کوتاه از سراسر جهان
 

اوباما اظهارات ضداسلامی «گینگریچ» را نفرت‌انگیز خواند

ایسنا: رئیس‌جمهوری آمریکا اظهارات اخیر نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا را که گفته بود این کشور باید مسلمانان معتقد به احکام شریعت اسلام را مسترد کند محکوم کرد و گفت که چنین ایده‌ای زننده و نفرت انگیز است. گینگریچ که تا چندی پیش یکی از کاندیداهای اصلی معاونت ریاست جمهوری احتمالی دونالد ترامپ بود پنج شنبه گذشته در شبکه فاکس نیوز گفته بود ما باید در کشورمان هر شخصی که در سابقه‌اش مسلمان بوده را تست کنیم و اگر آنها به احکام شریعت اسلام معتقد باشند باید به کشورهایشان مسترد شوند. باراک اوباما این اظهارات نیوت گینگریچ را مورد انتقاد شدید قرار داد.

استقرار سامانه اس ۴۰۰ روسیه در کریمه علیه تحرکات ناتو

ایرنا: همزمان با تشدید تنش بین مسکو و ناتو درباره افزایش گسترده نفوذ نظامی این پیمان در شرق اروپا و هم مرز با روسیه، یک مقام نظامی روسی از تصمیم مسکو برای استقرار سامانه های پدافند موشکی اس-۴۰۰ در شبه جزیره کریمه خبر داد.

یوگنی آلینیکوف رئیس ستاد هنگ ۳۱ پدافند هوایی روسیه مستقر در بندر سواستوپل در شبه جزیره کریمه اعلام کرد: ماه آینده (اوت) مجموعه های پدافند موشکی اس-۴۰۰ در کریمه مستقر خواهد شد. اس-۴۰۰ قادر به تشخیص همزمان ۱۰۰ هدف و ۱۲ شلیک آنی در برد ۴۰۰ کیلومتری است که می تواند بالگرد، هواپیما، موشک های کروز و دوربرد را نابود کند.

ارتش لیبی کنترل اصلی ترین پایگاه داعش را به دست گرفت

ایسنا:فرماندهی عملیات «البنیان المرصوص» وابسته به دولت وحدت ملی لیبی از کنترل بر پایگاه اصلی داعش در مجتمع «واگادوگو» واقع در شهر سرت خبر داد.فرماندهی عملیات در بیانیه‌ای اعلام کرد، پیشروی نیروهای لیبیایی پس از درگیری‌های شدید با تروریست‌های داعش در اطراف مجتمع واگادوگو که مقر اصلی داعش در شهر سرت محسوب می‌شود،‌ حاصل شد.

حمایت نخست وزیرپاکستان از خودمختاری کشمیر

ایرنا:نخست‌وزیر پاکستان پس از اعلام روز سیاه به دلیل کشتار غیرنظامیان در کشمیرتصریح کرد، اسلام‌آباد از مردم کشمیر تا رسیدن به حقوق خود به ویژه خودمختاری این منطقه حمایت می‌کند.نواز شریف افزود،حرکت مردم کشمیر در جهت کسب آزادی است و خشونت های نظامیان هندی به آنها انگیزه بیشتری برای مبارزه خواهد داد.

«مایک پنس» رسماً معاون ترامپ شد

ایرنا: دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، «مایک پنس» فرماندار ایالت ایندیانا را به عنوان معاون و شریک کارزار انتخاباتی خود، معرفی کرد.

انتخاب پنس باعث خواهد شد تا یک چهره محافظه کار با توان بالقوه متحد ساختن جمهوریخواهان دو دسته، در کنار ترامپ قرار گیرد.روزنامه نیویورک تایمز و شبکه خبری سی بی اس نیز تایید کرده بودند که پنس گزینه معاونت ترامپ است. ترامپ قرار است هفته آینده در همایش سراسری جمهوریخواهان رسما به عنوان نامزد انتخابات هشتم نوامبر معرفی شود.

تهدید اسکاتلند به برگزاری مجدد همه پرسی جدایی از انگلیس

ایرنا: وزیر اول اسکاتلند اعلام کرد، چنانچه انگلیس منافع اسکاتلندی‌ها در جریان مذاکرات برگزیت را تضمین نکند، اسکاتلند دومین رفراندوم استقلال را برگزار می‌کند.

«نیکولا استورجن» در دیدار با «ترزا می» نخست وزیر جدید انگلیس تاکید کرد، اگر بخواهیم از رابطه خود با اتحادیه اروپا حفاظت کنیم، اسکاتلند را باید کشوری مستقل در نظر گرفت. وی افزود، اگر ثابت شود که نمی‌توان کاملا منافع اسکاتلند را از طریق مذاکرات بریتانیا با اتحادیه اروپا حفظ کرد، خانم نخست‌وزیر می‌داند که برگزاری همه‌پرسی دوم استقلال گزینه روی میز است.

سئول خواستار اتحاد مجدد دو کره شد

فارس:رئیس جمهوری کره جنوبی اعلام کرد، تنها راه حل اساسی برای برطرف کردن مشکلات کره شمالی،نقض حقوق بشرو مسئله هسته‌ای، اتحاد در شبه‌جزیره کره است.«پارک گوئن های» افزود،کره شمالی یک جزیره کاملا منزوی شده که از روند آزادی و صلح بین‌المللی فاصله گرفته است.

نسخه مناسب چاپ