هشدار جعفری به جبیر: عربستان در عراق دخالت نکند
سرویس خارجی: وزیر خارجه عراق به همتای سعودی خود در مورد دخالت‌های عربستان در عراق هشدار داد.
«ابراهیم الجعفری» در دیدار با «عادل الجبیر» در حاشیه نشست ائتلاف ضد داعش در واشنگتن گفت: عراق مداخله عربستان در امور داخلی‌ خود را نمی‌پذیرد. وی در حاشیه این کنفرانس با «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان و «ثامر السبهان» سفیر این کشور در عراق دیدار کرد و مراتب اعتراض شدید خود را اعلام کرد. سخنگوی وزارتخارجه عراق در این باره اعلام کرد، الجعفری به الجبیر و السبهان گفت: عراق قاطعانه ناراحتی خود را از اظهارات وزارت خارجه عربستان و سفارتش در عراق ابراز می‌دارد و اعلام می‌کند این اظهارات یک مداخله غیرقابل قبول در امور عراق و تلاشی برای وارونه جلوه دادن حقایق است.
از طرفی، ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با جان کری، همتای آمریکایی خود در شهر واشنگتن تاکید کرد، پیروزی‌های اخیر در عراق علیه داعش در واقع پیروزی اراده بین المللی برای مبارزه با تروریسم است و داعش به زودی در عراق نابود می‌شود.
در این میان، مقامات غربی و عراقی اعلام کردند، نخست وزیر عراق خواستار یورش به شهر موصل همزمان با فرارسیدن اکتبر آتی است. بر اساس این گزارش مقامات غربی گفته‌اند، بازپس‌گیری این شهر بدون طرحی جهت بازگرداندن امنیت و خدمات اساسی و همچنین تامین اموال و نیروها برای اجرای این امر این تهدید را به وجود می‌آورد که اشتباهی که نظام جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا در سال ???? با براندازی نظام بدون برنامه‌ مرتکب شد، تکرار شود.
در همین راستا، وزارت دفاع عراق اعلام کرد که امضای تفاهم نامه‌ میان آمریکا و دولت اقلیم کردستان عراق در داخل کشور تضادی با منافع عراق ندارد و بر اساس آن، نیروهای پیشمرگه از مناطق آزادشده در استان نینوا
عقب نشینی می‌کنند.
در خبری دیگر، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق طی دستوری اعلام کرد، باید کمیته‌ای برای رسیدگی و پیشبرد پرونده «محکومان به اعدام» تشکیل شود. بر اساس دستور العبادی این کمیته شامل نمایندگانی از دبیرخانه هیأت دولت، ریاست جمهوری، شورای عالی قضایی و وزارت دادگستری خواهد بود.
در خبری دیگر، مقتدا صدر، رهبر جریان صدر عراق اعلام کرد، تمامی‌گزینه‌ها از جمله کودتا علیه دولت حیدر العبادی در مقابل مردم عراق قرار دارد.

نسخه مناسب چاپ