دیدار دکتر ظریف با مقام های بلندپایه نیجریه در «ابوجا»
رئیس جمهوری نیجریه در دیدار وزیر امور خارجه کشورمان، از جمهوری اسلامی‌ایران به دلیل نقش آفرینی در منطقه و جهان تقدیر کرد.

به گزارش ایرنا، محمد بوهاری در این دیدار که روز دوشنبه در کاخ ریاست جمهوری نیجریه انجام شد، همچنین پیشرفت‌های فنی، اقتصادی و تکنولوژیکی ایران را تحسین کرد و افزود : شما تک‌محصولی نیستید و برای ما الگوی خوبی در این زمینه هستید.

رئیس جمهوری نیجریه گفت: وقتی برای شرکت در نشست سران کشورهای صادر کننده گاز به ایران آمدم متوجه شدم که ایران روی توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی کار کرده است‌.

محمد جواد ظریف هم در این دیدار اظهار داشت: آماده همکاری با نیجریه برای مبارزه با بوکوحرام و گروه‌های تروریستی هستیم که دشمن همه مردم نیجریه و ایران هستند. وزیر امور خارجه کشورمان گفت: روابط اقتصادی با نیجریه برای ما اهمیت دارد و از توسعه روابط با این کشور در همه زمینه‌ها استقبال می‌کنیم.

ظریف: ایران در کنار نیجریه برای مبارزه با القاعده و بوکوحرام است

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روابط دو جانبه دیرینه میان ایران و نیجریه، خطاب به وزیر خارجه این کشور گفت‌: در کنار شما برای مبارزه با القاعده و بوکوحرام هستیم.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف در دیدار جفری اونی‌اما وزیر امور خارجه نیجریه با تاکید بر این که ما یک روابط دوجانبه دیرینه داریم اظهار داشت: همکاری‌های ما در حوزه روابط دو جانبه محدود نمی‌شود و در مجامع و سازمان‌های بین المللی مانند اوپک، همکاری‌های اسلامی، عدم تعهد و کشورهای صادرکننده گاز همکاری داریم.

وی افزود: من با هیات بزرگی تجاری از بخش‌های مختلف به نیجریه آمده‌ام و این نشاندهنده علاقه مندی بخش‌های دولتی و خصوصی ما برای گسترش روابط و همکاری است.

ظریف با بیان اینکه روابط فرهنگی مردمی‌دو کشور در سطح خوبی قرار دارد، ادامه داد: دانشجویان زیادی از نیجریه مهمان ما و در حال تحصیل در ایران هستند. در این دیدار جفری اونی اما وزیر خارجه نیجریه هم گفت: ایران کشور بسیار مهمی‌در منطقه و جهان است و ما بسیار علاقه مند به تعمیق و گسترش روابط در همه حوزه‌ها و زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، علمی، فرهنگی و بین‌المللی هستیم. وی با بیان این که ما روابط بسیار خوبی باایران داشته و داریم اظهار داشت: از رفع تحریم‌های ایران بسیار خرسندیم و از آن استقبال می‌کنیم. وزیر خارجه نیجریه افزود‌: همکاری دو کشور در ثبات بازار جهانی نفت بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم کشوری تک محصولی و متکی به نفت باشیم، از این رو آماده استفاده از تجربیات ایران و گسترش روابط با آن هستیم.

نسخه مناسب چاپ