نوبخت: ۱۳ مدیر ارشد دولتی برکنار شدند
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اعلام برکناری ۱۳ مدیر ارشد دولتی در جریان اعلام حقوق‌های نجومی گفت: حقوق وزرا هم کاهش خواهد یافت.

به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اعلام اینکه ۷ هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی استان‌ها برای سال جاری در نظر گرفته است، از اختصاص ۳۵۰۰ میلیارد تومان به استان‌ها تاکنون خبر داد و گفت: این رقم جدای از اعتبارات طرح‌های ملی است.

وی با بیان اینکه تا هشتم تیر مبلغی برای طرح‌های عمرانی پرداخت نشد، اظهارداشت: از هشتم تا ۳۰ تیر ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای این طرح‌ها اختصاص یافته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی درباره فیش‌های حقوقی نامتعارف برخی مدیران گفت: مشخص شدن ابعاد این کار و این که چه کسانی از این حقوق‌ها استفاده کردند، دلایل آن و اینکه برای جلوگیری از تکرار آن چه راهکارهایی وجود دارد، موضوع ابلاغیه رئیس جمهوری و دلیل تشکیل کمیته ویژه به وسیله معاون اول بود.

وی افزود: بر اساس بررسی های سازمان بازرسی کل کشور، تعداد معدودی از مدیران دولتی از این حقوق و مزایا استفاده کرده اند و بیشتر افرادی که این حقوق ها را دریافت کرده اند مربوط به بخش خصولتی یعنی بنگاه‌های اقتصادی مرتبط و غیرمرتبط با دولت هستند.

معاون رئیس جمهوری گفت: این بنگاه های اقتصادی در سال های گذشته به مرور از قوانین خاصی استفاده و خود را از شمول قانون مدیریت خدمات کشوری جدا کرده اند.

وی با بیان اینکه این بنگاه ها مجوز قانونی در این زمینه داشته اند، افزود: شورای حقوق و دستمزد راه را برای همه دستگاه هایی که از قانون مدیریت خدمات کشوری مستثنی بودند، بست و برای همه چارچوب مشخصی تصویب شد.

بدین ترتیب برای دریافتی همه کسانی که از بودجه کل استفاده می کنند، سقف و کف دریافتی مشخص شده است. نوبخت افزود: کف دریافتی برای برخی بازنشستگان معادل ۹۰۰ هزار تومان است که به وسیله راه های دیگر ازجمله پرداخت غیرنقدی، دریافتی این افراد هم به یک میلیون تومان رسیده است.

وی گفت: در چهار ماهه گذشته بیش از ۵۵۰۰ میلیارد تومان بین کارکنان دولت برای ایجاد تعادل در دریافتی ها تقسیم شده و کف حقوق افزایش یافته است.

درباره بازنشستگان افرادی که در گذشته بازنشسته شده‌اند و سطح حقوق آنها مربوط به پیش از قانون مدیریت خدمات کشوری است، دولت به سمت تعدیل دریافتی آنها پیش می رود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: در برنامه ششم همه تبعیض ها و تفاوت ها در دریافت‌ها به حداقل می رسد و ۱۳ مدیر ارشد به دلیل دریافت‌های غیرمتعارف به نوعی از کار برکنار شده اند.

وی درباره تک رقمی شدن حقوق وزرا گفت: با توجه به اینکه بیشتر کارکنان سطح مشخصی از حقوق‌ها را دارند و با آن زندگی می کنند، ما هم باید از حقوقمان بگذریم و حقوق های تک رقمی را حتماً دریافت و احساس کنیم دیگران چه می کشند. آنچه که موجب نارضایتی می شود، تبعیض و فقر نیست، بلکه احساس آن است.

سخنگوی دولت گفت: از همه دستگاه های بازرسی و نظارتی و ذیحسابان انتظار داریم که ماهانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی را از دریافت ها با خبر و حتی اگر یک مورد اضافه تر از سقف تعیین شده در شورای حقوق و دستمزد دریافتی وجود داشت، به ما اعلام کنند.

وی افزود: سقف استفاده از بودجه کل نه فقط برای مدیران بلکه افرادی که در مناطق بد آب و هوا هم مشغول کار هستند ،مطابق مصوبه شورای حقوق و دستمزد محدود شده است.

