کارشناسان بانکی اروپایی بر سر مسایل فنی بانکی در جریان است، گفت: این انتظار وجود دارد که بانک‌های ایرانی، آمادگی خود را برای پاسخگویی به پرسش‌ها یا ابهامات ارتقا دهند.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۸۰ هیات از اتحادیه اروپا به ایران سفر کرده‌اند و ملاقات‌هایی را با سیاسیون و تجار ایرانی داشته‌اند. اعزام این هیات‌ها نشانه‌ای از تمایل اروپا برای همکاری با ایران است. من با تعدادی از وزرای اتحادیه اروپا مذاکراتی داشته‌ام. همه اظهار می‌کنند که به دنبال رفع مشکلات هستند تا روابط به حالت اولیه بازگردد.

در همین حال رئیس اتاق تهران گفت: اما متاسفانه به نظر می‌رسد سرعت رفع موانع کُند بوده و نتیجه مورد نظر هنوز به دست نیامده است. برای ما جای تعجب دارد که چگونه ۲۷ کشور اروپایی با چنین قدرتی نمی‌توانند بدون نظر آمریکا تصمیم بگیرند.

وی ادامه داد: شرکت‌های اروپایی در رابطه با ایران آزادی عمل ندارند.

در حالی که در گذشته شرکت‌های بسیاری از اروپا با شرکت‌های ایرانی همکاری می‌کردند. مشکل اصلی هم تبادل پول است. اگر این مانع از سر راه برداشته شود، همکاری‌ها از سر گرفته می‌شود.

خوانساری گفت: بانک‌های اروپایی تحت تاثیر آمریکا هستند و از جریمه شدن توسط آمریکا نگرانی دارند. اما اگر شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی وارد همکاری با ایران نشوند، ایران می‌تواند مانند آنچه در زمان اعمال تحریم‌ها به وقوع پیوست، همکاری‌های خود را با شرق توسعه دهد، اما مناسب نیست که دو طرف از بهره‌گیری از این فرصت باز بمانند.

هویت هم در پاسخ گفت: من زمانی که به بروکسل بازگردم این مسایل را مورد پیگیری قرار خواهم داد. البته مساله کمی دارای پیچیدگی است. در عین حال، ما در این مسیر زندانی برخی ذهنیت‌ها و عدم اعتمادها هستیم و در فضای جدید باید سعی کنیم اعتماد و حسن‌نیت ایجاد کنیم. من از طرف اتحادیه اروپا می‌توانم بگویم ما دارای عزم و اراده جدی برای عادی‌سازی روابط هستیم.

وی گفت: باید تاکید کنم که ما از ایالات متحده آمریکا مستقل هستیم. اما همان‌گونه که به توسعه روابط با ایران علاقه داریم، خواهان تداوم ارتباطات خود با آمریکا هم هستیم.

نامبرده با اشاره به رای کنگره آمریکا برای عدم اجرایی شدن قرارداد ایران در خصوص خرید هواپیما از شرکت‌های ایرباس و بویینگ گفت: به‌رغم آنچه در کنگره به تصویب رسید، ما در تلاش هستیم که توافق خرید هواپیما با این دو شرکت به طور کامل اجرایی شود.

وی با بیان اینکه اتاق تهران می‌تواند نقش حائز اهمیتی را در عادی‌سازی روابط ایران با اروپا ایفا کند، گفت: برخی از مشکلات هم در درون ایران باید حل شود. به بیان دیگر، طرف ایرانی هم باید سعی کند شفاف‌سازی کرده و اعتماد ایجاد کند تا فضای بهتری برای همکاری فراهم شود.

نسخه مناسب چاپ