سیف: از آغاز اجرای برجام ۵۸۰۰ ال‌سی برای تجار ایرانی باز شده است
سرویس شهرستانها: رئیس کل بانک مرکزی گفت: ۵۸۰۰ ال سی از زمان آغاز اجرای برجام در دی گذشته برای تجار ایرانی در بانک های دنیا صادر شده است.

ولی الله سیف دیروز در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی افزود: علاوه بر آن ۴۷۲رابطه کارگزاری بانکی در این مدت بین ایران و دیگر کشورهای دنیا ثبت شده که بسیار قابل توجه است.

وی با اشاره به این که بر خلاف گذشته، بانک های بزرگ اروپایی امروز با ایران کار می کنند، اضافه کرد: این آمار نشان دهنده بازشدن فضای توسعه تجارت کشورمان پس از اجرای برجام بوده و بهبود روزافزون این امر را در ماه های آینده بازگو می کند.

او بالا بودن نرخ سود بانکی و تورم را عامل مهمی برای ایجاد ساختار نامتعادل نظام بانکی دانست و گفت: در گذشته با اجرای برنامه های نامناسب و نبود ساختار متعادل در نظام بانکی، بانک‌ها بخش اعظمی از قدرت تسهیلات اعطایی خود را به علت های مختلف به ویژه دارایی های منجمد شده شامل مطالبات غیرجاری، مطالبات از دولت و همچنین دارایی های غیرمالی از دست داده بود که این امر با ایجاد انضباط در این دولت، بهبود یافته ولی به حد بهبود کامل نرسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی از برنامه ریزی این بانک با همراهی نهادهای مرتبط برای خروج ۷۵۰۰ واحد کوچک و متوسط در کشور از مشکلات مالی با اعطای سرمایه در گردش خبر داد و گفت: برای جلوگیری از هدر رفت این تسهیلات سعی داریم بر اساس اولویت های تعریف شده این وام ها را در اختیار واحدها قرار دهیم.

وی افزود: طبق بررسی های انجام گرفته برای احیای همه این واحدها ۱۶۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات لازم است که رقم بسیار کم نسبت به کل تسهیلات اعطایی سالانه است و به راحتی می توان آن را تزریق کرد که البته شرط انجام این امر، وجود توجیه فنی، اقتصادی و بازاریابی برای تولیدات واحدهاست.

وی همچنین از پایان بررسی لایحه های بانکداری بدون ربا و قانون بانک مرکزی در کمیسیون ویژه دولت خبر داد و افزود: این لایحه در آستانه بررسی در دولت است و پس از آن بلافاصله به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود که امیدواریم با اجرایی شدن آن، وضع نظام بانکی بیش از پیش بهبود یابد.

نسخه مناسب چاپ