خط ارتباطی مردم با اطلاعات
ساختمان «از کجا آورده‌ای؟»

حدود ۵۰ سال پیش یک نظامی ساختمانی ۹ طبقه در خیابان شریعتی کنونی ساخت که موجب تعجب مردم شده بود. آن‌قدر حرف و حدیث پیش آمد که نام ساختمان «از کجا آورده‌ای؟» معروف شد و دولت مجبور شد فرمی تهیه کند و همه ساله کارمندان خود را موظف به گزارش وضع مالی خویش کند. راستی چرا این کار خوب هم‌اکنون اجرا نمی‌شود؟

شهروندی از تهران

که با من هر چه کرد آن آشنا کرد!

من از بیگانگان هرگز ننالم ر که با من هر چه کرد آن آشنا کرد

در جایی که به افراد زیرپوشش سازمان‌ بهزیستی به زحمت ۵۰ هزار تومان می‌دهند برخی از مدیران به راحتی ۵۰ میلیون تومان می‌گرفته‌اند! اینها است که به کشور ضربه می‌زند، نه دشمنی دشمنان قسم‌خورده کشور.

یک هموطن

قلم سردبیر توانا باد!

از جناب آقای علیرضا خانی برای نوشتن مقالات ارزشمندشان تشکر و قدردانی می‌کنم. به ایشان دست مریزاد می‌گویم. قلمش توانا باد که برای تسکین دل ما قلم می‌زنند.

از ایشان درخواست می‌کنم نوشتن این گونه مقالات را ادامه دهد تا شاید مسئولانی که باید آن را بخوانند، توجه کنند.

تلفن به خط ارتباطی

سؤال از کارشناسان روزنامه

از کارشناسان روزنامه اطلاعات سؤال می‌کنم، ثبت جهانی بعضی از شهرها و آثار تاریخی چه اثراتی دارد، چه امتیازی متوجه آن‌ها می‌شود و این کار از کی و کجا شروع شده است؟

یک هموطن

خط‌ارتباطی:

ثبت جهانی یک اثر تاریخی و فرهنگی، اعتبار یافتن بین‌المللی برای تاریخ و فرهنگ یک ملت است. این اعتبار از جنبه‌های مختلف قابل توجه است که مهم‌ترین آن جذب کمک‌های جهانی برای حفظ و نگهداری آنهاست که به این ترتیب باری از دوش سازمان میراث فرهنگی برداشته می‌شود. از سوی دیگر ثبت جهانی آثار و ابنیه تاریخی آن‌ها را در فهرست اماکن دیدنی و توریست‌پسند جهان ثبت می‌کند و گردشگران بسیاری از اقصی‌نقاط جهان برای تماشای آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند که تأثیر مستقیمی بر رونق گردشگری در کشور دارد.

آنچه البته به جایی نرسد …

از آنجا که بسیاری از دغدغه‌های نویسندگان و مردم از سوی مسئولان پاسخ داده نمی‌شود پیشنهاد می‌کنم عنوان ستون «خوش بود گر محک تجربه آید به میان» را تغییر دهید و بنویسید: «آنچه البته به جایی نرسد فریاد است» آخر کدام یک از یادداشت‌های آقای خانی تاکنون پاسخ داده شده است؟ به مناسبت عید سعید فطر همه بانک‌ها به بازنشستگان عیدی دانند ولی بانک تجارت اصلاً اعتنایی به موضوع نداشت. به نظر هم نمی‌رسد به همین پیام پاسخی بدهند.

شهروندی از تهران

پیامی که چاپ شد و …

کم‌لطفی می‌کنید و پیام اعتراضی مرا راجع به کارواشی در خیابان نامجو چاپ نکرده‌اید این کارواش …

جواد اصغرزاده شبستری

خط ارتباطی:

نه تنها پیام شما چاپ شد بلکه از شهرداری منطقه به آن جواب دادند و اعلام نمودند که تخلفی از سوی این کارواش مشاهده نشده است. یک پیام را نمی‌توانیم با فاصله زمانی کمی دوباره منتشر کنیم.

مشکل بود مدارا!

خواننده‌ای به آقای روحانی گفته بود: آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است … به ایشان بگویید این شعر زیبای حافظ بدیلی هم دارد که می‌گوید:

آسایش دو گیتی گیرم که تفسیر این دو حرف است

با دشمن کج‌اندیش مشکل بود مدارا

دشمن جزم‌اندیش اگر مدارا ببیند جری‌تر می‌شود.

شهروندی از تهران

اختلاس و حقوق‌های نجومی

به نظر من بین اختلاس و حقوق‌های نامتعارف تفاوتی نیست مردم از هر دو خشمگین هستند و مرتکبین را نمی‌بخشند.

