کوتاه از سراسر جهان
 

کری: عملیات ریشه کنی داعش سرعت می‌گیرد

ایسنا: وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که اعضای ائتلاف ضد داعش در صدد تسریع روند ریشه کن کردن تروریسم هستند. جان کری در صفحه خود در پایگاه اجتماعی “توییتر” نوشت: ما در مرحله آتی بر راه‌های مبارزه با شبکه داعش و توقف تبلیغات و حمایت مالی از این گروه و پیوستن تروریست‌های خارجی به آن تلاش خواهیم کرد. کری گفت: برخی وزرای خارجه و دفاع کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش این هفته در واشنگتن برای هماهنگی در خصوص مرحله آتی جنگ بدون هیچ گونه تناقضی در روند تلاش‌ها گردهم خواهند آمد.

آغاز برگزاری رزمایش ۱۱روزه موشکی روسیه در سواحل خزر

ایرنا: رزمایش جنگ افزارهای سنگین و نیمه سنگین زرهی، موشکی و آتشباری ارتش روسیه در منطقه نظامی کاپوستین استان استراخان در سواحل شمالی دریای خزر از دیروز آغاز شد. در رزمایش ۱۱ روزه نیروهای یکم ارتش روسیه مستقر در ساحل شمالی دریای خزر مجموعه ای از جنگ افزارهای پیشرفته از جمله پدافندی در مراحل مختلف به کار گرفته می شود. در این رزمایش ۵۰۰ دستگاه تانک، آتشبار و سامانه های پدافند هوایی تاکتیک های مقابله با حملات دشمن فرضی را تمرین می کنند.

«گلوریا آرویو» از اتهام غارت دارایی های فیلیپین تبرئه شد

ایسنا: دادگاه عالی فیلیپین گلوریا آرویو، رئیس جمهوری اسبق این کشور را از اتهام دزدی و غارت تبرئه کرد و دستور به آزادی سریع وی پس از پنج سال بازداشت را داد. سخنگوی دادگاه عالی فیلیپین گفت: ۱۵ قاضی این دادگاه با ۱۱ رای مثبت در مقابل چهار رای منفی شکوائیه آرویو برای تبرئه شدن در پرونده دزدی و چپاول در یک دادگاه مبارزه با فساد را به دلیل کمبود شواهد و مدارک پذیرفتند. این پرونده شامل اتهام سواستفاده از سرمایه‌ای معادل ۸ر۷ میلیون دلار در یک سازمان خیریه فیلیپینی بوده است.

کلمبیا توافق صلح با فارک را به رفراندوم می‌گذارد

ایسنا: دادگاه قانون اساسی کلمبیا از برگزاری رفراندومی برای تایید توافق صلح تاریخی میان دولت با چریک‌های فارک حمایت کرد. خوآن مانوئل سانتوس، رییس جمهوری کلمبیا گفت: این یک چراغ سبز برای مردم است که توافق صلحی که می‌خواهیم با فارک داشته باشیم، از طریق رای گیری باشد. دولت کلمبیا و چریک‌های فارک در مرحله نهایی چهار سال مذاکرات برای برقراری صلح هستند و امیدوارند که این توافق منجر به صلح در کشور و پایان یافتن درگیری‌های ۵۰ ساله شود.

معترضان فرانسوی، نخست وزیر را «هو» کردند

ابنا: جمعیتی که در سومین روز عزای عمومی در فرانسه برای ادای احترام به قربانیان حمله نیس در این شهر تجمع کرده بودند، به علت خشم از عملکرد دولت فرانسه، «مانوئل والس» نخست وزیر فرانسه را هو کردند. معترضان با سردادن شعار «استعفا، استعفا،..» خواستار کناره گیری نخست وزیر فرانسه شدند. گفتنی است روز ۲۵ تیر در پایان جشن روز ملی فرانسه در شهر نیس در جنوب این کشور؛ یک کامیون به رانندگی «لحویج بوهلال» فرانسوی تونسی تبار ۳۱ ساله به جمعیتی که در حال ترک مراسم بودند هجوم برد و در مسیری دو کیلومتری، افرادی را زیر گرفت و بسیاری را به رگبار بست. این اقدام به مرگ ۸۴ نفر و مجروح شدن ۳۰۸ تن دیگر منجر شد.

همسر ترامپ متهم به سرقت ادبی شد

ایرنا: شبکه تلویزیونی سی ان ان با واکاوای سخنان اخیر «ملانیا ترامپ» همسر دونالد ترامپ اعلام کرد که نخستین شب همایش حزب جمهوریخواه با رسوایی سرقت ادبی وی برگرفته از سخنان میشل اوباما همراه شد. سی ان ان

گزارش داد که چندین بخش از سخنان ملانیا برگرفته از سخنان میشل اوباما همسر باراک اوباما است که در همایش حزب دموکرات در سال ۲۰۰۸ در حمایت از نامزدی همسرش ایراد کرد.

نسخه مناسب چاپ