نوبخت گفت: از این پس درباره دریافتی حقوق بگیران از سران قوه با رعایت شأن آنها تا پایین ترین رده‌ها بر مبنای مصوبه شورای حقوق و دستمزد است.

وی درباره رد لایحه اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۵ در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: این لایحه را یک بار دیگر به دلیل غایب بودن برخی اعضای کمیسیون در زمان رأی گیری در آن مطرح می کنیم و اگر در کمیسیون نتیجه نگرفتیم لایحه را در صحن علنی مجلس مطرح خواهیم کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: امسال دولت برای خروج از رکود مصمم است دست‌کم ۷۵۰۰ واحد تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیل را فعال کند و ۱۶ هزار میلیارد تومان هم برای این موضوع اختصاص داده است.

البته تاکنون ۶۲۰۰ مورد پس از طی مراحل در استان ها به بانک ها معرفی شده اند و روند پرداخت تسهیلات به آنها آغاز شده است، اما بانک‌ها مشکل دارند و باید سرعت بیشتری در این زمینه داشته باشند.

وی افزود: لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۹۵ برای کمک به بانک ها در جهت توانمندسازی آنها برای ارائه تسهیلات به این ۶۲۰۰ واحد تعطیل و نیمه تعطیل بوده است.

نامبرده گفت: اکنون بخش قابل توجهی از سپرده‌های بانک ها که به صورت تسهیلات پرداخت شده بازنگشته است.

وی با بیان اینکه دولت با ۴۲ هزار میلیارد تومان یکی از بزرگترین بدهکاران به نظام بانکی است، اضافه کرد: برخی از پیمانکاران طلبکار از دولت اکنون در زندان هستند و لایحه اصلاح قانون بودجه امسال راهی برای پرداخت بدهی دولت به این پیمانکاران است. معاون رئیس جمهوری گفت: چون دولت پول نقد ندارد ،می خواهد از روش های رایج دنیا یعنی انتشار اوراق مالی استفاده کند و این در لایحه اصلاح قانون بودجه آمده است.

وی افزود: در سال ۹۴ با بسته کوتاه مدت رونق اقتصادی در سه ماهه پایانی سال، رشد اقتصادی به دو درصد افزایش یافت، اما در مجموع سال گذشته یک درصد رشد اقتصادی داشتیم. نوبخت گفت: امسال برای رشد اقتصادی پنج درصدی برنامه ریزی کرده ایم و سالانه باید حدود یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کنیم. کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی و ساماندهی مؤسسات پولی و مالی از جمله ۱۰ برنامه دولت برای اصلاح نظام بانکی است. وی درباره نتیجه بخش بودن برجام گفت: بیشتر تحریم ها در بحث هسته ای مربوط به موضوع تحریم نفتی بود و ما حق نداریم بیشتر از آن چیزی که هست از آن تعریف کنیم یا دستاورد بزرگی را که داریم ناچیز نشان دهیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: به ما اجازه نمی دادند بیشتر از یک میلیون بشکه نفت خام صادر کنیم و قرار بود این میزان را ۲۰ درصد،۲۰ درصد کاهش دهند و به سیاست نفت در مقابل غذا برسند.

حتی کشورهایی که ما به آنها کمک می کنیم یک گام جرأت ندارند از خط و نشانی که برای آنها می کشند پا را فراتر بگذارند.

وی افزود: اکنون بر اساس آخرین آمار، روزانه ۲ میلیون و ۵۶۸ هزار بشکه نفت صادر می شود و از ۲۷ دی گذشته تاکنون بجز اعتراف وزیر خزانه داری آمریکا مبنی بر سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری مستقیم خارجی در ایران، بیش از ۳ میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار در ۴۱ طرح در استان ها سرمایه گذاری شده است. سخنگوی دولت افزود: آخرین مورد ۲ر۴ میلیارد دلار برای انرژی الکتریکی سرمایه گذاری مستقیم خارجی شده است. باید بانک ها خود را اصلاح کنند و از همه ظرفیت‌های برجام استفاده شود.

نسخه مناسب چاپ