موفقیت «باشگاه یاران مثبت تهران» در کسب جایزه روبان قرمز سازمان ملل متحد
سرویس سیاسی ـ اجتماعی: ۱۰ سازمان مردم‌نهاد به خاطر فعالیت‌های الهام‌بخش خود برای پایان یا کاهش دادن اثرات شدید همه‌گیری ایدز موفق به کسب جایزه روبان قرمز سال ۲۰۱۶ شدند. این سازمان‌ها جوایز خود را در مراسمی ویژه در بیست و یکمین کنفرانس بین‌المللی ایدز که در شهر دوربان کشور آفریقای جنوبی برگزار شد، دریافت کردند.

میشل سیدیبه، مدیر اجرایی برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در این مراسم گفت: جوامع محلی در شرایط جغرافیایی و فرهنگی مختلف نشان داده‌اند که پایان دادن به ایدز امکان‌پذیر است و شهامت، نوآوری و راهبری آن‌ها کمک کرده است تا موانع کنار گذاشته شود و ما بهتر بتوانیم به نیازهای افرادی که از همه بیشتر تحت تأثیر این همه‌گیری هستند، پاسخ دهیم.

سازمان‌های برنده سال ۲۰۱۶ از کشورهای بروندی، مکزیک، بلیز، کنیا، نیجریه، جمهوری اسلامی ایران (باشگاه یاران مثبت تهران)، نپال، شیلی و زلاندنو معرفی شده‌اند و بیش از ۱۰۰۰ سازمان از ۱۲۰ کشور نامزد دریافت جایزه روبان قرمز بودند، که هر دو سال توسط برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز و با مشارکت AIDS2016، شبکه جهانی افرادی که با اچ‌آی‌وی زندگی می‌کنند،‌ انجمن بین‌المللی زنانی که با اچ‌آی‌وی و ایدز زندگی می‌کنند، شورای بین‌المللی سازمان‌های خدمات‌رسان در زمینه ایدز و برنامه کمک‌های توسعه ایرلند برگزار می‌شود. هیأتی متشکل از نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد از کشورهای مختلف نامزدهای نهایی را از میان فهرست منتخب هیأت‌های داوری منطقه‌ای انتخاب کرد.

هر سازمان برنده جایزه‌ای به ارزش ۱۰ هزار دلار دریافت و از آن برای شرکت در کنفرانس AIDS2016 دعوت به عمل می‌آید. در طول کنفرانس مذکور، سازمان‌های برنده در قسمت «دهکده جهانی» نشستی تحت عنوان «فضای گفتمان اجتماعی» برگزار می‌کنند.

در مراسم ویژه اهدای جوائز روبان قرمز، برندگان مورد تشویق مابل فان اورانیه از هلند، تسی از لوکزامبورگ؛ وزیر بهداشت و رفاه کودکان کشور زینباوه؛‌ رئیس جمهوری اسبق فیجی؛ و خانم جان بیگل، قائم‌مقام مدیر اجرایی برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز، قرار گرفتند.

نسخه مناسب چاپ