راه اندازی گمرک یکپارچه الکترونیک تا ۲ ماه آینده
گمرک یکپارچه الکترونیک در راستای عمل به اقتصاد مقاومتی تا دو ماه آینده راه اندازی می شود.

مسعود کرباسیان معاون وزیر اموراقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک ایران با بیان این مطلب به خبرگزاری صدا و سیما گفت: با راه اندازی این گمرک، عکس های ایکس ری در تهران دیده می شود و ردیابی ماهواره های ما کامل شده، کدینگ و شناسه کالا را می توانیم در تهران انجام دهیم.

وی افزود: قصد داریم شرایط را برای واردکنندگان و صادرکنندگان تسهیل کنیم و از طرف دیگر هم نظارت را بر کار واردکننده و صادرکننده ها افزایش دهیم.

کرباسیان ایجاد پنجره مشترک با سایر کشورها را یکی دیگر از اقدامات گمرک در سال جاری دانست و گفت: با این اقدام می توانیم شرایط را برای ایجاد تبادل اطلاعات با سایر کشورها فراهم کنیم.

وی درباره قاچاق در کشور افزود: در سال گذشته در کشف قاچاق ۴۰۰ درصد رشد داشته ایم و توانسته ایم حدود ۳۰۰ تن مواد مخدر را کشف کنیم.

رئیس کل گمرک ادامه داد: کشف این میزان موادمخدر نسبت به دو سال گذشته که حدود ۱۸ تن بود افزایش نشان می دهد که عزم جدی همکاران را برای مبارزه با قاچاق نمایش می دهد.

وی از توافق گمرک با ناجا خبر داد و گفت : با این توافق می توانیم اطلاعات مورد نیاز را مبادله کنیم و می توانیم کامیون هایی را که وارد کشور شده اند، رصد کنیم.

معاون وزیر اقتصاد افزود: سامانه ارتباط مجوزها را برای تبادل اطلاعات بین سازمان ها به صورت الکترونیک راه اندازی کردیم و اخیرا هم قانون مبارزه با قاچاق تصویب شده است.

خبر دیگری حاکیست: رئیس‌کل گمرک ایران همچنین با دبیرکل سازمان جهانی گمرک و رؤسای گمرکات روسیه، ترکیه، ارمنستان و اندونزی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش فارس به نقل از گمرک ایران، مسعود کرباسیان که به منظور شرکت در اجلاس سالانه سازمان جهانی گمرک به بروکسل سفر کرده بود، با کونیو میکوریا دبیرکل سازمان جهانی گمرک دیدار و در مورد مسائل مرتبط بحث و تبادل‌نظر کرد.

موضوع گمرک دیجیتال و پیشرفت‌های گمرک ایران در زمینه الکترونیک کردن رویه‌های گمرکی از جمله مواردی بود که در این دیدار مطرح و دبیرکل سازمان جهانی گمرک پیشرفت‌های به‌عمل آمده درباره مکانیزاسیون امور گمرکی در ایران را تحسین و گمرک جمهوری اسلامی ایران را یکی از گمرکات پیشرو در حوزه گمرک دیجیتال توصیف کرد.

همچنین موضوع مبارزه با قاچاق از دیگر موضوعاتی بود که میان دو طرف مطرح و دبیرکل سازمان جهانی گمرک کشف بیش از ۲۹۰ تن انواع مواد مخدر و پیش‌سازها و انواع روانگردان‌ها در طول یک‌سال و کشف محموله بزرگ هرویین توسط مأموران گمرک جمهوری اسلامی ایران را فوق‌العاده توصیف کرد.

همچنین کرباسیان با رئیس گمرک روسیه دیدار و دو طرف ضمن ابراز رضایت از اجرایی شدن کریدور سبز گمرکی میان دو کشور، خواستار تسریع و تسهیل تجارت براساس این کریدور شدند و کارنامه کریدور سبز گمرکی را در مدت کوتاهی که اجرایی شده، بررسی کردند.

وی همچنین در دیدار با رئیس گمرک ترکیه مسائل و مشکلات مرزی را بررسی و مقرر کردند تا براساس توافقات حاصل شده برای تسهیل مبادلات تجاری تسریع به‌عمل آورند.

رئیس‌کل گمرک ایران در دیدار با رئیس گمرک ارمنستان هم بر تبادل الکترونیک اطلاعات فی‌مابین گمرکات دو کشور تأکید و دو طرف در رابطه با ایجاد پنجره مشترک مجازی اعلام آمادگی کردند.

دیدار با رئیس گمرک اندونزی هم از دیگر برنامه‌های رئیس‌کل گمرک ایران در حاشیه نشست سالانه سازمان جهانی گمرک در بروکسل بود که در این دیدار دو طرف خواستار تسهیل و توسعه تجارت میان تجار و بازرگانان دو کشور شدند.

براین اساس همچنین رؤسای گمرکات ایران و کره جنوبی دیدار و بر اجرایی شدن تبادل فهرست فعالان اقتصادی مجاز براساس توافق‌نامه گمرکی دو کشور تأکید کردند.

رئیس گمرک کره جنوبی در این دیدار با اشاره به اهمیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در مبادلات اقتصادی، تجاری و صنعتی گفت: توافق‌نامه گمرکی بین دو طرف بسیار مهم است و ما آن را به مجلس فرستادیم و تصویب شد.

وی افزود: با توافق هسته‌ای زمینه گسترش همکاری‌های اقتصادی میان ایران و کره جنوبی بهتر فراهم شده و ما باید به سمت ارتباطات الکترونیک حرکت کنیم چراکه در مواقعی با جعل اسناد مواجه هستیم و اسناد جعلی صادر می‌شود.

مسعود کرباسیان رئیس‌کل گمرک ایران هم با تأیید سخنان رئیس‌کل گمرک کره جنوبی گفت: برخی کالاها به‌صورت سی کی دی وارد می‌شوند ولی در واقع جنس کامل هستند و باید به‌عنوان کالای کامل اظهار شوند.

وی گفت: براساس توافق‌نامه همکاری‌های گمرکی ما می‌توانیم تجار خوشنام و فعالان مجاز اقتصادی را به یکدیگر معرفی کنیم تا این‌گونه مشکلات برطرف شود.

کرباسیان در ادامه افزود: ایران ۱۸ کشور همسایه دارد که هفت کشور در میان آنها محصور در خشکی هستند و سالانه ۱۵ میلیون تن کالا از طریق ایران به سایر کشورها ترانزیت می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه گمرک ژاپن همکاری‌ خوبی با گمرکات ایران و افغانستان در زمینه آموزش دارد، از رئیس گمرک کره جنوبی خواست تا همکاری‌هایی را در این زمینه آغاز کنند.

رئیس‌کل گمرک ایران تأکید کرد: سفر رئیس‌جمهوری کره به ایران و توافق‌نامه گمرکی زمینه همکاری‌ خوبی را میان گمرکات دو کشور فراهم کرده است.

نسخه مناسب چاپ