رشد ۴ درصدی صادرات در سه ماهه نخست امسال
مدیرکل دفتر صادرات کالای سازمان توسعه تجارت از رشد ۴ درصدی صادرات در سه ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: در این مدت صادرات کالا بدون احتساب میعانات گازی به ۸ر۸ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، محمود بازاری گفت: صادرات کالا بدون احتساب میعانات گازی از نظر ارزشی رشد ۴ درصدی و از نظر وزنی رشد ۲۱ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است. وی افزود: در این مدت در گروه‌های کالایی صنعت، فرش و صنایع دستی، محصولات معدنی، پوشاک و چرم رشد داشته ایم، اما بخش پتروشیمی و محصولات کشاورزی تحت تاثیر نوسانات قیمت نفت و کاهش قیمت جهانی برخی کالاها روند کاهشی را شاهد بودیم. بازاری در مورد علل کاهش صادرات در برخی اقلام کالایی اظهار داشت: کاهش درآمدهای نفتی در ایران و کشورهای همسایه، رکود در بخش ساخت و ساز، گرایش کشورهای منطقه برای افزایش تولیدات داخلی، بالا بودن تعرفه واردات در برخی کشورها، صدور مجوزهای موردی برای صادرات برخی محصولات مثل محصولات دامی و….از جمله عوامل کاهنده صادرات بوده است.

وی در پایان با اشاره به هدفگذاری ۵۰ میلیارد دلاری صادرات در سال جاری اظهار امیدواری کرد که در نیمه دوم سال با بهره‌برداری از طرح‌های پتروشیمی میزان صادرات ایران افزایش یابد.

نسخه مناسب چاپ