نگاه
بابا نوئل مدل فرانسوی
علی اکبری
فرانسوا دلاته‌، نماینده دائم فرانسه درسازمان ملل‌، در نشست اخیرشورای امنیت سازمان‌ملل درباره توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ مطالبی را ایراد و در بخشی مدعی شد که‌: «ایران در طول شش ماه گذشته با انجام برخی اقدامات به قطعنامه‌های شورای امنیت پایبند نبوده است و ما نگرانی خود را در این باره ابراز می‌کنیم‌. اقدمات ایران برای متزلزل کردن امنیت برای ما موجب نگرانی است و آزمایشهای موشکی این کشور به منزله نقض برجام است‌. همچنین کشتی‌های حامل سلاح ازسوی ایران رصد شده‌اند که این مسأله نیز باید مورد بررسی قرار گیرد‌.»
او در ادامه ادعاهای خود گفت‌: «تحرکات سردار قاسم سلیمانی در خارج از ایران باعث نگرانی ما شده است چرا که در تقابل با قطعنامه‌های شورای امنیت است و این فعالیت‌ها باید متوقف شود. تا به آنچه در وین توافق شد متعهد بمانیم و آن را عملی کنیم.»
در رابطه با این ادعاهای نماینده دولت فرانسه در نیویورک و به ویژه موضوع متزلزل کردن امنیت لازم است واقعیت‌هایی را در ارتباط با فرانسه بیان کرد. به واقع فرانسه کشوری است که طی سال‌های گذشته به شدت نقش موثری را در دامن زدن به اختلافات میان ایران و کشورهای همسایه عرب ایفا کرده است و این کشور به دلیل نارضایتی کشورهای عرب خلیج فارس از سیاست‌های آمریکا در مذاکرات هسته‌ای کشورمان از این شرایط بیشترین فرصت طلبی را کرده و به شدت فروش تسلیحات و جنگ‌افزارهای پیشرفته به این کشورها را افزایش داده است‌.
این کشور در تابستان ۲۰۱۳ ودر پی ادعای وجود تسلیحات شیمیایی در سوریه و در حالی که خلبانان جنگنده‌های رافائل بر روی باند حاضربودند، از طریق رسانه‌ها درباره تمایل نداشتن امریکا برای حمله به سوریه مطلع شدو واکنش پاریس به این حادثه جری تر شدن و فروش بیشتر سلاح به کشورهای عربی و به طور غیرمستقیم (از طریق کشورهای عرب حامی‌گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق) به داعش بود به گونه‌ای که طی سال‌های گذشته ده‌ها میلیارد دلار سلاح به کشورهای منطقه به ویژه عربستان‌، قطر و امارات فروخته و بیش از هر مقام دیگر فرانسوی «ژان یو له دریان» وزیر دفاع فرانسه به این منطقه سفر کرده است‌. به علاوه در بین کشورهای اروپایی هم‌، فرانسه در کنار انگلیس عمده ترین تأمین کننده تسلیحات مورد نیاز داعش در سوریه و عراق بوده و بیشترین تعداد تروریست‌های اعزامی‌را به میزان ۱۰۰۰ نفر داشته است و امروزنتیجه جنگ‌های نیابتی به اروپا رسیده و مردم فرانسه در نتیجه این سیاست‌های اشتباه دولت خود بیش از هر کشور اروپایی دیگر در معرض خطرات تروریستی قرار گرفته‌اند.
فروش تسلیحات پیشرفته فرانسه درکنار مواضع تند آن کشور در قبال کشورمان و به ویژه ایفای نقش پلیس بد در مذاکرات هسته‌ای و در مورد آخر اظهارات اخیر سفیر فرانسه در شورای امنیت علیه کشورمان فقط تحسین بخشی از اعراب خلیج فارس و اسرائیل را به همراه داشته است.
در این میان و در کنار وزیر خارجه تازه کار فرانسوی‌ها یعنی مارک ایرولوت، بیشترین نقش در دامن زدن به دشمنی با ایران و متزلزل کردن منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از سوی ژان یوله دریان سیاستمدار حزب سوسیالیست و وزیر دفاع فرانسه انجام می‌شود‌. وی از ابتدای شروع به کار خود در می‌۲۰۱۲ با صحبت‌ها و اقدامات خود درهر جایی که جمهوری اسلامی‌ایران دارای منافعی است، در جبهه مقابل ظاهر شده است و با گفتار و اعمال خود نقش به شدت مخربی را ایفا می‌کند و کافی است که در این میان صحبت‌های دریان در قبال مباحث هسته‌ای و همچنین سوریه‌، عراق‌، یمن و لبنان مورد بازنگری قرار گیرد.
فرانسه بهتر است که نیم نگاهی به فعالیت‌های مخرب خود در سال‌های گذشته از الجزایر‌، لیبی و مالی تا سوریه‌، عراق‌، افغانستان و پولینزی (‌انجام بیش از ۲۰۰ مورد آزمایش هسته‌ای در این جزیره کوچک در اقیانوس آرام که ا‌بتلا‌ی بسیاری از ساکنان این منطقه به سرطان و نابودی محیط زیست رابه دنبال داشته است) و همچنین برخورداری از حداقل ۲۹۸ کلاهک هسته‌ای و اصرار بر استفاده از آن در صورت ضرورت و نقض ان.‌پی.‌تی نگاهی بیندازد‌.
توصیه به فرانسه آن است که این کشور بهتر است سیاست فروش تسلیحات مخرب خود که فقط به مرگ افراد بی‌گناه و آواره شدن میلیون‌ها نفر و همچنین تخریب زیرساخت‌ها و منازل آنان می‌شود کنار بگذارد و سیاست خارجی خود را در قبال منطقه و به ویژه ایران مورد بازنگری قرار دهد‌، زیرا که مردم منطقه و ایران انتظار دیگری را از سیاست‌های فرانسه در این منطقه و جهان اسلام دارند و آن را متفاوت از قدرت‌های استعمارگری مانند امریکا و انگلیس می‌بینند.

نسخه مناسب چاپ