برخورد قانونی با دریافت‌کنندگان حقوق‌های نجومی
 

سرویس خبر: دادستان کل کشور گفت: تصمیم داریم در معاونت نظارت بر دادسراها یک بخش ویژه را برای نظارت بر دادسراهای نظامی ایجاد کنیم. البته نظارت بر دادسراهای نظامی به‌منزله مچ‌گیری نیست بلکه به‌معنی آسیب‌شناسی و همکاری بیشتر است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در مراسم تکریم و معارفه دادستان نظامی استان تهران که با حضور مسئولان نظامی و انتظامی کشور برگزار شد، نیروهای مسلح را دژی مستحکم برای ملت و کشور دانست و افزود: امروز در شرایطی قرار گرفته‌ایم که می‌بینیم ایران همانند یک جزیره با ثبات در میان دریای متلاطمی قرار گرفته است که شمال و جنوب و شرق و غرب آن در آتش می‌سوزد.

وی افزود: اگر دقت کنیم می‌بینیم که آتشی که از ۴ طرف برافروخته شده، نشان از ضربه دشمن به نظام جمهوری اسلامی ایران دارد و اینجاست که وظیفه خطیر و سنگین نیروهای مسلح در بحث امنیت و اقتدار جامعه بیشتر می‌شود.

دادستان کل کشور اضافه کرد: ما امنیت و اقتدار جمهوری اسلامی را مدیون دوراندیشی و تدبیر رهبر معظم انقلاب و نیروهای با ارزش مسلح و همچنین مردم هستیم. او خطاب به دادستان نظامی جدید تهران، گفت: جایگاه دادستان در عرصه قضا از جایگاه دادگاه جدا است در واقع دادستان شمشیر قضا است و باید مراقب باشد.

وی ادامه داد: یکی از وظایف مهم دادستان جدید صیانت از مجموعه نیروهای مسلح از لحاظ اخلاقی، مالی و نظم است ضمن این‌که ما نباید به‌عنوان دستگاه قضایی خود را از نیروهای مسلح جدا بدانیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با بیان این‌که سازمان قضایی نیروهای مسلح در مقایسه با بخش‌های دیگر دستگاه قضایی از یک ویژگی خاص برخوردار است، افزود: این ویژگی سلامتی در سازمان قضایی است و تأکیدم بر این است که همکاران ما در سازمان تلاش کنند که این سلامت بهتر و بیشتر از گذشته شود.

در این مراسم از زحمات و تلاش‌های حجت‌الاسلام والمسلمین شکرالله بهرامی دادستان سابق نظامی استان تهران تقدیر و دکتر غلامعباس ترکی به‌عنوان دادستان نظامی جدید استان تهران معرفی شد.

‌* رسیدگی به فیش‌های نجومی

دادستان کل کشور در حاشیه این مراسم درباره روند رسیدگی به فیش‌های حقوقی نجومی گفت: با دریافت‌کنندگان متخلف فیش‌های حقوقی نجومی برابر قانون برخورد می‌شود.

حجت‌‌الاسلام والمسلمین منتظری افزود: در نخستین اقدام از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواسته‌ایم تا فهرست افرادی را که حقوق کلان دارند برای ما ارسال کند، و با بررسی‌های انجام شده و تعامل و همکاری سایر قوا این کار انجام خواهد گرفت.

وی گفت: در آینده‌ای نزدیک، جلسه‌ای با رئیس قوه قضائیه خواهیم داشت تا ابعاد این قضیه بررسی شود و حقی از مردم ضایع نشود و کسانی هم که در این‌زمینه تخلف داشته‌اند، برابر قانون با آنان برخورد خواهد شد تا وجوهی که بر خلاف قانون و عدالت دریافت شده است به بیت‌المال برگردد. دادستان کل کشور در ارتباط با این‌که آیا ساز و کار قانونی در بازگرداندن پول‌ها وجود دارد یا خیر؟ اضافه کرد: هر مالی که باطل و نامشروع گرفته شده باشد، طبق قانون اساسی و موازین شرعی بازگردانده می‌شود.

دادستان کل کشور از ارجاع بخش دوم پرونده حمله به سفارت عربستان به دادگاه ویژه روحانیت در آینده نزدیک خبرداد و گفت: دادگاه این متهمان نیز در آینده نزدیک برگزار می شود.

‌* در انتخابات تخلفی نداشتیم

حجت‌الاسلام والمسلمین بهرامی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در این مراسم با اشاره به پرونده‌هایی که در سال ۸۸ به دادستانی نظامی استان تهران ارسال شده بود، گفت: حدود ۲۰۰ پرونده امنیتی در آن سال به دادسرای نظامی ارجاع و در یک شعبه رسیدگی که همه این پرونده‌‌ها در همین دادسرا بررسی و مختومه شد.

دادستان سابق نظامی استان تهران افزود: برای این‌که در امر انتخابات مشکلی به وجود نیاید، قبل از انتخابات همکاران به تمام کلانتری‌ها رفته و در هر منطقه تذکرات لازم را دادند و در مجموع انتخابات و در هر دو مرحله حتی یک تخلف نظامی نیز نداشتیم.

‌* تعامل با نیروهای مسلح

دکتر غلامعباس ترکی در مراسم معارفه خود گفت: دستگاه قضا مرجع احقاق حق مردم است و در این میان سازمان قضایی نیروهای مسلح مسئولیت خطیری دارد.

وی گفت: تحکیم و تقویت اصل بنیادی سلسله مراتب فرماندهی در نیروهای مسلح از برنامه‌هایی است که دادسرای نظامی بر آن تاکید دارد.

ترکی از برخورد قانونی با هرگونه بی‌نظمی در ماموریت‌های نیروهای مسلح به‌عنوان راهکار دیگری برای کاهش پرونده‌های قضایی یاد کرد.

نسخه مناسب چاپ