گزارش پیشرفت طرح های توسعه ۳ میدان بزرگ نفتی غرب کارون
 

مرحله نخست میدان نفتی آزادگان شمالی در مرز میان ایران و عراق با هدف تولید، فرآورش و انتقال ۷۵ هزار بشکه نفت خام و ۳۹ میلیون فوت مکعب گاز در روز بزودی به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش خبرنگاراعزامی اطلاعات به خوزستان، این میدان بزرگ نفتی که بخش ایرانی آن در فاصله ۱۲۰ کیلومتری غرب اهواز، حدود ۴۶۰ کیلومتر مربع مساحت دارد، عمدتا در تالاب هورالهویزه قرار گرفته است.

گزارش خبرنگار ما حاکیست: حجم نفت خام درجا(اولیه)در فاز اول توسعه آزادگان شمالی حدود ۵ میلیارد و ۶۸۰ میلیون بشکه برآورده شده که با احتساب ضریب بازیافت ۷ر۵ درصد، نفت قابل استحصال معادل ۳۱۸ میلیون بشکه است.

از طرف دیگر توسعه میدان آزادگان شمالی در فاز دوم با تولید ۷۵ هزار بشکه نفت خام و ۳۹ میلیون و۸۹ هزار فوت مکعب گاز در روز در نظر گرفته شده است. مطالعات اولیه فاز ۲ توسط شرکت متن نشان می دهد که حجم ذخائر نهایی حدود ۶۰۳ میلیارد بشکه است.

این گزارش می افزاید: از آنجا که میدان نفتی آزادگان شمالی، مخزن مشترک با کشورعراق دارد، لذا بهره برداری از این میدان، حفظ منافع ملی و صیانت از سرمایه کشور را به دنبال دارد. بنابراین سرعت در اتمام همه طرح های توسعه غرب کارون از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نمی توان برای توسعه آن ریسک طولانی شدن پروژه ها را به جان خرید و باید از بهترین و سریع ترین روش برای تکمیل این طرح ها بهره برد.

مهندس کرامت بهبهانی مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی در جمع خبرنگاران با اشاره به پیشرفت‌های عملی در اجرای این طرح گفت: تولید نفت از این میدان مشترک از حدود ۱۰۰ روز پیش آغاز شده و تا امروز بیش از پنج میلیون بشکه نفت خام از این میدان تولید شده است.

وی گفت: با توجه به آنکه احتمال می‌رود میزان نفت درجا (اولیه) در این میدان بیش از ۷ میلیارد بشکه باشد باید اهداف توسعه‌ای در نظر گرفته در این فاز تغییر کند. وی همچنین با اشاره به آغاز مذاکره برای واگذاری توسعه فاز دوم این میدان نفتی بزرگ گفت:‌ شرکت چینی پیمانکار در فاز اول اگر خواهان مشارکت در اجرای فاز دوم هست باید پیشنهادهای خود را ارائه دهد.

به گفته وی، سه لایه مخزنی غیر همگن شامل «گدوان» کژدمی، سروک، هدف اصلی تولید از این میدان در فاز نخست است ضمن‌این‌که حدود ۳ درصد از نفت درجای این میدان با درجه ۳۰ تا ۳۴ در سازند‌های «گدوان» و «کژدمی» قرار دارد و حدود ۹۷ درصد دیگر در سازند «سروک» با درجه سنگینی۱۷ تا ۲۰ واقع است.

مهندس وحید ساطعی سرپرست حفاری میدان آزادگان هم به خبرنگاران گفت: در این میدان حفر ۱۸۵ حلقه چاه برای فاز نخست در نظر گرفته شده که پنج حلقه از آن چاه توصیفی است و برای کسب اطلاعات از ذخیره میدان حفر می‌شود.

به گفته وی، تاکنون ۱۱۸ حلقه چاه با عمق ۳۲۰۰ تا ۴۲۰۰ متر در این میدان نفتی حفر شده و حداکثر تا پایان همین ماه آماده بهره‌برداری کامل از این فاز هستیم.

بخش عراقی این میدان بزرگ نفتی که به میدان نفتی مجنون معروف است، توسط کنسرسیومی به رهبری شرکت رویال داچ شل با سرعت انجام می شود و هم اینک قسمت هایی آز آن به بهره‌برداری رسیده است.

عراق از شهریور ۱۳۹۲ تاکنون روزانه ۱۷۵ هزار بشکه از این میدان مشترک نفت برداشت کرده است و قصد دارد که این میزان را به زودی به ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

فاصله این میدان تا میدان آزادگان جنوبی ۴۰ کیلومتر است و اجرای طرح توسعه این میادین به همراه میدان های یادآوران، یاران شمالی و یاران جنوبی در منطقه غرب کارون به عهده شرکت مهندسی و توسعه نفت است.

مهندس باقرزاده، مجری طرح میدان نفتی یاران شمالی هم در نقطه صفر مرزی ایران و عراق به خبرنگاران گفت: طرح توسعه این میدان برای برداشت ۳۰ هزار بشکه نفت و ۱۲ میلیون فوت مکعب گاز در روز آغاز شده است.

