کوتاه از سراسر جهان
 

شیخ «زکزاکی» نابینا و فلج شد

فارس: «محمد زکزاکی» پسر شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه در نامه‌ای سرگشاده، به تشریح وضعیت ناگوار پدرش و ظلمی‌که به رهبر شیعیان نیجریه می‌رود، پرداخت و گفت: درحالی که یک چشم شیخ زکزاکی نابینا و دست و پای شیخ هم فلج شده است، دولت اجازه نمی‌دهد که پزشکان، شیخ را معاینه کنند. وی در بخشی از این نامه آورده است: ارتش نیجریه طی هشت ماه صدها انسان بی‌گناه از جمله برادران من، عمه‌ام و شمار زیادی از نزدیکانم را به قتل رساند، هفت بار به سوی مادرم تیراندازی کرد و پدرم نیز علاوه بر از دست دادن یک چشمش، از ناحیه دست و پا نیز فلج شده است. آن‌ها در چنین وضعیتی امکان دسترسی به پزشک یا مشاور حقوقی ندارند.

تلاش دولت برزیل برای جلوگیری از حمله هسته‌ای تروریست‌ها به المپیک

ایسنا: بیش از ۳۰۰ متخصص کمیسیون انرژی هسته‌ای برزیل در تلاشند تا در جریان بازی‌های المپیک ریو در برزیل از وقوع حملات تروریستی و خطر نشت مواد رادیواکتیو جلوگیری کنند. هماهنگ کننده امنیت بازی‌های المپیک ریو در برزیل در این باره گفت: کارکنان کمیسیون ملی انرژی هسته‌ای برزیل در جریان بازی‌های المپیک ریو همه تلاش خود را برای پیشگیری از وقوع حملات تروریستی و احتمال نشت مواد رادیواکتیو انجام خواهند داد.وی افزود: در مواردی که ما به شخصی یا چیزی مشکوک باشیم، واحدهای آتش‌نشانی که آموزش‌های خاص را پشت سرگذاشته‌اند و همچنین واحدهای مبارزه با آلودگی‌های شیمیایی، میکروبی و رادیواکتیو به همراه واحدهای نظامی‌در صحنه حضور خواهند داشت و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

شیخ الازهر: مسلمانان به مسلمان کشی پایان دهند

مهر: شیخ الازهر، پایان مسلمان کشی و کشتار در جهان اسلام را خواستار شد و بر اهمیت نزدیکی پیروان مذاهب مختلف اسلام به یکدیگر تاکید کرد. احمد الطیب از روحانیون اهل تسنن و تشیع خواست که با صدور فتوایی، کشته شدن سنی توسط شیعه و شیعه توسط سنی را حرام اعلام کنند. وی در ادامه بر لزوم توقف برادرکشی در میان مسلمانان و پایان یافتن کشتار در جهان اسلام تاکید کرد. احمد الطیب با تاکید بر اهمیت تقریب مذاهب اسلامی‌گفت: الازهر همواره خواستار نزدیکی میان اهل تسنن و تشیع بوده است و این موضوع اهمیت بسیاری برای الازهر دارد. وی اظهار داشت که نباید به عاملان فتنه و تفرقه در میان اهل تسنن و تشیع بها بدهیم.

چین موشک‌های خود را از دریای چین جنوبی خارج کرد

ایسنا: چین موشک‌های نسل جدید سطح به هوای خود را از جزیره مورد مناقشه در دریای چین جنوبی و پس از خروج ناو هواپیمابر آمریکا خارج کرد. گفته می‌شود برد این موشک‌ها ۲۰۰ کیلومتر است و در جزیره وودی که بزرگترین بخش از جزایر مورد مناقشه پارسل است،‌ مستقر بودند. این اقدام دولت چین پس از صدور حکم دادگاه حکمیت بین المللی که مدعی است چین حق حاکمیت بر دریای چین جنوبی را ندارد صورت گرفته است.

ناتو: پوتین ممکن است جنگ جهانی سوم را رقم بزند

ایسنا: یکی از مقامات ارشد ائتلاف ناتو هشدار داد که رئیس جمهوری روسیه ممکن است هر لحظه با اتخاذ تصمیم حمله به لهستان ظرف چند ساعت جرقه جنگ جهانی سوم را بزند. به گفته ژنرال سر ریچارد شیرف، معاون فرمانده عالی نیروهای متحد ناتو در اروپا، ولادیمیر پوتین در حال حاضر نیروهای آماده برای انجام یک حمله ضربتی و سریع به شرق اروپا در اختیار دارد؛ اقدامی‌که منجر به وقوع یک جنگ جهانی مخرب در نزدیکی اروپا می‌شود و اگر کشورهای عضو ناتو نتوانند با یک راه حل قوی‌تر به این تهدید واکنش نشان دهند، جنگ آتی می‌تواند پیامدهای مرگباری برای این ائتلاف داشته باشد. ژنرال شیرف گفت: کاملا مشخص است که روسیه با درگیری‌های مخرب برای شرق لهستان و پیامدهای مرگبار برای ائتلاف ناتو قابلیت غافلگیر کردن غرب را دارد.

اخبار ضدونقیض از انفجار سفارت آمریکا در میانمار

فارس:رسانه‌ها از انفجار در سفارت آمریکا در میانمار خبر دادند. خبرگزاری اسپوتنیک در خبری فوری گزارش داده است که در سفارت آمریکا در میانمار انفجار صورت گرفته است.این رسانه خبری به جزئیات بیشتری اشاره نکرده است .البته برخی منابع خبری میانمار از قبیل شبکه «الون وب تی وی»(Eleven Web TV) گزارش دادند انفجار در داخل سفارتخانه واشنگتن در یانگون میانمار صورت گرفته اما دلیل آن نامعلوم و در دست بررسی است.مقامات آمریکایی واکنشی به خبر انفجار در سفارت واشنگتن در یانگون نشان نداده‌اند.

نسخه مناسب چاپ