دانشنامه تغذیه
نارگیل
آناهیتا هیشتا
 

نارگیل میوه درخت نخل نارگیل است. این میوه تا حدودی بیضی شکل، به طول ۱۵ اینچ و عرض ۱۲ اینچ است. هر میوه نارگیل از چند لایه تشکیل می‌شود: پوشش خارجی صاف و نرم که یک لایه فیبری است، یک پوسته قهوه ای تیره شکننده پوشیده از مو که دارای سه حفره
دندانه‌ای در یک سر آن است، یک لایه پوستی نازک به رنگ قهوه ای، بخش سفید خوراکی درون این لایه پوستی و شیر یا عصاره نارگیل که درست در میان میوه قرار دارد. نارگیل نرسیده معمولاً سبز رنگ است، اگر چه برخی از انواع آن‌ها رنگی مایل به زرد دارند.
نارگیل با نام علمی‌Cocos nucifera از خانوادهArecaceaeاست. درخت‌های نارگیل انواع مختلفی دارند. انواعی از آن‌ها که با استفاده از مهندسی ژنتیک پرورش داده می‌شوند کوتوله هستند، ولی انواع متداول و طبیعی آن‌ها بلند هستند و تا ارتفاع ۸۰ تا ۱۰۰ فوت می‌رسند.
درخت نارگیل در نواحی استوایی رشد می‌کند؛ اگر چه کارشناس‌ها معتقدند که این درخت بومی‌جزایر بخش غربی اقیانوس آرام و اقیانوس هند است. این درخت در زمین‌های پست امریکای مرکزی و جنوبی، هند و‌هاوایی و در سراسر جزیره‌های اقیانوس آرام پرورش داده می‌شود. به دلیل این که درخت نارگیل در مقابل زمین شور و نمکی مقاوم است، معمولاً در امتداد سواحل نمکی دریا نیز دیده می‌شود. در ایالات متحده امریکا، درخت نارگیل در‌هاوایی، انتهای جنوبی ایالت فلوریدا، پوئرتو ریکو و جزایر ویرجین رشد می‌کند.
درخت نارگیل بلند و باریک است که
دسته‌ای برگ در نوک تنه اندکی خم شده آن قرار گرفته اند. پایه این درخت متورم است و تنه ای حلقه ای، انعطاف پذیر و محکم دارد. این درخت معمولاً وقتی به هفت سالگی می‌رسد میوه
می‌دهد. هر سال حدود ۵۰ میوه به صورت
دسته‌ای در نزدیکی قاعده برگ‌ها به بار می‌آیند. بنابراین درخت نارگیل در طول عمر ۷۰ تا ۱۰۰ ساله خود هزاران میوه می‌دهد.
نارگیل تازه در تمامی‌طول سال در بازار موجود است که فصل اوج فراوانی آن از ماه آبان تا دی ماه است. تقریباً همیشه دو لایه پوست بیرونی نارگیل‌هایی را که در بازارهای ایالات متحده امریکا به فروش می‌رسند از آن جدا می‌کنند. هنگامی‌که نارگیل می‌رسد، ژل نیمه شفاف زرد رنگ درونی به میوه ای سفت و سفید تبدیل می‌شود.
برای خرید نارگیل بهتر است نارگیلی که بدون تَرَک است، وزن زیادی دارد و هنگام تکان دادن صدای برهم خوردن مایع درون آن به گوش می‌رسد را انتخاب کنیم.
سه حفره یا چشم‌های روی آن باید تمیز و خشک باشند که این نشان دهنده سالم بودن میوه است. نارگیل باز نشده را می‌توان در دمای اتاق به مدت شش ماه نگهداری کرد. برای باز کردن آن باید ابتدا دو تا از سه چشم روی آن را سوراخ کنیم و عصاره ای که از آن بیرون می‌آید را می‌توانیم با آبلیمو یا آب لیمو شیرین مخلوط کنیم و به عنوان نوشیدنی مصرف کنیم. میوه آن را می‌توان هم به صورت برش‌هایی تازه یا خشک شده مصرف کرد. همچنین اگر آن را به صورت تازه رنده کنیم می‌توانیم تا چهار روز در یخچال یا تا شش ماه در فریزر نگهداری کنیم. نارگیل دارای فیبر است، ولی چربی بالایی دارد که بیشتر آن چربی اشباع شده است.
*عکس از: Franz Eugen K?hler

code

نسخه مناسب چاپ