مسکو: آمریکا و اتحادیه اروپا حق دخالت در سرنوشت اسد را ندارند
سرویس خارجی: رئیس کمیته امور بین الملل مجلس سنای روسیه گفت: کناره‌گیری یا ماندن بشار اسد بر سر قدرت در سوریه هیچ ربطی به آمریکا و اتحادیه اروپا ندارد و این مساله فقط به سوری‌ها مربوط می شود و حتی مسکو هم حق ندارد در این مساله دخالت کند

کنستانتین کاساچوف با انتقاد از جنگ پنج ساله ضد سوری مورد حمایت کشورهای غربی و عربی، ضمن ضروری خواندن همکاری‌های ضد تروریستی دمشق و مسکو، گفت: روسیه مخالف حضور طرف‌های دیگر در عملیات زمینی در سوریه است و فقط ارتش سوریه باید چنین حمله‌هایی را علیه تروریست‌ها اجرا کند. وی ادامه داد، روسیه در سوریه عملیات زمینی اجرا نمی‌کند و با اجرای چنین عملیاتی از سوی کشورهای دیگر هم مخالفت می کند و خواهان حفظ اقدامات خود و شرکایش در چارچوب قوانین بین المللی است.وی همچنین تاکید کرد که مسکو هرگونه ائتلاف بین‌المللی رسمی جدید در سوریه را بدون قطعنامه‌های مناسب شورای امنیت یا درخواست رسمی رئیس جمهوری سوریه رد می‌کند.در این حال سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه اعلام کرد، درخواست‌ها برای تغییر رژیم در سوریه صرفا از جانب افراد کوته‌بین و بدخواه مطرح می‌شود.

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد، گروه تروریستی داعش تنها خود را به سرکوب مسیحیان محدود نکرده است و به همین تناسب بلکه بیشتر، سر شیعیان را نیز قطع می‌کند و همزمان به مقدسات مسیحیان و شیعیان بی‌حرمتی می‌کند. لاوروف افزود: علاوه ‌براین، اعضای این گروه تروریستی معیارهای خاصی را نیز در خصوص سنی‌ها به کار می‌برند و بسیاری از سنی‌ها را نیز قبول ندارند. وزیرخارجه روسیه تصریح کرد که ریشه اصلی قدرت داعش را افسران سابق ارتش صدام حسین تشکیل داده‌اند که پیشنهادشان برای به دست گرفتن قدرت در سال ۲۰۰۳ پس از حمله آمریکا به عراق رد شده بود. وی تاکید کرد، کشورش به اعطای کمک‌های انساندوستانه به مردم سوریه ادامه خواهد داد. در چنین شرایطی یک منبع آگاه در روسیه اخبار منتشره درباره توافق آمریکا و روسیه یا حتی تفاهم این دو کشور را درباره مساله سرنوشت بشار اسد، تکذیب کرد. مخالفان سوری مدعی شده بودند که روسیه و آمریکا در خصوص سرنوشت بشار و کنارگذاشته شدن وی پس از آغاز دوره انتقالی به توافق رسیده اند.

از طرفی رئیس جمهوری سوریه در دیدار با سر اسقف قبرس تأکید کرد که یکی از اهداف حملات تروریستی در سوریه گسترش افراط گرایی و هدف قرار دادن بافت اجتماعی متنوع و منسجم آن است. کریسوستوموس نیز در این دیدار بر اهمیت فعالیت برای تحکیم روابط قبرس و سوریه تأکید و تصریح کرد که این مسئله برای ملت هر دو کشور سودمند خواهد بود. خبر دیگر اینکه گروهی که «شورای صلح آمریکا» نام دارد دیروز وارد سوریه شد و با وزیر آشتی ملی این کشور دیدار کرد. «علی حیدر» وزیر آشتی ملی سوریه در دیدار با این هیات آمریکایی از مانع‌تراشی کشورهای غربی در امور آشتی ملی سوریه انتقاد کرد.

نسخه مناسب چاپ