یک هموطن

اشغال ایستگاه اتوبوس!

ایستگاه اتوبوس بیمارستان شریعتی و قسمتی از پیاده‌رو در امیرآباد شمالی ضلع جنوبی تقاطع جلال‌ آل‌احمد توسط یک میوه‌فروش اشغال شده و به تذکر ما اعتنایی ندارد. جالب اینکه مأمورین شهرداری کاری به کارش ندارند!

تماس با خط ارتباطی

وضع نامناسب بیمارستان‌ها

دوباره بحث سهل‌انگاری و برخوردهای نادرست برخی پزشکان در جامعه مطرح است. که به نظرم واقعاً درست است. چندی پیش یکی از بستگان را که ضربه مغزی دیده بود به بیمارستان شهدای هفت‌تیر شهرری بردیم، به جز پتوهای کثیف و خونی و عدم رسیدگی‌ها یک نیروی خدماتی آمد و سوند را وصل کرد، در حالی که پرستار بالای سرمان بود به اعتراض ما اندک توجهی نمی‌کرد. متأسفانه برخی پزشکان در بیمارستان‌های دولتی فرمانروایی می‌کنند و کسی هم جلودارشان نیست.

آشتیانی از تهران

بیمارستان‌های خصوصی یا تجارت‌خانه؟

وزیر بهداشت از بهترین وزیران دولت است و توانسته است بیمارستان‌های دولتی را سر و سامانی بدهد. تا جایی که به نظر من الان وضع این بیمارستان‌ها از بیمارستان‌های خصوصی بهتر است و این بیمارستان‌ها متأسفانه تجارت خانه شده‌اند و نیاز به نظارت دقیق دارند.

شهروندی از تهران

انتقاد یک زندانی

وقتی از زندان با بیرون تماس می‌گیریم یک صدای ضبط شده مکالمه را قطع می‌کند و می‌گوید این تلفن از زندان اوین صورت می‌گیرد! خواستم بپرسم مگر طبق اصل ۳۹ قانون اساسی هتک حرمت و حیثیت هرکس که به حکم قانون دستگیر، بازداشت و زندانی می‌شود ممنوع نیست؟ آیا یک تلفن ساده از زندان به خویشان یا آشنایان باید اینگونه باشد؟ آیا اینطوری آبروی زندانی نمی‌رود؟

یک زندانی از زندان اوین

خانواده شهدا به تبعیض‌ها راضی نیستند

چرا استخدام‌ها فقط برای خانواده شهدا است؟ آنها عزیز هستند و گردنمان حق دارند ولی گناه ما که در سال‌های جنگ فرزندمان سن رفتن به جبهه را نداشته چیست؟ به نظرم همه ایرانی هستیم و خود خانواده معظم شهدا هم به این تبعیض‌ها رضایت ندارند.

شهروندی از اهواز

انتقاد از خندوانه

برنامه خندوانه رفته‌رفته مبتذل می‌شود و برای خنداندن مردم از هر روش سبکی استفاده می‌کند. مثلاً غلغلک می‌دهند یا قاه‌قاه می‌خندند تا مردم بخندند. این لودگی است طنز نیست. به نظرم راز بقا مردم را بیشتر سرگرم می‌کند.

یک بیننده تلویزیون

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

در خبرها آمده است که نرخ تورم تک رقمی می‌شود. ولی من با دلایل قاطع می‌گویم که نرخ تورم افزایش یافته است. به طور مثال در مورخه ۱۳ اردیبهشت ماه مرغ را به قیمت کیلویی ۶۳۰۰ تومان و همان را در ۲۱ تیرماه به قیمت کیلویی ۷۹۰۰ تومان خریداری کردم. قیمت گوشت قرمز نیز تغییر نکرده ولی ارزان هم نشده است. نرخ لبنیات نیز افزایش یافته در مقابل سود سپرده‌های بانکی کاهش یافته است. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

تلفن به خط ارتباطی

درخواست جداسازی بخش خانم و آقایان در بیمارستان

بخش خانم‌ها و آقایان بیمارستان شهید مطهری مختلط است از مسئولان بیمارستان درخواست می‌کنم بخش خانم‌ها و آقایان را جدا کنند.

تلفن به خط ارتباطی

بودجه یارانه را برای کمک به مایحتاج اولیه مردم اختصاص دهند

با توجه به محرومیت عده‌ای به ناحق از دریافت یارانه نقدی و کم کار شدن برخی از کشاورزان به دلیل دریافت یارانه و نیز با توجه به دستور عده‌ای از مراجع عظام به قطع پرداخت آن، پیشنهاد می‌کنم این بودجه را برای کمک به مایحتاج اولیه مردم از قبیل آب و برق و گاز، لبنیات، قند و شکر، حبوبات و روغن اختصاص دهند.

