کوتاه آموزشی
آغاز انتخاب اولویت تکمیل ظرفیت جذب هیات علمی از ۱۵ مهر

رییس مرکز جذب وزارت علوم با اشاره به ادامه اعلام نیاز دانشگاه‌ها برای مرحله تکمیل ظرفیت جذب اعضای هیات علمی از آغاز زمان انتخاب اولویت تکمیل ظرفیت جذب از ۱۵ مهرماه خبر داد.

محمدرضا مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه متقاضیان تا پایان مهر ماه فرصت دارند تا یک اولویت را در تکمیل انتخاب کنند، اظهارکرد: این مرحله از جذب هیات علمی ویژه متقاضیانی است که از قبل و در مرحله اول در سامانه ثبت‌نام کرده بودند.

وی افزود: بنابراین در این مرحله امکان ثبت‌نام جدید متقاضیان وجود ندارد. مردانی با بیان اینکه در مرحله قبلی حدود ۲۵ هزار متقاضی جذب اقدام به ثبت‌نام کرده بودند، تصریح کرد: این افراد تا شنبه ششم مهر ماه، فرصت دارند تا نسبت به ویرایش اولویت‌های سه‌گانه خود اقدام کنند.

به گفته رییس مرکز جذب وزارت علوم، کسانی که در مرحله اول ثبت‌نام کرده، اما اولویت‌های خود را نیز انتخاب نکرده‌اند نیز تا شنبه (ششم مهرماه) فرصت دارند تا اولویت‌های سه‌گانه خود را انتخاب کنند.

امروز؛ پایان مهلت ثبت‌نام مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دکتری و ارشد دانشگاه آزاد

مهلت ثبت‌نام تکمیل ظرفیت مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد دانشگاه آزادامروزشنبه پایان می‌یابد.

به گزارش ایسنا، ناصر اقبالی رییس مرکز آمون دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام این خبر، گفت: ثبت‌نام از طریق سایت مرکز آزمون به نشانی

www.azmoon.orgانجام می شود.

وی در خصوص افراد مجاز به شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت، اظهارکرد: برای دوره دکتری فقط آن دسته از افرادی که دعوت به مصاحبه شده‌اند و در جلسه مصاحبه حضور به هم رساندند، امکان انتخاب رشته در این مرحله را دارند. اقبالی با بیان اینکه برای مقطع دکتری داوطلبان واجد شرایط فقط یک رشته محل را می‌توانند انتخاب کنند، در خصوص شرایط مقطع کارشناسی ارشد، گفت:تمامی داوطلبانی که در جلسه آزمون کارشناسی ارشد حضور داشته‌اند می‌توانند در این مرحله تا ۱۰ رشته محل را انتخاب و در سایت www.azmoon.orgثبت‌نام الکترونیکی انجام دهند. وی گفت: نتایج مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی در این دو مقطع تا اواسط مهرماه سال ۹۲ اعلام خواهد شد و پذیرفته شدگان می‌توانند از همین ترم (ترم پاییز) مشغول به تحصیل شوند.

معاون پژوهشی وزارت علوم تغییر کرد

سرپرست وزارت علوم درباره برخی شنیده‌ها مبنی بر برکناری رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، گفت: برکناری رییس این دانشگاه صحت ندارد.

به گزارش ایسنا ، دکتر جعفر توفیقی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه سرپرست دانشگاه آزاد و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه معاون پژوهشی وزارت علوم تغییر کرده است، اظهار کرد: قصد داریم از وحید احمدی که عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس است استفاده کنیم هرچند که دکتر مهدی نژاد انسان پرتلاش و با سابقه‌ای بودند اما باید فضا را آماده کنیم که انسان‌های توانمند و شایسته دیگری نیز وارد عرصه فعالیت شوند و ابعاد جدید کاری را دنبال کنند.

وی افزود: دکتر مهدی نژاد استعفا نداده است، بلکه ما با اجازه و مشورت وی نسبت به این تغییر اقدام کردیم. توفیقی درباره مسئولیت احتمالی دیگر دکتر مهدی نژاد معاون سابق پژوهشی وزارت علوم گفت: او به عنوان هیات علمی دانشگاه مالک اشتر به فعالیت خود ادامه خواهد داد و در مورد سایر مسئولیت‌ها برای وی بعدا صحبت می‌شود.

