آغاز فرایند انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ؛ آذر ماه
سرویس سیاسی – اجتماعی: وزیر کشور با بیان این که فضای کشور از نیمه دوم امسال عملاً انتخاباتی خواهد شد، از آغاز رسمی‌انتخابات از آذرماه خبر داد.

عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش مشاوران امور روحانیون استانداری‌های سراسر کشور گفت: با توجه به جایگاه روحانیت مردم به شما اعتماد دارند و دستور شما را از باب تکلیف اجرا می‌کنند.

وزیر کشور خطاب به مشاوران امور روحانیون استانداری‌ها گفت: شما در محل فعالیت خود علاوه بر جایگاه اداری، جایگاه معنوی دارید و باید تلاش کنید از جایگاه معنوی خود و با اعتماد، دلسوزی و نگاه تعاملی مشکلات را حل کنید.

رحمانی فضلی با تأکید بر این نکته که کار فرهنگی زمانبر است، به موضوع آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت‌‌: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر مقابله با آسیب اجتماعی و تشکیل جلسات اعضای شورای اجتماعی کشور در محضر معظم له باید مردم برای مقابله با اینگونه آسیب‌ها به صحنه بیایند و سیاست اجتماعی کردن مبارزه با آسیب‌ها دنبال شود.

وی همچنین با ترسیم شرایط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور به موضوع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری‌، شوراهای اسلامی‌شهر و روستا و میاندوره ای مجلس شورای اسلامی‌در چهار حوزه انتخابیه پرداخت و گفت‌‌: از آذرماه امسال رسماً انتخابات را شروع خواهیم کرد و با آغاز فعالیت دانشگاه‌ها در مهر ماه امسال فضای کشور از نیمه دوم امسال عملاً انتخاباتی خواهد شد.

رحمانی فضلی انتخابات را مانور قدرت ملی و نمایش مردم سالاری دینی از طریق انتقال قدرت دانست و گفت‌‌: همه باید بر این موضوع متمرکز شویم که انتخابات قانونی‌، سالم و امن برگزار شود.

وزیر کشور با بیان این که وضع اقتصاد کشور از ثبات لازم برخوردار است، افزود: درحوزه اقتصاد تأکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری روی اجرای اقتصاد مقاومتی و برای پیشبرد آن لازم است همه پای کار بیایند به ویژه آن که در موضوعاتی مثل نرخ ارز و کالاهای مصرفی مردم نوسانی در کشور مشاهده نمی‌شود و تورم کنترل شده است.

رحمانی فضلی گفت‌‌: در سیاست داخلی کشور شاهد انسجام‌، وحدت و نشاط سیاسی هستیم و احزاب با در اختیار داشتن ابزار لازم در فضای سیاسی جامعه حضوری فعال دارند. در حوزه سیاست داخلی اختلاف نظر و جود دارد اما دعوا و کشمکش نیست چون همه ما به ولایت فقیه‌، قانون‌، منافع ملی و امنیت اعتقاد داریم و پیشبرد امور را در وحدت می‌بینیم چون نگاهمان توحیدی است.

وی نگاه حاکمیت به اهل سنت را بسیار مثبت توصیف کرد و افزود: هم نگاه حضرت امام‌(ره) و مقام معظم رهبری و هم قوانین موضوعی کشور نشان داده است که هموطنان اهل سنت ما برادران و خواهران دینی ما هستند و در طول تاریخ نشان دادند که مرزدارانی شایسته اند. با این حال باید تلاش شود با رسیدگی به مناطق مرزی و برخورداری این مناطق از امکانات کشور بیش از پیش به امنیت و پیشرفت حوزه‌های مرزی کمک کنیم.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش با بیان دستاوردهای برجام در کشور گفت: موضوع هسته ای چندین سال ما را در سطوح بین‌‌المللی درگیر چالش کرد که آثار آن در سطوح بین‌‌المللی و داخلی مشهود بود. با این حال با حمایت و هدایت مقام معظم رهبری به سرانجام رسید. هرچند نمی‌توانیم همه چیز را قابل قبول و قطعی بدانیم اما برجام آثار روشن و شفافی دارد که قابل کتمان نیست و نقاط ابهامی‌دارد که باید به کمک هم رفع کنیم.