منصور از تهران

ضایعه جبران ناشدنی

در خبرها آمده است که رئیس نظام پزشکی فرمود: با قصورکنندگان در پرونده پزشکی آقای کیارستمی برخورد می‌کنیم. می‌خواستم به ایشان بگویم چگونه می‌خواهند فقدان یکی از ۱۰ کارگردان برتر سینمای ایران را جبران کنند؟!

این ضایعه جبران ناشدنی است.

شهروندی از رشت

درخواست از شهرداری

با توجه به گرم شدن هوا و افزایش تعداد حشرات موجود در سطح شهر، از شهرداری محترم تهران درخواست می‌کنم با سمپاشی نسبت به نابودی این حشرات اقدام کند.

منصور کاسب از تهران

قابل توجه شرکت آب و فاضلاب منطقه منیریه

مدت ۲ سال است که ۷۵۰ هزار تومان برای انشعاب فاضلاب خیابان جمهوری، ۱۲ فروردین و دانشگاه از اهالی محل دریافت کرده‌اند اما فاضلاب را راه‌اندازی نمی‌کنند پول مردم را نیز پس نمی‌دهند.

از مسئولان درخواست رسیدگی دارم.

تلفن به خط ارتباطی

راهکاری برای کاهش مصرف آب مشترکان پرمصرف

برخی از خانواده‌ها در شهر تبریز با توجه به گرمی هوا، آب را هدر می‌دهند و توجهی به موضوع بحران آب ندارند. از شرکت آب و فاضلاب درخواست می‌کنم به مجلس لایحه‌ای بدهد که آب مشترکان پرمصرف لااقل به مدت یک ماه قطع و ۱۰ برابر هزینه مصرفشان، به عنوان جریمه از آنان دریافت شود چون برای برخی از مردم صدور قبض مصرف آب به مبلغ مثلاً ۲۰۰ هزار تومان اهمیتی ندارد و همچنان آب را هدر می‌دهند اما در صورتی که آب مصرفی‌شان قطع شود، در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کنند.

موسوی از تبریز

قابل توجه رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور

اکنون که قرار شده است به حقوق‌های غیرمتعارف رسیدگی شود و زمان آن نیز فرا رسیده که به پرداخت‌های سازمان بازنشستگی نیز رسیدگی و تعداد افرادی که از بودجه کشور ۲ حقوق دریافت می‌کنند مشخص شود. در دوران اقتصاد مقاومتی، حیف و میل کردن چنین ارقامی از بودجه کشور، اسراف است. منصفانه نیست افرادی ۲ حقوق و نیز ۲ عیدی و ۲ افزایش حقوق سالانه داشته باشند. پیشنهاد می‌کنم هیأت وزیران با تصویب‌نامه‌ای دریافت ۲ حقوق توسط یک نفر را ممنوع و پرداخت آن را برداشت غیرقانونی از بودجه کشور اعلام کند.

هموطن

مدیران عامل بانک‌های ملی و صادرات پاسخ دهند

می‌خواستم از مدیران عامل بانک‌های ملی و صادرات بپرسم چرا در پرداخت وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی مشارکت ندارند؟ مگر مبلغ این وام از مبلغ حقوق‌های نجومی بیشتر است؟

محمدزاده از تبریز

طرح رایگان روزنامه و ضرر دکه‌داران تبریز

در تبریز طرح رایگان روزنامه را به اجرا گذاشته‌اند و کاسبی ما دکه‌های روزنامه‌فروشی که در حالت عادی هم چندان مناسب نیست را خراب کرده‌اند. اگر از این طریق نمی‌خواهند که ما درآمدی داشته باشیم حداقل ما دکه‌داران را بیمه کنند.

شهروندی از تبریز

مجتمع مسکونی که هیأت‌مدیره ندارد!

مجتمع نسترن در پردیس با ۲۶۶ واحد آپارتمان که توسط شرکت سرمایه‌گذاری مسکن ساخته شده است بعد از ۵ ماه مجمع عمومی برگزار نکرده و هیأت‌مدیره ندارد. یک نفر آنجا هست که فقط راه عبوری را می‌بندد و ماهیانه شارژ ۲۵ هزار تومانی می‌گیرد و اصلاً هم پاسخگو نیست که شارژ ۲۶۶ واحد را چگونه هزینه می‌کند؟ چه کسی به این مسائل باید رسیدگی کند؟

تماس با خط ارتباطی

نسخه مناسب چاپ