سرپرست وزارت علوم همچنین درباره احتمال تغییر در معاونت‌های آموزشی و فرهنگی وزارت علوم نیز تصریح کرد: در این باره مشغول رایزنی هستیم که اگر به جمع بندی رسیدیم اقدام می‌کنیم.

تمدید مهلت ثبت‌نام کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی تا ۷ مهر

مهلت ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان دوره‌ کاردانی و کارشناسی حرفه‏‌ای ناپیوسته ترمی نظام آموزش مهارتی سال ۹۲ دانشگاه جامع علمی کاربردی تمدید شد.

به گزارش ایسنا، مهلت ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان نهایی کدرشته‌محل‌های متمرکز و معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت کدرشته‌محل‌های نیمه‌متمرکز پذیرش دوره‌ کاردانی فنی و حرفه‌ای، دوره مهندسی فناوری و دوره کارشناسی حرفه‏‌ای ناپیوسته ترمی نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی مهرماه سال ۹۲ تا هفتم مهرماه تمدید شد.

سری جدید ارز تحصیلی توزیع شد

معاون بورس وزارت علوم از توزیع سری جدید ارز تحصیلی در ۱۱ شهر کشور از دیروز پنجم مهرماه خبر داد.

حسن مسلمی نائینی در گفتگو با مهر، گفت: از میان ۲۵۳۰ تقاضای صدور حواله ارزی برای دانشجویان با هزینه شخصی شاغل به تحصیل در خارج از کشور، با خواست ۱۷۳۷ یعنی ۶۹ درصد تقاضاها موافقت شده است. وی ادامه داد: با تعداد ۷۹۳ درخواست به علت نقص پرونده موافقت نشد. به گفته معاون بورس وزارت علوم، حواله های ارزی صادره به ۱۱ شهر در سطح کشور و ۱۰ موسسه اعزام دانشجو به خارج در تهران ارسال شده و از امروز به مدت ۵ روز کاری قابل توزیع است.

ثبت نام کنکور فراگیر کارشناسی ارشد از ۱۴ مهر

رئیس مرکز آزمون دانشگاه پیام نور، گفت: فرایند ثبت نام برای شرکت در کنکور فراگیر دانشگاه پیام نور از ۱۴ مهر آغاز می شود.

بهنوش سلیم بهرامی در گفتگو با مهر، گفت: ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور از ۱۴ مهر در سامانه سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.orgآغاز می شود و تا ۲۱ مهر ادامه دارد. وی ادامه داد: دفترچه های انتخاب رشته به صورت رایگان و اینترنتی از طریق سامانه مذکور در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

به گفته رئیس مرکز آزمون دانشگاه پیام نور، ۲۲۰ رشته گرایش امسال در مقطع فراگیر کارشناسی ارشد اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

سلیم بهرامی درباره زمان برگزاری آزمون، اظهار داشت: اواخر آذرماه یا هفته نخست دی ماه امسال، کنکور فراگیر ارشد برگزار می شود.

فعالیت ۱۲مؤسسه غیرانتفاعی تک جنسیتی

مدیر‌کل دفتر آموزش‌های آزاد، غیرانتفاعی و غیردولتی وزارت علوم گفت: در حال حاضر ۱۲ مؤسسه غیرانتفاعی تک‌جنسیتی در کشور فعال هستند که از این تعداد ۱۰ سهم از آن مؤسسات دخترانه است و دو سهم به پسران تعلق دارد.

غلامعلی نادری مدیر‌کل دفتر آموزش‌های آزاد،غیرانتفاعی و غیردولتی وزارت علوم در گفت‌وگو با فارس با اشاره به فعالیت مؤسسات غیرانتفاعی تک جنسیتی گفت: در شهر تهران سه مؤسسه دخترانه و یک مؤسسه پسرانه مؤسسه غیرانتفاعی فعالیت می کنند و سایر مؤسسات در شهرهایی مثل قم، کرج، مشهد، زاهدان،شیراز و تبریز فعال هستند.

تهیه شناسنامه تحصیلی برای افراد زیر ۵۰ سال کشور

رییس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین اقدامات امسال «تهیه شناسنامه تحصیلی برای افراد زیر ۵۰ سال» است، گفت: بر اساس این برنامه جدید، وضعیت تحصیلی تمام افراد ۴۹-۶ ساله کشور تعیین تکلیف می‌شود.