رحمانی فضلی افزود‌‌: برجام یک شری را از خانه دور کرد، تبلیغات ایران هراسی را متوقف کرد و ظرفیت فروش نفت از یک میلیون بشکه به ۲٫۳ دهم میلیون بشکه افزایش یافت‌. البته دولت در داخل کشور همه چیز را در برجام خلاصه نکرد بلکه به همان نسبت اقتصاد مقاومتی را پیش می‌بریم.

وزیر کشور در پاسخ به سئوال مشاور امور روحانیون استانداری خراسان رضوی درباره برگزاری کنسرت‌ها گفت: کشور با نظر رهبری و ولی فقیه و با برخورداری از قوانین و احکام حقوقی‌، قضایی و شرعی اداره می‌شود و ایشان فضای جامعه را می‌بینند‌، هم تذکر می‌دهند و هم ارشاد می‌کنند‌. با این حال شماری از افراد جامعه به ویژه جوانان به موسیقی و کنسرت علاقه دارند و در چارچوب قانون و مقررات باید استفاده کنند و اگر ارزش‌های دینی‌، اخلاقی و عرف جامعه رعایت نشد، آنگاه برخورد شود.

رحمانی فضلی در پایان تاکید کرد: اگر مواردی مثل مخالفت با برگزاری کنسرت‌ها وارد فضای سیاسی شود منجر به سوء استفاده سیاسی می‌شود و با پیدا شدن موافق و مخالف مشکل ایجاد خواهد شد، با این حال ما در این حوزه نگرانی و مشکل نداریم چون کارها به خوبی پیش می‌رود.

تبدیل ایران به کشوری مقبول در عرصه جهانی

همچنین حجت‌الاسلام و‌المسلمین پورمحمدی وزیر دادگستری در این همایش گفت: تبدیل ایران از کشوری دارای محکومیت جهانی به کشوری مقبول و مدعی در عرصه جهانی از دستاوردهای بزرگ برجام است.

وی بر ضرورت پاسخگویی روحانیت در قبال مسائل مهم جامعه تأکید کرد و با اشاره به شرایط روز دنیا و سلطه ظالمانه قدرت‌های جهانی بر نهادهای بین‌‌المللی، گفت: در ابعاد سیاسی‌، نظامی‌، اقتصادی و فرهنگی و رسانه‌ای دشمن سعی در سلطه بر کل جهان به ویژه کشورهای اسلامی‌دارد و ما باید با شناخت دقیق جریان سلطه، متفاوت از این فضا حرکت کنیم و به ارزش کار خود واقف باشیم.

وزیر دادگستری گفت: جمهوری اسلامی‌ایران در اصلی ترین میدان‌های جهانی با اقتدار عمل می‌کند که یکی از نمونه‌های بارز آن موضوع برجام و ایستادگی در مقابل قدرت‌های جهانی بوده است که تبدیل ایران از کشور دارای محکومیت جهانی به کشوری مقبول و مدعی در عرصه جهانی از دستاوردهای بزرگ برجام است.

پورمحمدی با اشاره به اهمیت اقتصاد قوی در مناسبات امروز جهانی گفت: اجرای اقتصاد مقاومتی راهگشای ما است و امروز شاهد حضور صاحبان اقتصادهای بزرگ جهانی در کشورمان هستیم زیرا آنها اقتصاد ایران را اقتصادی آینده دار می‌دانند و با وجود آثار تحریم‌ها بر اقتصاد‌، ایران دارای قابلیت‌های بالا برای معاملات بزرگ اقتصادی است.

وی با تأکید بر این که ذات غرب بر پیمان شکنی استوار است افزود‌‌: امروز با پایداری و اقتدار ملت ایران در مقابل فشارهای دشمنان عهد شکنی آمریکا در اجرای توافق برجام بر همگان روشن شده و این کشور مدعی مجبور به پاسخگویی در برابر افکار عمومی‌جهان است.

پیش از سخنان وزیر دادگستری‌، حجت‌الاسلام والمسلمین نمازی مشاور وزیر کشور در امور روحانیون به بیان اقدامات انجام شده در این حوزه از جمله تعیین شرح وظایف مشاوران امور روحانیون استانداری‌ها شامل حضور در ستاد صیانت از حقوق شهروندی و حجاب و عفاف استانداری‌ها‌، شورای فرهنگی استانداری‌ها‌، برگزاری جلسات مستمر با ائمه جمعه شهرستان‌ها و ارتباط مستمر و تعامل کارآمد با روحانیت و دیگر موارد پرداخت.

نسخه مناسب چاپ