برگزاری نوزدهمین دوره انتخاب کتاب سال استان کرمان
مسجد جامعی: خرد و علم با دین در فرهنگ ایران هم راستا هستند
 

کرمان – خبرنگار اطلاعات: عضو شورای اسلامی‌شهر تهران گفت: خرد و علم با دین در سنت فرهنگی ایران هم راستا هستند و توحید منهای خرد معنا ندارد.

احمد مسجد جامعی در آیین نوزدهمین دوره انتخاب کتاب سال استان کرمان افزود: در طول تاریخ همه کسانی که اهل پرسش، حکمت و فلسفه بوده اند، کسانی هستند که معتقد به مکتب اهل بیت‌(ع) و‌دنبال رو ائمه اطهار‌(ع) هستند.

وی گفت: استان کرمان ویژگی‌های فرهنگی دارد که از نقاط دیگر متمایز می‌شود و مکانیت فرهنگی و تمدنی برای آن در تاریخ رقم خورده است.

مسجدجامعی اضافه کرد: کرمان به دلایلی، کمتر زمانی بوده که پایتخت باشد اما در تحولات ایران به ویژه در ۲۰۰ ساله اخیر بسیار نقش آفرین بوده است و شخصیت‌های تاریخ و نویسندگان محلی در سطح ملی نقش آفریدند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی‌افزود: برای دفاع از خرد و اندیشه کسانی را دارید که از کرمان برخاسته اند ولی در سطح ملی و فراملی مانند سردار سلیمانی نقش آفرینی می‌کنند.

وی اظهار داشت : در کرمان ۷۰۰ سال قبل قبه سبز به عنوان مکان دانشگاهی و علمی‌وجود داشته و یک بانو پایه دانشگاه را گذاشته و آن را مبنای توسعه قرار داده که این سنت فرهنگی است که حوزه تمدنی با این نگرش امتزاج پیدا می‌کند و به رونق و شکوفایی می‌رسد.

مسجدجامعی گفت: در جوهره وجود انسان ایرانی، آزادی وجود دارد و در شاهنامه کسی جز رستم جای پهلوانی را نمی‌گیرد و امروز هم در کرمان از همین خاندان پهلوانانی وجود دارد که از ایران و آیین آسمانی دفاع می‌کنند.

وی اضافه کرد: بسیاری از شخصیت‌های کرمان در حوزه ادبیات، تاریخ، فرهنگ، سیاست و دفاع از این سرزمین نقش آفریدند و با این رویکرد کرمان باید جایگاه ویژه ای

‌داشته باشد و اگر در استان‌ها کتاب سال برای نخستین بار از استان کرمان شروع می‌شود، خیلی عادی است.

عضو شورای اسلامی‌شهر تهران گفت: کرمان پیشرفت‌های صنعتی و کشاورزی خوبی داشته اما پیشرفت در حوزه فرهنگ و هنر متناسب با این حوزه نیست و ما در این حوزه کارهای بزرگی باید انجام دهیم.

‌وی افزود: سینمای کرمان می‌تواند حرف‌های زیادی داشته باشد، تئاتر و نمایش آن می‌تواند همطراز با شخصیت‌ها و سطوح محلی که در سطح ملی و فراملی نقش آفرین هستند، جایگاه ویژه ای داشته باشد.

مسجد جامعی گفت: در کرمان زمینه و آدمها وجود دارند اما بروز و ظهور آن نیاز به بسترها و امکاناتی دارد که در همه جای دنیا این نیاز را دستگاه‌های صنعتی فراهم می‌کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان کرمان نیز در این آیین گفت: این استان در برگزاری کتاب سال جمهوری اسلامی‌پیشگام بوده است و از سال ۱۳۷۳ شاهد برگزاری مراسم انتخاب کتاب سال هستیم.

محمدرضا علیزاده افزود: با تدبیر نویسندگان و اصحاب قلم ۱۹ دوره انتخاب کتاب سال استان تاکنون برگزار شده است و در این دوره بیش از ۴۰۰ عنوان کتاب به جشنواره ارسال شد که امروز از برگزیدگان تقدیر می‌شود.

وی اضافه کرد: هفته کتاب، برگزاری نمایشگاه کتاب، پایتخت کتاب جمهوری اسلامی، عیدانه و تابستانه کتاب و پرداخت یارانه از جمله طرح‌های توسعه کتاب و کتابخوانی در کرمان بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان کرمان گفت: در شهر کرمان اتفاقات خوبی توسط موسسات و بخش خصوصی افتاده است و برنامه‌هایی مانند شب‌های مفرغ به تجلیل از پیشکسوتان و نویسندگان و مترجمان می‌پردازد.

