الزام ثبت معاملات نفت، گاز و پتروشیمی در سامانه الکترونیک ثامن
تمامی پالایشگاه‌های نفتی و گازی و همه پتروشیمی‌ها، بورس و شرکت‌های بازرگانی مرتبط با این واحدها اگر فروش مستقل داشته باشند باید به سامانه ثبت الکترونیک معاملات نفتی (ثامن) متصل شوند.
قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان این مطلب به فارس گفت: فرآیند آزمایشی طرح «ثامن» (ثبت الکترونیک معاملات نفتی) سال گذشته با پالایشگاه تهران انجام شد و امسال برای کل پالایشگاه های نفتی و مجتمع های پتروشیمی اجرا می‌شود که آنها هم کل فاکتورهای فروش نیمه دوم سال ۹۴ را ثبت کردند و از ابتدای امسال هم این فاکتورها را در این سامانه ثبت می‌کنند.
وی با بیان اینکه مابقی واحدها هم به زودی به این سامانه ثبت الکترونیک معاملات نفتی متصل خواهند شد، گفت: مجموعه پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها یعنی ۶۲ واحد شامل ۹ پالایشگاه نفت، ۶ پالایشگاه گاز و ۴۷ پتروشیمی به این سامانه متصل خواهند شد.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: کل معاملات نفتی داخل کشور چه آنهایی که مستقیماً به فروش می‌رسد و چه معاملاتی که از طریق بورس انجام می‌شود، در سامانه ثبت الکترونیک معاملات نفتی (ثامن) ثبت خواهد شد.
وی با بیان اینکه خریداران محصولات نفتی و پتروشیمی هم به این سامانه وصل خواهند شد، گفت: گمرک و استاندارد هم از این سامانه بهره‌برداری خواهند کرد و این سامانه در عین حال به سامانه ۱۶۹ سازمان امور مالیاتی هم متصل است. یعنی پالایشگاه و پتروشیمی یا هر فروشنده دیگری باید فاکتور فروش خود را در سامانه ۱۶۹ سازمان مالیاتی ثبت کند.
خورشیدی با بیان اینکه الزام قانون این مسأله به قانون مالیات بر ارزش افزوده باز می‌گردد، اظهار داشت: وقتی معاملات نفتی در ثامن ثبت می‌شود، گویی در سامانه ۱۶۹ سازمان مالیاتی ثبت شده است.
کار ویژه این سامانه این است که وقتی همه معاملات نفتی داخل کشور تحت نظر باشد امکان انحراف از شبکه توزیع و تبدیل به قاچاق به حداقل می‌رسد؛ یعنی خرید و فروش نفت و مشتقات مایع نفتی را کاملاً شفاف و قابل مشاهده می‌کند.
وی افزود: در این فاز فقط محصولات مایع پایه نفتی در سامانه ثبت می‌شوند.
چون در حال حاضر قاچاق به فرآورده‌های مایع نفتی مانند بنزین و گازوئیل و گاز مایع منحصر است.

نسخه مناسب چاپ