تیغ دولبه هدفمندسازی یارانه‌ها!
اجرای طرح تحول اقتصادی در کشور و نقطه اوج و ثقل آن یعنی، لایحه هدفمندسازی یارانه‌ها که این روزها در مجلس محترم شورای اسلامی و توسط نمایندگان مردم در حال بررسی و تصویب است و تاکنون موادی از آن هم از تصویب گذشته است، به نظر من بسان چاقویی است که می‌تواند کاربردهای متفاوتی داشته باشد. چرا که چاقو فی‌النفسه وسیله بدی نیست که با آن، هم می‌توان سیب را پوست کند و هم بالاتر از آن، جراح حاذق با تیغ تیزش علیرغم بریدن بدن انسان، به لطف و عنایت خداوندی می‌تواند حیات و جانی دوباره به بیمار بخشد.

اما وای به روزی که همین چاقو در دست نااهلی قرار بگیرد. آنگاه هست که به وسیله آن می‌تواند انسانی را به کام مرگ بفرستد! همه مسئولانی که این روزها به عنوان موافق، لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را فتح‌الفتوح می‌خوانند، به یاد آورند اگر تردید کنند که انجام یک کار سبب صدمه و آسیب‌ رسیدن به مسلمین و جامعه اسلامی و حتی خودشان می‌شود، باید از انجام آن، بپرهیزند.

آقایان مطمئن باشید که طبقه ثروتمند و یا به قول امروزی دهک‌های بالای جامعه، با گران شدن کالا و خدمات به اصطلاح کک‌شان هم نخواهد گزید و حتی اگر قیمت یک قرص نان ۲هزار تومان و بنزین لیتری ۵ هزار تومان شود، به خوبی راه‌های جبران این هزینه‌ها را می‌دانند، اما کارگران، کارمندان و اقشار پائین جامعه و بیکاران، چگونه جبران مافات خواهند کرد؟ به نظر من، لایحه هدفمندسازی یارانه‌ها در صـورت اجرا، به ضـرر کم درآمـدها تمام خواهد شـد. زیرا از کی گران شـدن کالا و خـدمات، سبب رفـاه بیشتـر مردم و کاهش دغدغه‌هایـشان می‌شود؟

به باور من هر وقت توانستیم دریافتی جامعه حقوق بگیران را براساس متوسط و میانگین جهانی و حتی منطقه‌ای آن، یعنی معادل ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار در ماه پرداخت کنیم ، آنگاه می‌توانیم بر طبل اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، محکم‌تر بکوبیم!

احمدعلی یعقوبیه مقدم ـ بندرانزلی

نسخه مناسب چاپ