علی باقرزاده در گفت‌وگو با ایسنا،افزود: بر اساس این برنامه جدید سازمان نهضت، تمام افراد ۴۹-۶ ساله تحت پوشش این برنامه قرار می‌گیرند و وضعیت تحصیلی آنها تعیین تکلیف می‌شود؛ به این معنا که افراد این گروه سنی تا چه مقطع تحصیلی و در چه منطقه و شهری تحصیل کرده و اظهاراتی که در زمان سرشماری نفوس و مسکن مرکز آمار داشته، مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: برای کشور و سازمان نهضت سوادآموزی وجهه مناسبی ندارد که هر پنج سال یک بار که مرکز آمار اقدام به سرشماری می‌کند، عده‌ای بر اساس خود اظهاری، خود را باسواد یا بیسواد معرفی کنند، چرا که این موضوع مشکلات زیادی را برای سازمان نهضت در جهت شناسایی افراد بیسواد ایجاد می‌کند.

بازنگری نظام پرداخت در آموزش و پرورش

سرپرست آموزش و پرورش با بیان اینکه عدم توازن نیروی انسانی در بُعد کمی، تبعیض‌آمیز است، گفت: برای حل مشکلات اقتصادی، با بازنگری نظام پرداخت‌ها و برای جبران کمبود مهارت معلمان، با توجه به دانشگاه فرهنگیان می‌توان گامی موثر برداشت.

به گزارش فارس ،علی اصغر فانی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در سومین جلسه هم‌اندیشی معاونان توسعه مدیریت و پشتیبانی ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها که در سالن جلسات باشگاه فرهنگیان برگزار شد،گفت: لازمه توسعه پایدار، نیروی انسانی است و آموزش و پرورش زیرساخت نیروی انسانی جامعه را تأمین می‌کند زیرا دانش‌آموزانی که امروز وارد مدرسه می‌شوند، ۲۰ سال آینده وارد جامعه شده و مسئولیت‌هایی را برعهده خواهند گرفت.

فانی با اشاره به ۶ رکن مهم آموزش و پرورش، معلم را مهمترین رکن آن توصیف کرد و گفت: برآیند جملات فوق، آن است که معلم عامل اصلی توسعه پایدار است و من آمده‌ام تا این مهم را پیگیری کنم.

وی، عدم توازن نیروی انسانی را در بُعد کمی، تبعیض آمیز قلمداد کرد و اظهار داشت: در شهر تهران، ۷۵ درصد معلمان زن و ۲۵ درصد مرد هستند؛ در حالی که ۵۱ درصد دانش ‌آموزان پسر و ۴۹ درصد دختر هستند و باید این وضعیت سامان یابد.

فانی، آموزش و پرورش را در بُعد کیفی با مشکل کمبود انگیزه و مهارت مواجه دانست و افزود: از نیروی انسانی کم انگیزه و فاقد مهارت نمی‌توان انتظار تحول داشت.

وی اضافه کرد: برای حل مشکلات اقتصادی، با بازنگری و بازمهندسی نظام پرداخت‌ها و برای جبران کمبود مهارت معلمان، با توجه ویژه به دانشگاه فرهنگیان می توان گام‌های موثری برداشت.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به انتصاب دکتر مهر محمدی به عنوان سرپرست دانشگاه فرهنگیان گفت: با توانمندی‌هایی که در وی به عنوان یک شخصیت صاحب نظر بین‌المللی سراغ دارم، بحث مهارت‌آموزی فرهنگیان را پیگیری خواهد کرد و بحث انگیزشی معلمان را نیز با اصلاح ساختار اقتصادی و معیشتی آنان با عنایت ویژه‌ای که ریاست جمهوری نسبت به معلمان دارند، پیگیری خواهیم کرد.

فانی، معاونان توسعه مدیریت و پشتیبانی را به بررسی و ارائه پیشنهادات مناسب به منظور اصلاح امور اقتصادی سفارش کرد و افزود: متناسب سازی حقوق، مزایا و فوق‌العاده شغل، یکی از کارهای ضروری است که باید با دعوت از صاحب نظران و تلاش شما پیگیری شود.

نسخه مناسب چاپ