جوانان بسکتبال به دنبال قهرمانی قاره و کسب سهمیه جهانی
 

بیست و چهارمین دوره مسابقات بسکتبال جوانان آسیا در حالی از فردا در تهران آغاز می‌شود که تیم ایران امیدوار است در رقابت با ۱۱ تیم دیگر، بتواند با کسب مدال صاحب یکی از سه سهمیه جهانی شود.

به گزارش مهر، برگزاری مسابقات بسکتبال جوانان در سطح قاره آسیا به سال ۱۹۷۰ می‌رسد که با حضور تنها هفت تیم در کره جنوبی برگزار شد و با قهرمانی مقتدرانه فیلیپین به پایان رسید. از آن پس این رقابت‌ها به طور تقریبا منظم هر دو یا سه سال یک بار برگزار شد.

نخستین حضور بسکتبال جوانان ایران در رقابت‌های قاره ای به سال ۱۹۷۴ برمی‌گردد که تیم اعزامی‌ایران به مانیل فیلیپین در میان دیگر تیم‌های شرکت کننده در این رقابت‌ها به عنوان ششم دست یافت. بعد از آن تیم بسکتبال جوانان ایران به جز رقابت‌های ۱۹۸۰ تایلند، ۱۹۸۴ کره جنوبی، ۱۹۸۶ و ۱۹۹۵ فیلیپین در دیگر ادوار مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کرد. در مجموع تا به امروز بسکتبال جوانان ایران تا کنون هفده دوره حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا را تجربه کره است؛ کسب دو مدال طلا، دو مدال نقره و یک مدال برنز حاصل این حضور است. با این کارنامه از عملکرد ۱۷ ساله تیم بسکتبال جوانان در مسابقات قهرمانی آسیا، این تیم در آستانه حضور در بیست و چهارمین دوره این رقابت‌ها قرار دارد که از فردا با حضور دوازده تیم در تهران آغاز می‌شود. کره جنوبی، ژاپن، اندونزی، قزاقستان، اندونزی، لبنان، چین، چین تایپه، فیلیپین، هند، عراق و تایلند دیگر تیم‌های شرکت کننده در این مسابقات هستند که برای کسب مدال و سهمیه‌های جهانی توزیع شده برای مسابقات زیر ۱۹ سال مصر با هم رقابت خواهند کرد.

بسکتبالیست‌های جوان ایران امیدوارند در رقابت با حریفان شان بتوانند یکی از سه سکوی این رقابت‌ها را از آن خود کرده و اینگونه جهانی شدن خود را قطعی کنند چراکه از مسابقات برگزار شده در تهران فقط سه تیم برتر صاحب سهمیه جهانی می‌شوند.

بر اساس گروه بندی انجام شده برای مسابقات بسکتبال جوانان آسیا، تیم ایران در گروه اول باید رقابت با حریفانش را برگزار کند. گروه بندی و برنامه دیدارهای مرحله مقدماتی تیم ملی کشورمان در این مسابقات به شرح زیر است:

گروه A: چین، چین تایپه، فیلیپین، هند، عراق و تایلند

گروه B: ایران، کره جنوبی، ژاپن، اندونزی، قزاقستان، اندونزی، لبنان

جمعه اول مردادماه: ایران – اندونزی (ساعت ۱۸:۴۵)

– در این روز مراسم افتتاحیه ساعت ۱۸ و پیش از دیدار تیم ایران برابر اندونزی برگزار خواهد شد.

شنبه دوم مرداد ماه: ایران – قزاقستان (ساعت ۱۸)

یکشنبه سوم مردادماه: ژاپن-ایران (ساعت ۱۸)

سه شنبه پنجم مردادماه:ایران – کره جنوبی (ساعت ۱۸)

چهارشنبه ششم مردادماه :ایران – لبنان (ساعت ۱۸)

تیم‌های شرکت کننده در مسابقات بسکتبال قهرمانی جوانان آسیا پس از اتمام دیدارهای مرحله مقدماتی یک روز استراحت خواهند داشت. هشت تیم برتر مرحله مقدماتی جمعه آینده (۸ مردادماه) دیدارهای خود در مرحله یک چهارم نهایی را برگزار می‌کنند. دیدارهای مرحله نیمه نهایی و نهایی هم به ترتیب ۹ و ۱۰ مردادماه برگزار خواهد شد. بیست و چهارمین دوره مسابقات بسکتبال جوانان آسیا ۱۰ مردادماه با معرفی سه تیم برتر و جهانی این دوره رقابت‌ها به پایان

می‌رسد. چین مدافع عنوان قهرمانی این دوره از

رقابت‌ها است. رافی دربوغوسیان، محمدرضا بهرام زاد، امیررضا شه ربش، امیر حسین آذری، محمد حسین جعفری، احسان صمدی، شایان پورکاوه، علیرضا بدیع الزمانی، مهدی کریمی، سهند امینیان، مصطفی رضایی، مهران رضایی، فرشاد غلامی، امیرحسین خندان، امیرحسین رضایی فر و محمدامین کمال وند ۱۶ بازیکنی هستند که از میان آنها ترکیب اصلی و دوازده نفر تیم بسکتبال جوانان برای شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا مشخص خواهد شد. این تیم با هدایت محمدرضا نوری در این رقابت‌ها شرکت خواهد کرد.

تیم ملی بسکتبال بدون باورمن در جام ویلیام جونز

همچنین ترکیب تیم ملی بسکتبال ایران برای حضور در جام ویلیام جونز مشخص و ملی‌پوشان عازم چین تایپه خواهند شد.

تیم ملی بسکتبال ایران با ترکیبی جوان راهی چین تایپه خواهد شد تا در رقابت‌های جام ویلیام جونز که ازفردا آغاز می‌شود شرکت کند. با توجه به اینکه باورمن برای کمک به تیم ملی جوانان در تهران خواهد بود مهران شاهین‌طبع تیم ملی را به چین تایپه می‌برد و هدایت ملی‌پوشان را برعهده خواهد داشت. بر همین اساس کادرفنی تیم ملی ۱۳ بازیکن را برای حضور در این مسابقات انتخاب کرده‌است.

سجاد مشایخی، فرید اصلانی، محمد یوسف‌وند و محمد ترابی از شیمیدر تهران، بهنام یخچالی، رسول مظفری، میثم میرزایی، محمد شهریان و سالار منجی از پتروشیمی، محمد اجاقی و روزبه ارغوان از دانشگاه آزاد، عدنان دورقی از شهرداری گرگان و وحید دلیرزهان از نیروی زمینی ۱۳ بازیکنی هستند که در جام ویلیام جونز شرکت خواهند کرد.

سی و هشتمین دوره جام ویلیام جونز از یکم تا یازدهم مرداد در چین تایپه برگزار می‌شود و تیم ملی ایران مدافع عنوان قهرمانی است که در این مسابقات با ترکیبی از نفرات جوان شرکت می‌کند.

نسخه مناسب چاپ