اعلام علت آتش‌سوزی برج سالمان مشهد
مشهد ـ خبرنگار اطلاعات: علت آتش‌سوزی برج سالمان مشهد تشکیل قوس الکتریکی در کابل‌های برق عبوری در مجاورت نمای طبقات در طبقه چهارم این برج،‌ اعلام شد.

آتشپاد دوم حسن جعفری در جمع خبرنگاران گفت: مالکان این برج سال ۸۵ برای گرفتن تاییدیه ایمنی به سازمان آتش‌نشانی مراجعه کرده‌ بودند ولی آن را پیگیری نکردند لذا این برج علاوه بر نداشتن گواهی پایان‌کار، تاییدیه ایمنی نیز ندارد. به گفته وی آتش‌نشانی مشهد مجهز به

۲ دستگاه پلت‌فرم ۶۲ و ۵۲ متری است و ارتفاع ساختمان برج سلمان حدود ۸۰ متری بود که از هر ۲ دستگاه برای مهار آتش استفاده شد.

جعفری گفت: در خراسان رضوی بالگرد ویژه اطفای آتش نداریم و در موارد ویژه نیز از بالگردهای نفربر استفاده می‌شود؛ البته استفاده از بالگرد با توجه به مقدار، حجم و وزن آب در این عملیات خسارت بیشتری به ساختمان وارد می‌کرد. وی همچنین مناسب نبودن‌ پله‌های اضطراری برای انجام عملیات، نبود آسانسور ویژه آتش‌نشان، استفاده از نمای قابل اشتغال، عمل نکردن سیستم اطفای حریق و زنگ هشدار هنگام آتش‌سوزی را از نقایص ایمنی این برج اعلام کرد و گفت: این عوامل منجر به گسترش آتش‌سوزی شد.

وی از شناسایی ۴۶ ساختمان ناایمن در دست ساخت در مشهد خبرداد و افزود: معاونت پیشگیری وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی اعلام کرد: در صورت مراجعه‌نکردن مالکین آنها به سازمان آتش‌نشانی برای رفع نقاط کور ایمنی، پملب خواهند شد.

نسخه مناسب چاپ