جهان حمله تروریستی کابل را محکوم کرد
سرویس خارجی:مقامات کشورهای مختلف جهان پس از دو انفجار انتحاری میان تظاهرکنندگان موسوم به جنبش روشنایی در کابل که ۹۰ کشته و ۲۳۱ زخمی‌بر جا گذاشت با انتشار بیانیه‌هایی این حمله تروریستی را محکوم کردند.
درهمین رابطه، وزیر خارجه ایران در واکنش به حمله تروریستی افغانستان، شیعه و سنی را قربانی تروریسم دانست و از آنها خواست برای مبارزه با افراطی گری، متحد شوند.
دکتر محمد جواد ظریف ضمن محکوم کردن حمله تروریستی افغانستان، اتحاد شیعه و سنی برای مبارزه با افراطی گری را خواستار شد.
وی در پیامی‌توییتری با اشاره به حمله تروریستی در کابل که منجر به کشته و مجروح شدن ده‌ها نفر از شهروندان این کشور شد، این اقدام را نتیجه تفکرات افراط گرایانه دانست. به نوشته وی بمب گذاری‌های تروریستی افغانستان نشانه ای از عمق شرارت داعش است.همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه ایران طی بیانیه ای ضمن محکوم کردن اقدام تروریستی افغانستان، با مردم ، دولت و خانواده قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.
قاسمی‌دراین بیانیه با ضد انسانی و غیر اسلامی‌خواندن این گونه اقدامات گفت: تروریسم، افراط گری و به مخاطره انداختن جان مردم بیگناه همواره و همیشه و در هر کجا غیر قابل توجیه و مردود است.
در همین حال، وزارت امور خارجه آمریکا با محکوم کردن حمله به تظاهرات در کابل به محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان پیشنهاد کرد برای تحقیق درباره این حادثه کمک کند.
این در حالی است که، دولت اسپانیا نیز با بیانیه ای حمله انتحاری کابل را محکوم کرد ودر این بیانیه آمده است که دولت اسپانیا عمیق ترین تسلیت خود را به خانواده‌ها و بستگان قربانیان ابراز داشته و بهبودی هر چه زودتر مجروحان را خواستار است.از سویی ، اتحادیه اروپا ضمن محکوم کردن انفجارهای تروریستی در کابل و ابراز همبستگی با مردم افغانستان، تاکید کرد این اتحادیه در مبارزه علیه تروریسم در کنار مقام‌های افغانستان می‌ایستد.
«نواز شریف» نخست وزیر پاکستان نیز در پیامی‌شهادت شیعیان هزاره افغانستان در حملات انتحاری کابل را به شدت محکوم کرد.
خبر دیگر اینکه،«محمد حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان در حالی در راس هیاتی بلند پایه به مسکو می‌رود که در پی حادثه تروریستی کابل، رئیس جمهوری روسیه آمادگی خود را برای مبارزه همه جانبه با تروریسم اعلام کرد.
در چنین شرایطی وزارت کشور افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، هرگونه تجمع عمومی‌و تظاهرات به مدت ۱۰ روز ممنوع خواهد بود.در تحولی دیگر،«منگل باغ» سرکرده گروه «لشکر اسلام» وابسته به تحریک طالبان که در حمله پهپادی آمریکا در ولایت «ننگرهار» افغانستان زخمی‌شده بود، به دلیل شدت جراحات به
هلاکت رسید.

نسخه مناسب چاپ