وی با بیان اینکه در سایر حوزه‌های اقتصادی و صنعتی فعالیت‌های خوبی در استان در حال انجام است افزود: در مورد کتاب این حرکت‌ها انجام نشده است و بنگاه‌ها و شرکت‌های تولیدی باید از این حوزه حمایت کنند.

* توسعه و رفع محرومیت

استاندار کرمان هم دراین آئین از اهل قلم خواست مسئولان را در مسیر توسعه و رفع محرومیت بیش از پیش همراهی کنند.

علیرضا رزم حسینی با بیان اینکه خدا برای قلم و جوهر آن حرمت قائل شده است افزود: تقاضا دارم همراهی کنید و سیاست‌ها و سیاست بازی‌ها و جریاناتی که نگذاشتند و نخواستند کشور به آبادانی برسد را بشکنیم و امروز حرکت جدیدی را ایجاد کنیم.

وی گفت: کرمان در حوزه فعالیت سیاسی با بزرگان سیاسی که از همه جناح‌ها دارد، در این دولت نشان داد برای تمام کشور الگو است.

استاندار کرمان اظهارداشت : عقلانیت سیاسی در کرمان بر محور تقوا و اخلاق مداری است و توانست اعتدال را در استان کرمان نهادینه کند.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصادی سبک جدیدی از اداره کشور را در کرمان تمرین می‌کنیم و معتقدیم دولت نباید در فرهنگ و اقتصاد مردم دخالت کند و اقتصاد مقاومتی این را می‌خواهد انجام دهد.

رزم حسینی گفت: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی در این کشور در عمل و نه در شعار، عملیاتی شود باید از ظرفیت‌های چندین هزار شرکت که در ایران وجود دارد استفاده کنیم و ما توفیق داریم ده‌ها شرکت توانمند را در جغرافیای استان در این امر شرکت دهیم.

وی اضافه کرد: از هیچ کدام از شرکت‌ها نخواستیم هزینه کنند بلکه خواستیم خلق ثروت کنند، یعنی ظرفیت‌هارا شناسایی کنیم و توسط مردم آبادانی بوجود بیاوریم و دولت پشتیبانی، حمایت و راه را هموار می‌کند.

وی گفت: دولت باید کارگزار شرکت‌ها و موسسات توانمند بخش غیر دولتی باشد و ما این مسئله را تمرین کردیم و توفیقی حاصل شد و قلعه گنج به بخش غیر دولتی واگذار شد.

استاندار کرمان اضافه کرد: اگر بخواهیم توسعه انجام شود باید توسط مردم و بخش خصوصی باشد و دولت باید حمایت و پشتیبانی کند و در خدمت مردم باشد.

وی افزود: سال گذشته به ۲۵۰۰ دانش آموز

‌مستعد قلعه گنجی در منطقه محروم که معدل آنها بالای ۱۸ بود جوایزی داده شد و امسال ۶۵۰۰ نفر معدل بالای ۱۸ داشتیم که نشان دهنده این است که در همین مناطقی که محرومیت هست چه استعدادهایی وجود دارد.

رزم حسینی گفت: دولت، فرماندار، مسئولان و امام جمعه برای اولین بار در نظام دیوانسالار یکصد ساله اخیر در خدمت توسعه قرار گرفتند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون از رودبارجنوب در ۴۰۰ کیلومتری کرمان می‌آید افزود: تقاضا دارم از نویسندگان برتر و اهل قلم بروند مناطق جنوبی استان کرمان را ببینند که چه محرومیت و مشکلاتی در این مناطق وجود دارد.

استاندار کرمان اضافه کرد: در رودبار جنوب که جهل و فقر با همدیگر عجین است امروز توفیق حاصل شد این شهرستان به طور کامل برای سازندگی به قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) واگذار شود.

وی گفت: امروز به برکت پایلوت بودن اقتصاد مقاومتی استان کرمان در حد بضاعت استان و کشور مسیری که در گذشته طی شد و منجر به آبادانی منطقه نشد تلاش داریم تغییر پیدا کند و مسیر جدیدی وارد استان کرمان شود.

در نوزدهمین دوره انتخاب کتاب سال استان کرمان ۱۲ نفر در بخش برگزیده، ۲۸ نفر تقدیر و چهار ناشر تجلیل شدند.

نسخه مناسب چاپ