به گفته وی، مراحل اجرایی این میدان اکنون بیش از ۸۹ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و حداکثر تا پایان شهریور تولید نهایی از این میدان آغاز خواهد شد.

باقرزاده گفت: در حال حاضر منتظر انتقال کمپرسور بخش گاز این میدان از کشور سازنده (اتریش) هستیم و به محض ورود کمپرسور حداکثر تا اواخر آبان امسال بهره‌برداری گاز هم از این میدان آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: با وجود این ظرف ماه‌های اخیر بیش از ۴ر۱ میلیون بشکه نفت‌خام از این میدان مرزی تولید شده است.

به گفته وی طرح توسعه میدان یاران شمالی در فاز دوم، تولید نفت‌خام از این میدان را به میزان ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد.

مهندس کوروش رضازاده همچنین مدیر بخش حفاظت و امنیت شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)‌به خبرنگاران گفت:‌ توسعه میادین نفتی غرب کارون در مرز مشترک میان ایران و عراق به دلیل واقع شدن در تالاب‌ها و هورهای خوزستان از حساسیت ویژه‌ای به لحاظ زیست‌محیطی برخوردار است؛ به همین منظور و برای جلوگیری از انسداد جریان آب در تالاب‌ها به دلیل ساخت طرح‌های نفتی، تاکنون بیش از ۲۴۴ پهنه پل در هور هویزه ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در فاز دوم هم برای صیانت از تالاب‌های این منطقه ۴۴ دهنه پل در مسیر جاده‌های مرزی برای جریان آب‌ ایجاد کرده‌ایم.

با این وجود به دلیل بارش‌های سنگین جوی در بهار امسال، میزان ورود آب به تالاب‌های این منطقه از ۸۰ متر مکعب بر ثانیه به طرو ناگهانی به ۷۰۰ متر مکعب بر ثانیه افزایش یافت و بخش زیادی از تجهیزات نصب شده در میادین نفتی آسیب‌ دید.

مهندس سیدمحمود مرعشی مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی هم در جمع خبرنگاران گزارش جامعی از پیشرفت برنامه افزایش برداشت از این میدان را اعلام کرد.

به گفته وی، هم‌اینک در این میدان مشترک نفتی و در بخش ایران، تعداد ۱۹ دکل حفاری مشغول فعالیت هستند که تاکنون ۲۷۰ هزار متر حفاری شده و در مجموع ۳۸ حلقه چاه به بهره‌برداری رسیده است.

مرعشی ادامه داد: تمام حفاری‌های صورت گرفته در آزادگان جنوبی توسط شرکت‌های داخلی انجام می‌شود و همین مساله باعث کاهش قابل ملاحظه هزینه حفاری‌ها شده است به‌گونه‌ای که قبلاً در سال ۹۳ بابت حفاری هر چاه به‌طور متوسط ۵ر۱۲ میلیون دلار هزینه می‌شد ولی اکنون بابت هر حلقه چاه حداکثر ۵ر۷ میلیون دلار می‌پردازیم.

مرعشی ادامه داد: مناقصه حفاری و تجهیز ۱۳۲ حلقه چاه باقیمانده در این میدان بزرگ نفتی انجام و تکلیف پیمانکاران تعیین شده است.

به گفته وی، با اتمام عملیات اجرایی فاز نخست میدان نفتی آزادگان جنوبی تا ابتدای سال ۱۳۹۷ روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت خام از این میدان تولید خواهیم کرد.

البته تولید زودهنگام از آزادگان جنوبی آغاز شده و هم‌اینک روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت خام برداشت می‌کنیم.

مجری طرح میدان نفتی آزادگان جنوبی افزود: با اجرای عملیات توسعه تا پایان شهریور امسال ۳۰ هزار بشکه نفت خام دیگر و تا پایان پاییز امسال هم ۳۰ هزار بشکه دیگر (مجموعاً ۶۰ هزار بشکه) به تولید فعلی آزادگان جنوبی افزوده خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به برنامه‌ مناقصه توسعه فاز دوم آزادگان جنوبی گفت: شرکت‌های خارجی بسیاری از جمله توتال فرانسه برای مشارکت در این پروژه اعلام آمادگی کرده‌اند ولی یقیناً تمامی پروژه‌های نفتی غرب کارون صرفاً از طریق مناقصه واگذار خواهد شد. وی در پاسخ به سؤال خبرنگار اطلاعات مبنی بر مقایسه برداشت فعلی نفت از سوی عراق با میزان برداشت نفت توسط ایران از میادین مشترک غرب کارون گفت: طبق جدید‌ترین آمار، عراقی‌ها روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام از غرب کارون برداشت می‌کنند و با اجرای طرح‌های توسعه میدان یاران شمالی، میدان آزادگان شمالی، میدان یاران جنوبی، میدان یادآوران و میدان آزادگان جنوبی، مجموع برداشت روزانه نفت خام ایران از حوزه غرب کارون به ۲۱۰ هزار بشکه تا پایان شهریور خواهد رسید یعنی از همسایه غربی خود در برداشت نفت خام از این میدان مشترک پیشی خواهیم گرفت.

نسخه مناسب چاپ